Jak rozpoznać wady narządów płciowych?

20 Czerwca 2009

Narządy płciowe to jeden z najintymniejszych obszarów kobiecego ciała. Niestety, nie zawsze są one prawidłowo zbudowane, co zakłóca ich funkcjonowanie…

Jak rozpoznać wady narządów płciowych?

Narządy płciowe to jeden z najintymniejszych obszarów kobiecego ciała, obejmujący jajniki, jajowody, macicę, pochwę, wzgórek łonowy, przedsionek pochwy, łechtaczkę oraz wargi sromowe. Niestety, nie zawsze są one prawidłowo zbudowane, co zakłóca ich funkcjonowanie. Lekarze wymieniają wśród wad żeńskich narządów płciowych: ich brak lub zatrzymanie rozwoju (aplazję), podwójne wykształcenie, zrośnięcie ujścia wewnętrznych narządów płciowych (atrezję) oraz nieprawidłowe ujście cewki moczowej lub odbytu.

Jak rozpoznać objawy?

Genetycznie uwarunkowane wady żeńskich zewnętrznych narządów płciowych (łechtaczki, warg sromowych czy przedsionka pochwy) można bardzo łatwo zauważyć. W przypadku wad wewnętrznych organów mogą wystąpić następujące objawy: bóle w podbrzuszu, dolegliwości menstruacyjne, nudności oraz bóle głowy. Przy atrezji błony dziewiczej pojawiają się ataki kolki podczas menstruacji.

Jakie są przyczyny wad żeńskich narządów płciowych?

Jajowody, macica i górna część pochwy wykształcają się z przewodów Müllera, powstających w czwartym tygodniu rozwoju płodowego. Wady tych narządów, występują wtedy, gdy dochodzi do zatrzymania ich rozwoju lub procesu inwolucji przewodów Müllera. Rzadziej wady narządów powstają w wieku dziecięcym lub dojrzałym, najczęściej na skutek chorób zakaźnych.

Jak leczy się wady żeńskich narządów płciowych?

Sposób leczenia i korygowania wad żeńskich narządów płciowych zależy głównie od rodzaju defektu. Genetycznie uwarunkowane wady narządów płciowych są diagnozowane zazwyczaj już podczas pierwszych badań profilaktycznych noworodków. Ukryte defekty wychodzą na jaw w pewnych określonych sytuacjach, np. podczas pierwszego stosunku lub porodu. Bardzo ważne, aby w razie wystąpienia dolegliwości w obrębie narządów płciowych nie zwlekać z wizytą u lekarza. Specjalista przeprowadzi dokładne badania oraz określi rodzaj leczenia (w niektórych przypadkach konieczna jest ingerencja chirurgiczna).

Możliwości leczenia

Atrezja błony dziewiczej - normalnie w błonie dziewiczej, również przed defloracją, znajduje się niewielki otwór. Atrezja, czyli brak otworu w błonie dziewiczej, powoduje, że krew menstruacyjna nie ma możliwości odpływu. W efekcie, już pierwsza miesiączka może wywołać silne bóle podbrzusza, nudności oraz bóle głowy, a podczas każdej następnej menstruacji występują silne ataki kolki. Konieczne jest wtedy operacyjne nacięcie błony dziewiczej i usunięcie nagromadzonej krwi z pochwy oraz macicy.

Aplazja i atrezja macicy oraz pochwy - przy atrezji lub aplazji pochwy wykonuje się chirurgiczny zabieg jej otworzenia lub odtworzenia. W przypadku atrezji możliwa jest później prawidłowa ciąża i poród, jednak aplazja oznacza niepłodność.

Podwójne narządy płciowe - nieprawidłowości rozwojowe w postaci dublowania się narządów płciowych występują wtedy, gdy przewody Müllera w ogóle się nie połączą lub połączą się tylko częściowo. Tego typu wady usuwa się operacyjnie, co znacznie zwiększa szanse kobiety na zajście w ciążę.

Nieprawidłowe ujście cewki moczowej lub odbytu - jeśli ujście cewki moczowej lub odbytu jest nieprawidłowo usytuowane (np. odbyt uchodzi do pochwy) to równocześnie mogą występować wady narządów płciowych. Operacja jest jednak konieczna tylko wtedy, gdy nieprawidłowa budowa narządów zaburza oddawanie moczu.

Izabela Towenek

Zobacz także:

Najczęstsze problemy seksualne kobiet

Coraz więcej kobiet w czasie zbliżenia ma mnóstwo problemów, które skutecznie zniechęcają do współżycia. Jak sobie z nimi radzić?

Jak liczyć dni płodne?

Magda nie wie, jak korzystać z naturalnych metod antykoncepcji oraz jak obliczać dni płodne. Nasz ginekolog odpowiada na wszystkie nurtujące ją pytania.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (122)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-03 16:23:00

Tutaj wpisz treść komentarza...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-02 17:58:59

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-26 23:03:48

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-04 20:56:28

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-25 20:56:14

a ja mam problem,bo wystaje mi coś w pochwy takie coś dziwnego,ale normalnie mam okres i nic mnie nie boli,a nigdy nie byłam u lekarza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-16 11:35:58

Tutaj wpisz treść komentarza...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-08 15:14:40

Mam 15 lat i odczuwam sile bóle narządów płciowych, brzydka pachnącą wydzieline i dziwna krew podczaas okresu , a teraz jaby krew i ropa....;( pomózcie co to moze byc?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-27 15:05:30

na twoim miejscu poszłabym do lekarza,bo moze to byc polip szyjki macicy,pozniej moze byc tylko gorzej jak nie zaczniesz sie szybko leczyc!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-21 12:40:44

U mojej siostry podczas badania ginekologicznego lekarz stwierdził , że ma dwie macice i dwie szyjki macy . Jest młodą mężatką - czy będzie mogła mieć dzieci? Co znaczy podwójność tych narządów ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-22 22:09:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] Ostatnio podczas stosunku bolał mnie strasznie lewy jajnik. Może któraś z Was taż tak ma? Miała?[/quote] jeszcze dodam, że penis nie był nakierowywany na lewą stronę[/quote] przciez penis od jajnika jet jakieś milion kilometrów dlaej !!!!!!!!!!!!!! boże. i ty sie 'stasunkami' zajmujees z;/ [/quote] NIE WIEM CZY WIESZ MĄDRALO ZE JAK MA SIE TORBIEL NA JAJNIKU TO PODCZAS STOSUNKU MOŻNA ODCZUWAĆ BÓL...... TAK WIĘC JAK NIE WIESZ TO SIE NIE MADRUJ.... JESSLI CIE STRASZNIE BOLI POWINNAS ISC JAK NAJSZYBCIEJ DO LEKARZA... POZDROOOO

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-22 21:57:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] Ostatnio podczas stosunku bolał mnie strasznie lewy jajnik. Może któraś z Was taż tak ma? Miała?[/quote] jeszcze dodam, że penis nie był nakierowywany na lewą stronę[/quote] przciez penis od jajnika jet jakieś milion kilometrów dlaej !!!!!!!!!!!!!! boże. i ty sie 'stasunkami' zajmujees z;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz