Nadżerka - objawy i skuteczne metody leczenia

07 Września 2010

Trudno stwierdzić nadżerkę u samej siebie, ponieważ nie wywołuje ona zazwyczaj żadnych objawów. Kobieta długo może nie zdawać sobie sprawy z jej istnienia...

Nadżerka - objawy i skuteczne metody leczenia

Trudno stwierdzić nadżerkę u samej siebie, ponieważ nie wywołuje ona zazwyczaj żadnych objawów. Kobieta długo może nie zdawać sobie sprawy z jej istnienia - do chwili, aż zdiagnozuje ją lekarz ginekolog podczas badania.

Czym jest nadżerka?

To niewielka ranka na nabłonku wewnętrznej części szyjki macicy, spowodowana urazem mechanicznym bądź chemicznym. To właśnie z tej części macicy ginekolog pobiera tkanki do cytologii. Nadżerka często diagnozowana jest także podczas kolposkopii, czyli badania przy pomocy przyrządu powiększającego obraz. Ryzyko jej wystąpienia jest zwiększone, jeśli kobieta wcześnie rozpoczęła życie seksualne oraz często zmienia partnerów, narażając siebie na różnego rodzaju infekcje dróg rodnych.

U niektórych kobiet, w następstwie pojawienia się nadżerki, mogą wystąpić objawy, które łatwo pomylić z dolegliwościami związanymi z owulacją lub miesiączką, czyli bólami krzyża lub podbrzusza. Czasami pojawiają się upławy oraz ślady krwi.

Ginekolodzy uważają, że nie każdą nadżerkę należy leczyć. U młodych kobiet, które jeszcze nie mają za sobą pierwszego porodu, wystarczy ją obserwować - czy się nie powiększa. Po pewnym czasie może sama zniknąć, bez pomocy ze strony lekarza. Jednak kobiety dojrzalsze, które są mamami i prowadzą regularne życie seksualne, powinny z nią walczyć i to dość radykalnymi sposobami, ponieważ może być ona początkiem raka szyjki macicy.

Jakie są metody leczenia nadżerki?

 • Koagulacja chemiczna
 • Dobry sposób leczenia małej nadżerki. Specjalnym środkiem powoduje się martwicę zmienionych komórek, a po pewnym czasie pojawia się nowy nabłonek. Niestety, skuteczność zabiegu nie jest wysoka. Podobnie jak koszty preparatu, które zamykają się w około 20 złotych. To najtańsza, ale też najmniej skuteczna metoda.

 • Elektrokoagulacja
 • To tzw. metoda LEEP. Zabieg wykonuje się zaraz po zakończeniu miesiączki, przy pomocy koagulatora, który niszczy zmienione komórki prądem. Lekarz zostawia także „margines bezpieczeństwa”, czyli usuwa komórki zdrowe graniczące ze zmienionymi. Niestety, szyjki macicy nie można znieczulić miejscowo, ponieważ jest pozbawiona unerwienia, więc zabieg jest nieprzyjemny, a pacjentka odczuwa działanie prądu. Podczas zabiegu może pojawić się niemiły zapach spalonej skóry. Gojenie powstałej rany może trwać nawet dwa miesiące, a w tym czasie zazwyczaj pojawiają się upławy. Koszt takiego zabiegu to 300 złotych.

 • Kriokoagulacja
 • Podobnie jak w przypadku elektrokoagulacji zabieg wykonuje się zaraz po miesiączce, a polega on na wymrożeniu nadżerki. Do jego przeprowadzenia potrzebny jest aparat, w którym krąży ciekły azot o temperaturze 150 stopni C. Zabieg jest drogi - kosztuje 400 złotych, gojenie rany trwa także ponad miesiąc, ale samo wymrażanie - jedynie kilka minut i nie jest bolesne.

 • Fotokoagulacja
 • Zabieg wykorzystuje właściwości promieni podczerwonych. Wiązka świetlna lasera neodymowo - yagowego powoduje odparowanie wody w komórkach nadżerki, a w efekcie - ich obumarcie. Można go wykonywać w każdej fazie cyklu menstruacyjnego, trwa dosłownie moment, a rana goi się błyskawicznie - najwyżej 14 dni. Koszt zabiegu to 300 złotych.

   

  Strony

  × Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
  Komentarze (140)
  ocena
  5/5

  Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Opcjonalnie

  Ocena artykułu 1-5

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

  amarantus
  (Ocena: 5)
  2014-12-20 15:19:54

  re: Nadżerka - objawy i skuteczne metody leczenia

  usuwałam nadżerkę po dwóch porodach i lekarz zalecił waporyzację czyli zabieg laserem.Sam zabieg trwał jakieś 10minut ale był dość bolesny.Po nim przez 2 m-ce był zakaz współżycia i wodniste upławy. Z leków na wygojenie stosowałam Betadine i Lactovaginal. Lekarz nic nie mówił o ewentualnych problemach z ciążą...a jakie Wy macie doświadczenia po laserze?

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  Anonim
  (Ocena: 5)
  2012-05-10 22:54:14

  czy po przypalance mozna mieć jeszcze dzieci

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  Anonim
  (Ocena: 5)
  2011-09-16 00:54:20

  czy sa jakes tabletki na zwalczanie nadzerki? Ania

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  jop
  (Ocena: 3)
  2014-04-17 20:10:08

  tak, ale musisz iść do gin, on Ci zapisze

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  Anonim
  (Ocena: 5)
  2011-09-08 11:25:11

  ja mialam dwa razy crio i ani złotówki nie zapłaciłam jedynie za leki przyspieszające gojenie itp itp

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  Anonim
  (Ocena: 5)
  2011-01-19 21:09:14

  hmm....... strasznie różne rozwiązania tu opisujecie, ja właśnie się dowiedziałam że mam nadżerkę i to bardzo dużą, jestem załamana.dostałam jakieś leki na dwa tyg.a później czeka mnie zabieg wymrażania koszt prawie 300 zł. najgorsze jest to że 1.5 roku temu nic na to nie wskazywało, a lekarz powiedział mi że to niemożliwe

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  Anonim
  (Ocena: 5)
  2010-09-16 12:28:17

  mam, leczyłam najtańszą metodą - nie pomogło. ogółem się nie martwię, ale to czasami przeszkadza.

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  Anonim
  (Ocena: 5)
  2010-09-10 15:51:52

  martwiłam się nadżerką ale sama się wyleczyła.:) nie ma się co bać ale lepiej kontrolować :)

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  Anonim
  (Ocena: 5)
  2010-09-10 15:50:48

  miałam z tym problem kiedy przerzuciłam się na tampony. podobne przypadki miały koleżanki. to kwestia wrażliwości. kiedy wróciłam do podpasek ranka powoli zaniknęła.

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  Anonim
  (Ocena: 5)
  2010-09-09 23:46:07

  mialam wykonywany zabieg metoda elektrokoagulacji w 2002 roku ido tej pory wszystko jest w porzadku

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  Anonim
  (Ocena: 5)
  2010-09-08 15:23:26

  Pamiętam że miałam nadżerkę jako nastolatka, w wieku bodajże 17 lat, byłam wtedy dziewicą. Ginekolog stwierdził że przejdzie samo. No i przeszło :)

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz