Metoda Yuzpego: Niebezpieczny (!) sposób antykoncepcji awaryjnej

To jedna z metod antykoncepcji kryzysowej. Kontrowersyjna i groźna dla zdrowia.
Metoda Yuzpego: Niebezpieczny (!) sposób antykoncepcji awaryjnej
17.02.2014

Antykoncepcja awaryjna, zwana również antykoncepcją „po”, kryzysową czy postkoitalną obejmuje środki, które przyjmuje się po stosunku, by zapobiec niechcianej ciąży. Wśród tego typu metod najbardziej znane są tabletki typu Postinor Duo czy Escapelle. Formą antykoncepcji awaryjnej może być też zastosowanie wkładki domacicznej czy budząca wątpliwości metoda Yuzpego (metoda Yuzpe).

To popularny sposób antykoncepcji kryzysowej w wielu krajach, stosowany od ponad 20 lat jako alternatywa dla tabletek „po”. Opracował go w 1974 roku pochodzący z Kanady lekarz Albert Yuzpe. Metoda ta polega na zastosowaniu odpowiedniej ilości zwykłych dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.

Generalnie przyjmuje się, że metoda Yzupego jest najskuteczniejsza, jeśli przyjmuje się dwie tabletki preparatu Gravistat 250 lub cztery tabletki jednego z takich preparatów jak: Gravistat 125, Microgynon, Minisiston, Rigevidon, Stediril 30. Istnieje również opinia, że może być to też poczwórna dawka zwykłych dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych zawierających 30-35 µg (mikrogramów) etynyloestradiolu.

Działanie tabletek

Obliczono, że największą skuteczność metoda Yuzpego ma, gdy tabletki dwuskładnikowe zajmie się do 72 godzin po stosunku bez zabezpieczenia (największa skuteczność ma miejsce w pierwszych 12 godzinach). Hormony należy przyjąć dwa razy, w odstępie 12-godzinnym. Taki koktajl tabletek hormonalnych ma nie dopuścić do zapłodnienia komórki jajowej – przede wszystkim hamuje on uwalnianie komórki jajowej, zagęszcza śluz szyjkowy, utrudniając drogę plemnikom albo utrudnia zagnieżdżenie się zarodka (w takim wypadku ma działanie poronne).

Zastosowanie metody Yuzpego do 24 godzin po stosunku bez zabezpieczenia daje gwarancję antykoncepcyjną na poziomie ok. 98 proc.

Niestety, metoda Yuzpego nie jest obojętna dla zdrowia – może wywołać szereg skutków ubocznych. Najczęściej pojawiają się plamienia i krwawienia z dróg rodnych, nudności i wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy, bolesność piersi, nadwrażliwość na dotyk, rozbicie, osłabienie.

pigułki

Jeśli więc chcesz zastosować tę metodę, zastanów się najpierw, czy jest to konieczne, jaki jest stan twojego zdrowia oraz czy w ciągu ostatnich paru miesięcy stosowałaś już antykoncepcję „po”. Najlepiej byłoby najpierw skontaktować się z lekarzem i upewnić się, czy powinnaś zdecydować się na metodę Yuzpego.

EPN

pigułki

Oto, co piszą internautki po zastosowaniu metody Yuzpego. „Dziewiątego dnia cyklu uprawiałam z mężem seks. Po niecałych 24 godzinach zastosowałam metodę Yuzpe (tabletki Rigevidon). Od tego czasu bardzo mocno bolą mnie jajniki (zwłaszcza lewy), dzisiaj (sześć dni po tej sytuacji) zaczął boleć mnie brzuch. Do tego doszło krwawienie” – wyznaje jedna z nich.

pigułki

W jeszcze gorszej sytuacji znalazła się inna internautka. „Parę godzin temu zastosowałam metodę Yuzpego i czuję się strasznie, jakbym miała za chwilę znaleźć się na tamtym świecie. Ból głowy, podbrzusza, bolesność piersi, osłabienie. Nie wiem, co robić, jestem przerażona”.

Jedna z forumowiczek zwraca się do zwolenniczki tej metody antykoncepcji awaryjnej: „Metoda Yuzpe zawiera sporą dawkę hormonów. Wszędzie mówią o tym, że nie należy jej stosować ot tak sobie. Twój organizm jest przez to totalnie rozregulowany i według mnie wyrządzisz sobie tym tylko krzywdę. Sama musiałam ją raz zastosować i też miałam potem zachwiany cykl. To jest antykoncepcja ratunkowa, a nie stała metoda zabezpieczenia”.

pigułki

Kobiety, które chcą stosować metodę Yuzpego, muszą pamiętać, że etynyloestradiol podany w dużej dawce może być przyczyną poważnych powikłań naczyniowych czy zakrzepowo-zatorowych, a także udarów – nawet u bardzo młodych kobiet.

Lekarze przestrzegają

Metoda Yuzpego jest tańszą metodą antykoncepcji kryzysowej niż stosowanie pigułek typu Postinor Duo czy Escapelle. Wydaje się także wygodna, gdy nie mamy możliwości uzyskania recepty, na którą wydawane są preparaty „po”. Lekarze nie zalecają jednak stosowania metody Yuzpego, ponieważ może ona zasiać spustoszenie w organizmie. Bardzo groźne może być zwłaszcza stosowanie tej metody, gdy mamy nadwrażliwość na składniki preparatu hormonalnego czy krwawienia z dróg rodnych niewiadomego pochodzenia.

Polecane wideo

Komentarze (17)
Ocena: 4.82 / 5
FRELA (Ocena: 5) 13.09.2014 23:23
JAK NAZYWAJĄ SIĘ NAJLEPSZE TABLETKI PO
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.02.2014 15:51
prawda jest taka ze to zadna antykoncepcja, tylko wczesna ABORCJA. plamienia itd. - to nie okres bo nie da sie wywolac okresu na zawolanie, tzn. kilka dni po zazyciu "czegos" - normalnie, aby wystapila miesiaczka najpierw potrzebna jest owulacja, a potem ok. 12-16 dni tzw. fazy lutealnej i jest okres. wiec najprawdopodobniej te z was, ktore nie mialy zadnych skutkow ubocznych, nie byly w ciazy.
zobacz odpowiedzi (1)
ss (Ocena: 5) 19.02.2014 08:16
DZIWNE JA MIALAM ZLECONE BRANIE 3 RAZY DZIENNIE PRZEZ. 7 DNI microgynomu, żeby dostać okresu bo nie mialam go 3 mies a luteina nie działała. Nic mi nie było, tylko ból głowy wiadomo, norma,nie dostałam okresu i tyle, a raz jak się weźmie 4 to bez przesady trochę bardziej sobie skręca dziewczyna p, us stres i o to wychodzą nudnosci i w ogóle.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 18.02.2014 20:23
stosowalam dwa razy w ciagu 3 lat i nic mi nie bylo, zyje.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.02.2014 16:28
A czemu ten komentarz jest zgloszony do usuniecia?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie