Kiedy okres boli

Jeśli zwiastunem miesiączki jest w Twoim przypadku silny ból, utrzymujący się nawet przez kilka dni, to poradnik dla Ciebie!
Kiedy okres boli
07.02.2012

Bolesna menstruacja to przypadłość, na którą cierpi co druga kobieta w Polsce. Większość pań musi z tego powodu zażywać środki przeciwbólowe, w przeciwnym wypadku ból uniemożliwia im normalne funkcjonowanie.

- Kilkakrotnie brzuch bolał mnie do tego stopnia, że traciłam przytomność. Czułam jak najpierw zalewa mnie fala gorąca, a potem zimnego potu. Całe ciało przechodziły dreszcze. To był koszmar – opowiada na jednym z for internetowych Monika.

- Kilka tygodni temu miałam tak przeraźliwy ból podbrzusza, że co chwilę łykałam jakieś proszki. Chyba je przedawkowałam, bo w pewnym momencie zaczęłam czuć zawroty głowy i miałam odruchy wymiotne. Do dziś jest mi niedobrze na samą myśl o tabletkach przeciwbólowych – dodaje na tym samym forum Marta.

Skąd zatem bierze się bolesna menstruacja? Czy istnieją jakieś sprawdzone metody na złagodzenie dolegliwości?

ból

Przyczyny bólu podbrzusza

Bóle miesiączkowe są efektem skurczów macicy. Ich zadaniem jest pomoc w złuszczaniu się śluzówki narządu, tak aby umożliwić powstanie nowej warstwy i w razie zapłodnienia przyjąć jajeczko. Jeśli jednak kobieta odczuwa takie skurcze wyjątkowo mocno, najprawdopodobniej cierpi na dysmenorrhoea – jednostkę chorobową, której nie wolno bagatelizować.

Bardzo często dodatkowym wzmacniaczem bólu jest stres, dlatego najlepiej wyeliminować go w czasie „trudnych dni”. Niestety, wraz z wiekiem tego typu dolegliwości mogą się nasilać. Wtedy może to świadczyć o poważnym schorzeniu, np. włókniaku, cystach jajników, chorobie zapalnej miednicy albo zwężeniu szyjki macicy.

ból

Jak złagodzić ból miesiączkowy?

Chociaż wiele kobiet w czasie menstruacji nie ma ani siły, ani ochoty na ruch, to właśnie sport jest jednym z najlepszych lekarstw na miesiączkowe dolegliwości. Najlepiej zdecydować się na jogę lub lekką gimnastykę, w czasie których można dobrze rozciągnąć mięśnie.

Warto również wypróbować masaż brzucha. W „trudne dni” wskazane są dwa rodzaje masażu łagodzącego. Pierwszy wykonuje się pod prysznicem, kierując ciepły (ale nie gorący!) strumień wody na bolące okolice. Drugi natomiast polega na aromaterapii i wmasowywaniu w podbrzusze trzech olejków równocześnie: lawendowego, majerankowego i rozmarynowego.

Trzeba również pamiętać o tym, by nie przegrzewać bolesnych miejsc, ponieważ może to grozić krwotokiem. Niewskazane są zatem długie, gorące kąpiele, czy też zbyt ciepły termofor.

ból

Dieta dobra na ból

W czasie bolesnych menstruacji należy pić dużo ciepłych napojów, najlepiej ziół – dobry jest np. rumianek, który ma właściwości rozkurczowe. Wskazana jest również woda mineralna, natomiast zakazane są produkty bogate w kofeinę, takie jak kawa, czy napoje energetyzujące. Podczas miesiączki trzeba także unikać soli, która zatrzymuje w organizmie wodę, oraz cukru i słodyczy.

Oprócz tego należy spożywać posiłki, zawierające magnez, cynk, witaminę B6 i witaminę E. Ból menstruacyjny złagodzą m.in. jogurty i kefiry.

Warto również wiedzieć, że kiedy dolegliwości są stosunkowo słabe, w zupełności wystarczą środki rozkurczowe, np. NO-SPA. Jeśli jednak bolesność uniemożliwia nam pracę, należy niezwłocznie sięgnąć po tabletki przeciwbólowe z ibuprofenem.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Depilacja okolic intymnych

Sprawdź, czy jest bezpieczna dla zdrowia!

Dziewica u ginekologa ==> wstydliwe pytania intymne (Rozwiewamy Wasze wątpliwości!)

Wszystko, co chciałabyś wiedzieć, ale wstydzisz się zapytać.

 

Polecane wideo

Komentarze (90)
Ocena: 5 / 5
celina (Ocena: 5) 25.08.2017 10:42
Ja dopiero niedawno odkryłam, jak skutecznie pyralgina uśmierza ból - nawet tak silny, jak moje bóle miesiączkowe. I od tamtej pory jak mi miesiączka dokucza, to sięgam po jedną tabletkę i mam spokój
odpowiedz
teosia (Ocena: 5) 11.10.2016 18:02
Kiedy okres boli? Okres boli zawsze, niestety. Na szczęście jest pyralgina, dzięki której pomimo bólu mogę normalnie funkcjonować, bo szybko i skutecznie radzi sobie z tym bólem
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.03.2012 17:28
WwcGeT qqxjnstopddj
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.03.2012 18:13
4HsAX0 xsriumsgkqrb
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.03.2012 07:54
Krzyśku,Masz oczywiście rację co do oiaycjpnowznoa. Choć jest jeden warunek: link muszą być follow (jak na tym blogu). Niestety większość blogf3w na dzień dzisiejszy ma ustawione dla komentarzy (linkf3w w treści i podpisie) nofollow. Takie linki mają swoją wartość (bo niektf3rzy je klikają; poza tym, budujemy sobie markę w Sieci), jednak nie dla seo.Sam na moim blogu mam oczywiście linki follow (link do bloga jest w moim podpisie) i staram się propagować serwisy bez nofollow.Dodam dla mniej wtajemniczonych, że jeśli link nie ma żadnego atrybutu lub ma follow to jest follow, czyli podążają za nim roboty. A jeśli jest atrybut nofollow to dupa zbita.Fajnie piszesz Przemku będę tu zaglądał.Pozdrawiam z uśmiechem Paweł Krzyworączka
odpowiedz

Polecane dla Ciebie