Krew pępowinowa - cudowny lek?

12 Września 2015

Można ją pobrać tylko raz w życiu, podczas porodu. Komórki macierzyste pozyskiwane z krwi pępowinowej są cenną bronią w walce z wieloma poważnymi chorobami, nawet nowotworami.

Anja Rubik

Oddawanie krwi pępowinowej i przechowywanie jej w specjalnych bankach komórek macierzystych stało się bardzo popularne wśród polskich gwiazd, które bardzo chętnie opowiadają o zaletach takiego rozwiązania.

„Dla mnie krew pępowinowa jest... kołem ratunkowym, którego – mam nadzieję – nigdy nie będę musiała użyć. Jest poczuciem, że moje dzieci są zabezpieczone. Tak, tak, dzieci – krew ratuje także rodzeństwo, a czasem nawet może pomóc rodzicom. Krew pępowinowa jest eliksirem, z którego nie wiadomo do końca, co kiedyś może powstać, bo nauka dogania, a czasem i wyprzedza wyobraźnię. Wreszcie krew pępowinowa jest jak lokata bankowa. Prezent dla dziecka. Jest magiczną zagadką. Jest wyjątkowym dowodem na niezwykłą więź między nami” – napisała na blogu Anna Mucha.

„Decyzję o ewentualnym bankowaniu musiałam podjąć, będąc w ciąży, czyli ponad 11 lat temu. Wtedy to było wręcz dzieło szatana, rozpatrywane jak w dzisiejszych czasach momentami przez niektórych in vitro. Cieszę się, że wtedy zaufałam temu, co przeczytałam i tym, z którymi rozmawiałam, bo nie ukrywam, w mojej rodzinie są różnego rodzaju schorzenia, które również są poddawane badaniom i działaniu komórek macierzystych na ewentualne wyleczenia różnych schorzeń” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle znana prezenterka telewizyjna Odeta Moro.

Zwolennikami magazynowania krwi pępowinowej są również m.in.: Agnieszka Popielewicz, Monika Mrozowska, Monika Richardson czy Weronika Książkiewicz. „Zdeponowanie krwi pępowinowej naszego synka to najpiękniejszy, unikalny i najmądrzejszy prezent urodzinowy, jaki mogliśmy mu dać” – przekonuje Katarzyna Cichopek.

Samoleczenie organizmu

Krew pępowinową pobiera się bezpośrednio po urodzeniu dziecka z części łożyskowej pępowiny oraz łożyska. Pozyskiwanie z niej komórek macierzystych nie budzi żadnych kontrowersji etycznych, które pojawiają się w przypadku materiału otrzymywanego z embrionów niewykorzystanych do zapłodnienia in vitro.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-12 20:51:27

re: Krew pępowinowa - cudowny lek?

Przechowuję, jednak mam nadzieje, że nie przyda mi się nigdy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-12 13:58:22

re: Krew pępowinowa - cudowny lek?

jesli kogoś satć to uważam że to dobry pomysł. mnie nie stać dlatego nie przechowuję krwi syna.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1