Mięśniaki – kiedy i jak je usuwać

21 Lipca 2016

Problem dotyczy nawet co trzeciej Polki między 30. a 50. rokiem życia. Jak sobie z nim poradzić?

mięśniak macicy

Lekarska diagnoza może czasami wywołać szok, o czym niedawno przekonała się 36-letnia Ilona. „Poszłam na standardową wizytę do ginekologa i lekarz wykrył u mnie dwa duże mięśniaki, jeden wielkości pomarańczy. Byłam strasznie zaskoczona, ponieważ poza obfitymi krwawieniami miesięcznymi nie odczuwałam żadnych dolegliwości” – tłumaczy kobieta. „Teraz nie wiem, co robić. Ginekolog zasugerował mi wycięcie macicy razem z jajnikami, ale to jakaś ostateczność i definitywne pogrzebanie mojej kobiecości, dlatego wcale nie spieszę się z decyzją o operacji. Może są jakieś inne sposoby na mięśniaki?” – zastanawia się Ilona.

Jej problem nie jest odosobniony – ze statystyk wynika, że może dotyczyć nawet co trzeciej kobiety między 30. a 50. rokiem życia. Skłonność do mięśniaków często dziedziczymy po mamie lub babci – jeśli borykały się z nimi przedstawicielki starszych pokoleń, należy pamiętać o regularnych badaniach ginekologicznych.

Jednak przyczyna powstawania mięśniaków wciąż pozostaje zagadką dla medycyny. Nie ulega wątpliwości, że ich rozwój stymulują hormony płciowe – estrogeny, które odpowiadają przede wszystkim za prawidłowy cykl miesiączkowy. Dlatego mięśniaki doskwierają głównie kobietom w okresie rozrodczym. Po menopauzie guzy często się zmniejszają i znikają. Niekiedy pojawiają się jednak ponownie w wyniku zastępczej terapii estrogenowej, stosowanej u kobiet po 50. roku życia dla złagodzenia dolegliwości związanych z okresem przekwitania.

Mięśniaki umiejscawiają się zwykle na ścianie macicy, inne rozrastają się ku wnętrzu tego narządu, którego głównym zadaniem jest ochrona i odżywianie rozwijającego się w czasie ciąży płodu. Guzy różnią się wielkością, często ważą mniej niż 30 gramów, ale zdarzają się „okazy” wielokilogramowe. W historii medycyny największy zdiagnozowany mięśniak ważył w chwili usunięcia 64 kilogramy!

Mięśniaki - objawy

Mięśniaki często rozwijają się niemal bezobjawowo, jednak większe guzy potrafią być bardzo uciążliwe. Powodują, że brzuch staje się powiększony, a miesiączki obfite i długotrwałe, co niekiedy może prowadzić do niedokrwistości, czyli anemii. Pojawia się wówczas także bladość skóry, uczucie duszności i kołatania serca, zawroty głowy i zaburzenia widzenia, utrata apetytu i niestrawność, a w ciężkich przypadkach obrzęk kostek nóg.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz