Mammografy w Polsce nie wykrywają raka

14 Stycznia 2009

NFZ nie przejął się listą placówek, w których korzysta się z uszkodzonych aparatów do mammografii. Oto lista placówek, które nie wykrywają raka.

Mammografy w Polsce nie wykrywają raka

O problemach z aparatami do mammografii pisaliśmy w październiku. Z badań wynikało, że w co czwartej placówce działają urządzenia, które nie mają szansy wykrycia raka piersi. Specjaliści alarmowali, że trzeba jak najszybciej opublikować listę ośrodków, aby kobiety ponownie się przebadały. NFZ wykazał się totalną ignorancją. Z wiedzą, którą posiadał, nie zrobił kompletnie nic!

Listy placówek, które zostały skontrolowane, zamieścił na swojej stronie Centralny Ośrodek Koordynujący Program Wczesnego Wykrywania raka Piersi. Można je znaleźć pod tymi linkami: mammografy cyfrowe, mammografy analogowe.

NFZ twierdzi, że wyniki kontroli nie są dla niego wiążące, ponieważ, podpisując umowy z placówkami, kieruje się własnymi kryteriami. Dlatego w spisie ośrodków, z którymi współpracuje Fundusz, znalazły się te, które tak naprawdę nie wykrywają raka.

Klarownego stanowiska w całej sprawie nie umie też zająć Ministerstwo Zdrowia, które spycha problem na podległe mu placówki i wymawia się brakiem pełnych badań.

Działania NFZ krytykuje w „Metrze” Wanda Nowicka, przewodnicząca Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny:

„To, co dzieje się po raz kolejny wokół mammografów, to skandal i próba zamiecenia całej sprawy pod dywan. To nie do pomyślenia, że NFZ ma świadomość niskich standardów wykonywanych badań i godzi się na to. Pacjentka takiej poradni ma prawo domagać się odszkodowania od NFZ”.

Interwencję zapowiedziało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, jednak z tych interwencji zazwyczaj niewiele wynika.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (27)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-21 16:54:00

jatam kocham polske :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-21 16:54:00

ja tam **

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-26 14:38:00

[quote="Gosc"]Bo to jest włąśnie zasrana polska!!!![/quote] Mie przesadzajmy Polska nie jest taka zła!!!!!! Uczycie sie histori??!!! Głupi przykład gorszego kraju:Gruzja

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-17 20:02:00

Bo to jest włąśnie zasrana polska!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-16 21:00:00

Rak piersi nie dotyczy TYLKO kobiet. Na to też chorują mężczyźni. A bez względu jakie kobieta ma piersi (czy małe czy duże) może jej się przytrafić, że dostanie raka piersi. Może to być uwarunkowane genetycznie lub tzw. "czysty przypadek". Ale badać i tak powinnyśmy się bez względu na wielkość piersi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-16 20:52:00

Moja mam 1,5 roku temu poszła na kontrolną mammografie i wykryto u niej skupisko zwapnień, które po operacji okazały się rakiem złośliwym. Dzięki mammografii i kompetentnym ludziom, którzy zinterpretowali jej mammografię podejrzewam, że teraz opłakiwałabym jej śmierć. A ona żyje do dnia dzisiejszego bez żadnych problemów i z obiema piersiami. Wiec nie do końca mammografie są takie bezużyteczne. I uważam, że dalej kobiety powinny robić sobie mammografie, a jak ktoś nie jest pewien wyniku to i profilaktycznie USG.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-15 20:59:00

Maoja mama rok temu zmarła na raka . Kiedy robiła badania profilaktyczne była zdrwa i nagle było już za późno ponieważ najpierw stwierdzono mastopatie na podstawie wyniku mammograficznego. Leczono ją maściami niedopuszczalnymi przy nowotworze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-15 17:55:00

MAM NADZIEJĘ, ŻE ZDAJECIE SOBIE SPRAWĘ, ŻE MACIE NA SUMIENIU JUŻ PRZYNAJMNIEJ KILKA POLEK, KTORE DZIĘKI WASZEMU ARTYKUŁOWI NIE PÓJDĄ NA BADANIE MAMMOGRAFICZNE, A WŁAŚNIE SIĘ U NICH ROZWIJA RAK. MOJE GRATULACJE! GŁUPOTA LUDZKA NIE ZNA GRANIC... DZIEWCZYNY BADAJCIE SIĘ!!! TU NIE CHODZI O WASZE ZDROWIE, ALE ŻYCIE!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-15 09:21:00

żenada:/ to są właśnie polskie realia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-14 22:00:00

nie wykryl raka, ale wykrylo [quote="mona88"][quote][b]Gosc[/b] mojej mamie mammograf nie wykrył raka[/quote] to powod do radosci:-) tylko moze zasugeruj mamie, zeby sprawdzila czy przypadkiem przychodnia w ktorej sie badala nie znajduje sie na ow feralnej liscie, tak dla pewnosci, bo ze zdrowiem nie ma zartow!![/quote] nie wykrył mammograf ale wykryło badanie USG... takze powodow do radosci nie bylo a wielkie zaskoczenie polaczone ze strachem - nie chcialabym rpzechodzic tego jeszcze raz...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz