Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami?

15 Sierpnia 2008

Te dni potrafią być naprawdę uciążliwe. Dlaczego okres boli i jak sobie z tym poradzić, odpowiada ginekolog.

Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami?

Według badań, aż co druga kobieta twierdzi, że miesiączka uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie, a aż ¾ z nas musi w tym czasie zażywać środki przeciwbólowe. Zapytałyśmy ginekologa o kilka istotnych rzeczy.

Czym spowodowane są bóle podczas miesiączki?

"Bóle są efektem skurczów macicy. To ten sam rodzaj bólu, jaki odczuwa kobieta w czasie porodu, ale oczywiście podczas miesiączki jest on dużo słabszy. Macica ma skurcze cały czas, ale w normalnych warunkach są one bardzo łagodne i w sumie nieodczuwalne. Zadaniem skurczów jest pomoc w złuszczaniu się śluzówki macicy, tak aby umożliwić powstanie nowej warstwy, żeby kobieta w razie zapłodnienia mogła przyjąć w macicy jajeczko".

Jakie mogą być przyczyny tak bardzo bolesnych miesiączek?

"Jeśli kobieta odczuwa bóle menstruacyjne wyjątkowo mocno, to być może mamy do czynienia z dysmenorrhoea, czyli „bolesnym miesiączkowaniem”. To jednostka chorobowa, więc nie można tego bagatelizować. Bardzo często dodatkowym wzmacniaczem bólu jest stres, dlatego starajmy się go wyeliminować z naszego życia w te dni. Niestety, wraz z wiekiem tego typu dolegliwości mogą się nasilać. Wtedy może to świadczyć o poważnym schorzeniu, np. włókniaku, cystach jajników, chorobie zapalnej miednicy albo zwężeniu szyjki macicy".

Czy bolesna miesiączka jest powodem do wizyty u ginekologa?

"Oczywiście, jeśli tylko miesiączka nie pozwala kobiecie normalnie funkcjonować, powinna poprosić lekarza o radę. Ginekolog może przepisać kurację hormonalną albo pigułki antykoncepcyjne. Poza tym, wizyta u lekarza to jedyna szansa na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i chorób".

A co ze sportem w tym czasie? Czy tzw. niedyspozycja ma w ogóle rację bytu?

"Zdaję sobie sprawę, że kobietom może nie chcieć się ćwiczyć w tym czasie i młodsze panie często wykorzystują ten stan do zwalniania się z zajęć wf, ale wbrew pozorom, ćwiczenia to walka z bólami menstruacyjnymi. Pływanie i jazda na rowerze to moim zdaniem najlepsze treningi na ten czas".

Jakie środki uśmierzające ból są polecane przez ginekologów?

"Polecam środki rozkurczowe, aspirynę oraz tabletki przeciwbólowe z ibuprofenem. Można też zdecydować się na elektrostymulację. TENS to urządzenie, którego elektrody przykłada się do bolącego miejsca - w przypadku okresu na podbrzusze. Kosztuje około 500 zł".

Słyszałyśmy, że wiele kobiet stosuje podczas okresu termofor. Czy to nie grozi krwotokiem?

"Faktycznie, trzymany na podbrzuszu zbyt długo i zbyt gorący może do tego doprowadzić. Ale umiarkowanie ciepły łagodzi ból bardzo skutecznie".

Czy podczas miesiączki należy się odżywiać w jakiś szczególny sposób?

"Osobiście polecam dużo ciepłych napojów, np. ziół - dobry jest rumianek, bo działa rozkurczowo. Poza tym, posiłki powinny być bogate w węglowodany. Można wspomóc się produktami bogatymi w magnez, cynk i witaminę B6 albo przyjmować suplementy diety. Do tego polecam dużo odpoczynku (szczególnie leżenie na plecach z uniesionymi nogami) oraz niezbyt długie i nie za gorące kąpiele".

Ciekawostki Papilota:

  • Czasami na bóle pomaga medytacja i joga - zmniejszają odczuwanie stresu i bólu.
  • Niektóre kobiety stosują aromaterapię - olejek lawendowy, rozmarynowy i majerankowy to najlepsze połączenie.
  • Palenie i brak sportu sprawiają, że miesiączki są bardziej bolesne.
  • Często po urodzeniu dziecka problem bolesnych miesiączek ustępuje.

