Ból, wymioty, nagłe ataki potu. Jak sobie poradzić z wyjątkowo ciężką miesiączką?

06 Sierpnia 2017

Cztery na dziesięć kobiet narzeka na poważne dolegliwości związane z menstruacją. Jak je złagodzić?

bolesny okres

Miesiączka to niewątpliwe trudny okres w życiu kobiety, której organizm rozmaicie reaguje na trwającą wówczas burzę hormonalną. Często wiąże się to z wahaniami nastroju, problemami z koncentracją, uczuciem osłabienia i zmęczenia, a niekiedy również ogólnego zniechęcenia, gdy każde wyjście z domu okazuje się nie lada wyzwaniem.

Czasem dolegliwości bywają naprawdę uciążliwe, ponieważ nasilone w wyniku wydzielania prostaglandyn i zbyt wysokiego poziomu estrogenów skurcze macicy wywołują potężny ból brzucha czy podbrzusza, z którym ciężko wytrzymać.

Nic dziwnego, że bardzo wiele Polek stosuje wówczas najprostsze rozwiązanie, czyli zażywa w dużych ilościach powszechnie dostępne środki przeciwbólowe, nierzadko przekraczając dozwoloną dawkę. W ubiegłym roku kupiliśmy ponad dwa miliardy pigułek i saszetek zawierających niesteroidowe leki przeciwzapalne, głównie paracetamol, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy.

Warto jednak pamiętać, że nadużywanie takich preparatów przynosi efekty odwrotne od zamierzonych. Przyjmowanie kilku tabletek jednocześnie nie spowoduje szybszego stłumienia dolegliwości. Tego typu leki wykazują bowiem tzw. efekt pułapowy i ich działanie jest ograniczone. Przekroczenie zalecanych dawek może okazać się natomiast groźne dla zdrowia i doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Stosując te preparaty warto pamiętać o tradycyjnym rozwiązaniu – wcześniej zażyjmy łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego, które złagodzi ewentualne działania niepożądane.

Jak zatem uporać się z miesiączkowymi dolegliwościami w zdrowszy sposób? Najlepiej zwolnić tempo życia i np. zrobić sobie kilka dni wolnego od pracy, nawet spędzając cały dzień w łóżku. Warto też skorzystać z dobrodziejstw natury i odwiedzić ośrodek oferujący kąpiele z borowiny, czyli torfu powstałego z rozkładu obumarłych mchów i paprotników, które kilka tysięcy lat temu porastały bagniste lasy na terenie dzisiejszej Europy środkowo-wschodniej. To skarbnica cennych minerałów, m.in. magnezu, potasu, sodu, żelaza, krzemu i wapnia, unikalnych substancji organicznych: bitumin, pektyn czy kwasu humusowego, a także związków o działaniu estrogennym, które oddziałują na korę nadnerczy i stymulują czynności jajników, co wykorzystuje się w leczeniu licznych chorób kobiecych, w tym również bolesnych miesiączek. Dodatkowo borowina zwiększenie ukrwienia skóry, działa też ujędrniająco, nawilżająco, regenerująco, antycellulitowo i odchudzająco, dlatego bywa wykorzystywana do zabiegów modelujących sylwetkę.

Polecamy także: Twoja pochwa NIGDY nie powinna tak pachnieć. 6 aromatów, które zwiastują problemy!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

mateńka
(Ocena: 5)
2017-08-06 11:54:22

To nawet nie chodzi o to, aby brać dzień wolnego ;p a raczej o zrozumienie tematu przez osoby, które go nie rozumieją bo nie odczuwają takiego bólu. Wiem bo sama się zmagałam z intensywnymi krwawieniami i bólami przez które najchętniej wychodziłabym z łóżka. To był kompletny brak zrozumienia zwłaszcza w szkole przez nauczycieli wychowania fizycznego. Tematu na pewno nie zrozumieją ci, którzy nie wiedzą jak ból może być intensywny - a naprawde może paraliżować... bywało że zwijam się z bólu godzinami... i co prawda temat mam już z głowy zdecydowałam się na wkładkę levosert która działa hamująco na comiesięczny rozwój śluzówki macicy, dlatego co miesiąc występuje mniejsze krwawienie w dodatku mniej intensywne, ale jak najbardziej podpisuję się pod tym, aby podjąć inicjatywę i stworzyć jakiś program wsparcia dla kobiet cierpiących na bardzo intensywne dolegliwości miesiączkowe

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-08-06 11:10:28

U mnie na ból podczas okresu najlepiej działa se ks :) A jak nie ma męża to działam na własną rękę. Ulga natychmiastowa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2017-08-06 09:54:04

Rady z du**y. Serio co miesiąc mam brać dzień urlopu na okres? - no.... szef się ucieszy a i pół urlopu na miesięcznice pójdzie :D Z ziółek polecam Damianę - meksykański krzew. Całkiem nieźle działa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-08-06 08:59:37

Ale pierdoły...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1