Kiedy masz dni płodne?

30 Lipca 2015

Świadomość występowania dni płodnych jest ważna zarówno dla kobiet, które chcą zostać mamami, jak i dla tych, które tego nie planują. Oto wszystkie metody wyznaczania tych dni.

dni płodne

Zaskakujące wnioski płyną z badania opinii przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Płodna Polka” – okazuje się, że zaledwie co piąta młoda, bezdzietna Polka wie, kiedy występują dni płodne. Skutki tej niewiedzy są poważne: według danych Głównego Urzędu Statystycznego każdego roku ok. 20 tys. nastolatek rodzi dzieci – zwykle między 15. a 19. rokiem życia. Z drugiej strony coraz więcej mówi się o tym, że dorosłe, gotowe na macierzyńsko kobiety nie mogą zajść w ciążę. I jednym, i drugim przyda się odświeżenie wiedzy na temat dni płodnych. Kiedy występują i jak je wyznaczyć?

Dni płodne przebiegają u wielu kobiet w zasadzie bezobjawowo. U części pań może występować poprawa nastroju czy zwiększenie libido. Dokładna obserwacja organizmu może pomóc wskazać optymalny czas na zapłodnienie poprzez pomiar gęstości śluzu szyjkowego, rozwarcia szyjki macicy oraz temperatury kobiety. Około połowa pań doświadcza bólu owulacyjnego oraz delikatnych plamień. Z tych powodów najlepszą metodą obliczania dni płodnych będzie obserwacja cyklu, jeśli jest on regularny. W przeciwnym wypadku pierwsze szacunki, co do określenia czasu najlepszego do zapłodnienia, będą możliwe dopiero po pół roku – tłumaczy dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii „Płodna Polka”

Jeśli chodzi o płodność, cykl kobiety dzieli się na trzy fazy:

- Faza przedowulacyjnej niepłodności względnej (w skrócie nazywana fazą niepłodności przedowulacyjnej) – jest ona dłuższa w długich cyklach, natomiast w cyklach bardzo krótkich może w ogóle nie wystąpić; przypada na menstruację i fazę folikularną – do ok. 3 dni przed jej końcem.

- Faza okołoowulacyjna płodności (w skrócie nazywana fazą płodności) – składa się na nią kilka dni przed i po owulacji; trwa zwykle 6-9 dni.

- Faza poowulacyjnej niepłodności bezwzględnej (w skrócie nazywana fazą niepłodności poowulacyjnej) – trwa od wyznaczonego końca fazy płodności do ostatniego dnia cyklu; odpowiada fazie lutealnej.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
4.2/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-09 20:47:32

re: Kiedy masz dni płodne?

Wyznaczanie dni płodnych jest bardzo proste. Ja mam akurat cyclotest - komputerek do metody objawowo-termicznej. Bardzo dobre są też testery na ślinę np Afrodyta. Obecnie nie trzeba samej męczyć się z interpretacjami.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-30 23:00:15

re: Kiedy masz dni płodne?

Znam teorię z podręczników, ale mój organizm chyba jej nie zna.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2015-07-30 11:03:30

re: Kiedy masz dni płodne?

Ja mam cykle 42 dniowe nawet i owulację zawsze miałam 3 tyg po okresie i 3 tyg przed okresem. Zawsze w połowie cyklu a nie na 14 dni przed okresem jak w książkach piszą. A wiem to po bólach i plamieniach.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
emma
(Ocena: 5)
2015-07-31 09:29:59

14 dni to dla cyklu 28-30 dniowego, wiec dla 42 dniowego oczywiste że będzie to później. to kiedy będzie owulacja zależne jest od długości cyklu, ale zazwyczaj jest to w połowie cyklu, więc dobrze piszą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-30 09:26:50

re: Kiedy masz dni płodne?

Ja obliczam sobie dni płodne kalendarzowo oraz obserwuję śluz, i 4 dni przed okresem ( kiedy wiem że na pewno owu była) kocham się bez prezerwatywy :)(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1