A może wy macie jakieś sprawdzone sposoby na walkę z bólami menstruacyjnymi?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (263)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

emma
(Ocena: 5)
2016-12-13 16:42:23

Moje miesiączki są bolesne od dawna. Zdarzało mi się zemdleć. Normą są biegunki i wymioty w czasie okresu. Też mi ulgę przynosi pyralgina. Najbardziej mi odpowiada ta rozpuszczalna sprint

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
issa
(Ocena: 5)
2016-11-23 12:28:21

Czego ja już nie testowałam, żeby ból uśmierzyć w czasie miesiączki. I naturalne sposoby, i tabletki przeciwbólowe. I niestety nic nie pomagało. A rozwiązaniem dla mnie okazała się pyralgina. Przy naprawdę silnym bólu stosuję czopki, a normalnie to tabletkę biorę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Akasandra
(Ocena: 5)
2016-11-03 10:37:47

Nie sadziłam że to realne ale u mnie też tabletki zniwelowały problem. Biorę Vispo od 4 miesięcy i cykle się wyregulowały, a ból miesiaczkowy poszedł w niepamiec.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
PaOla
(Ocena: 5)
2016-08-30 20:12:00

Dla mnie też tylko tabletki okazały się wybawieniem. Niestety od najmłodszych lat miałam problemy z cyklami i bolesnymi miesiączkami. Wtedy lekarz przepisał mi własnie tabletki antykoncepcyjne. Nie chciałam tego, bo bałam się tabletek i nasłuchałam od koleżanek głupot o tyciu i problemach. Ale mój organizm świetnie je przyjał i od tamtego czasu mam uregulowane cykle. Jedynie robie przerwy w braniu według zaleceń lekarza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Faraonka
(Ocena: 5)
2016-08-01 05:55:08

Kiedyś w czasie okresu leżałam zwinięta w kulkę, z termoforem na brzuchu, starając się przespać pierwszy dzień okresu. Teraz chodzę do pracy, więc nie mogę sobie pozwolić na pozostawanie w domu raz w miesiącu, więc zażywam pyralginę i mogę normalnie funkcjonować :) działa na mnie zdecydowanie najszybciej i najskuteczniej, a przy tym jest bez recepty.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Karonetka
(Ocena: 5)
2016-07-31 09:16:37

U mnie neistety też głównie masa przeciwbólowych, ale i one nie pomagały niestety. Mam dopiero 18 lat, ale lekarz mi przepisał tabletki antykoncepcyjne. Biore Vibin mini już 3 miesiące i przyznam, że jest ogromna róznica. mimo, że te tabletki mają mniejszy skład hormonalny to jednak bardzo mi pomogły. Wyregulowały też cykle, co dostałam chyba w gratisie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
magda
(Ocena: 5)
2016-05-30 22:02:27

re: Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami?

Dobrze wiem, jak bóle miesiączkowe mogą uprzykrzyć życie. Bardzo często nie mogę się ruszać z bólu. Też mi pomaga wtedy pyralgina, bo szybko i na długo uśmierza ból

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
margaret
(Ocena: 5)
2016-01-31 16:50:38

re: Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami?

Jako młoda dziewczyna i także teraz cierpiałam na bolesne miesiączki. I wtedy, i teraz zawsze mi pomaga pyralgina, tylko teraz przerzuciłam się na wersję rozpuszczalną sprint. Działa równie skutecznie, a nie obciąża tak żołądka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
IwonaCh
(Ocena: 5)
2015-09-21 17:12:33

re: Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami?

Ja też miałam tak, ból brzucha i dolnej części pleców był tak silny, że utrudniał normalne funkcjonowanie. Poszłam do ginekologa sprawdzić przyczynę tego, bo tabletki przeciwbólowe nie pomagały. okazało się że przyczyna są hormony i przepisał mi tabletki antykoncepcyjne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
....
(Ocena: 5)
2014-04-08 21:56:29

re: Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami?

Dzień przed miesiączko mam straszne bóle, przez co wymiotuje i to się powtarza co 2 3 miesiące. jest nie do wytrzymania. Środki przeciwbólowe nie pomagają.. mam ogromny z tym problem. Może Wy coś na to poradzicie ..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz