Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? STRÓJ, HIGIENA, NOTATKI (przed badaniem)

Właściwa troska o zdrowie intymne wymaga świadomego podejścia do badań.
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? STRÓJ, HIGIENA, NOTATKI (przed badaniem)
29.05.2012

Wstyd, strach przed chorobą, czy brak czasu nie są i nie mogą być wymówką, by odkładać wizytę u ginekologa. Ważne jest, aby kobiety pamiętały, że niektóre choroby rozwijają się bezobjawowo i tylko zmiana podejścia do badań ginekologicznych pozwoli im bez obaw korzystać z życia.

- Odbywanie wizyt u lekarza ginekologa to naturalny sposób dbania kobiety o własne zdrowie, jak również ważny przejaw jej szacunku do swojego ciała i troski o siebie. Starajmy się, by na konsultacje ginekologiczne zawsze znalazło się miejsce w naszych kalendarzach. Lekarz jest przecież po to, by nam pomagać w rozwiązywaniu zdrowotnych problemów i podpowiadać najlepsze działania profilaktyczne - traktujmy go jak partnera w poszukiwaniu wiedzy o funkcjonowaniu naszego ciała, zadawajmy pytania, oczekujmy rzetelnego i taktownego postępowania – komentuje dr Aleksandra Borkowska, psycholog, ekspert kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”.

Ginekolog

Jak przed każdym ważnym spotkaniem, tak i przed wizytą u ginekologa, warto poświęcić chwilę, aby się do niej przygotować. Pamiętaj o kilku podstawowych sprawach:

-Zanotuj, o co chcesz zapytać. Często pod wpływem stresu zapominamy o niektórych kwestiach i potem nadal borykamy się z wątpliwościami. Dlatego wcześniej zapisz na kartce wszelkie nurtujące Cię pytania.

-Przygotuj podstawowe informacje. Ginekolodzy mają ten sam określony zestaw pytań, które muszą zadać każdej pacjentce. Pytania te dotyczą m.in. daty ostatniej miesiączki, długości cyklu menstruacyjnego i dolegliwości, które mogą występować podczas miesiączkowania. Jeśli zależy Ci na tym, aby wizyta przebiegła sprawnie, zawsze miej przygotowane te informacje.

-Załóż odpowiednie ubranie. W dniu wizyty ubierz się w dłuższą bluzkę lub tunikę, która podczas badania da Ci poczucie większej intymności (więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Za parawanem w gabinetach ginekologicznych zazwyczaj znajdują się jednorazowe spódniczki i klapki. Zawsze możesz o nie zapytać lekarza.

-Pamiętaj o higienie. Zarówno Tobie jak i lekarzowi będzie komfortowo, jeśli przed konsultacją zadbasz o swoje ciało. Jeśli masz taką możliwość, weź przed wizytą prysznic. W innym przypadku poczucie świeżości przywrócą specjalne mokre chusteczki do higieny intymnej.

Ginekolog

O co warto pytać?

- Chętnie odpowiadam na wszelkie wątpliwości, także tych pań, które nie mają problemów ze zdrowiem, ale chcą poznać zasady prawidłowej profilaktyki. Warto, aby Polki konsultowały się ze swoim ginekologiem również w sytuacji, kiedy w ich życiu następują jakieś zmiany, które mogą powodować zachwianie równowagi flory bakteryjnej pochwy. Zaliczamy tu np. podróże czy też nową aktywność fizyczną, chociażby korzystanie z basenu. Pacjentki powinny zostać poinformowane o możliwości i prostych sposobach zapobiegania różnym infekcjom, np. poprzez stosowanie probiotyku w tamponie – dodaje dr n. med. Grzegorz Południewski.

Czasami nawet gdy nie mamy problemów z naszym zdrowiem intymnym, na co dzień mogą pojawić się pewne wątpliwości np. co do stosowania hormonalnej antykoncepcji, suplementów diety czy używania preparatów do higieny intymnej. Zamiast bić się z myślami, najlepiej zaczerpnąć rzetelnej porady u specjalisty. Z jakimi więc jeszcze pytaniami możemy zwrócić się do ginekologa?

-Jeśli podczas menstruacji odczuwasz jakiś dyskomfort lub ból, skonsultuj z lekarzem, czy Twoje dolegliwości są normalne i jak możesz je zniwelować.

-Zbliżają się wakacje, podczas których kobiety narażone są na wiele czynników zaburzających florę bakteryjną pochwy. Skonsultuj, jakie są sposoby zapobiegania infekcjom intymnym i jakie probiotyki ginekologiczne są dla Ciebie odpowiednie w tym czasie.

-Zdarza się, że podczas menstruacji odkładamy wszelkie aktywności fizyczne na później. Warto podpytać, czy rzeczywiście w tym czasie musisz rezygnować ze swoich ulubionych zajęć. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, dowiedz się również, które ćwiczenia będą dostosowane do Twojego samopoczucia podczas miesiączki.

Zobacz także:

Tampony – instrukcja obsługi kryzysowej

Co zrobić, gdy urwie się sznureczek?

Spermicydy, czyli zabójcy plemników

Jakie zalety mają globulki, pianki, kremy i tabletki dopochwowe? Ile kosztują? Dla kogo są wskazane?

Polecane wideo

Komentarze (57)
Ocena: 5 / 5
beata (Ocena: 5) 28.11.2016 13:51
ja.mam.pania.ginekolog.ktora.wklada.mi.wibrator
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.08.2014 21:58
Dziewczyny nie wstydzicie sie wspolzyc z facetami a wstydzicie sie isc do ginekologa na wizyte. Lekarz jak kazdy inny u dentysty trzeba otworzyc usta,gdy ma sie hemoroidy,trzeba isc do hirurga i pokazac tylek. Dla mnie chodzenie do ginekologa to obowiazek i zawsze mam pewnosc ze nic mi sie nie dzieje i nie mam co sie nie pikoic .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2012 10:55
macie racje wizyta u ginekologa wcale nie jest taka zła. Oni naprawdę nie gryzą
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.10.2012 09:36
hej jestem ewa ja bylam u gina jak mialam 15 poszlam z mama mialam i to jest dobry sposob. Ubrana bylam w czarna spodnice do kolan i cienkie bezowe rajstopy mysle ze jest to ajwygodniejsze ubranie. Przy biurku zdjelam te rajstopy i bylam gotowa do badania. Polecam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.09.2012 19:49
Agnieszka.Powiem wam dziewczyny że ja do ginekologa chodzę co roku.Badanie nie jest takie straszne,najgorszy jest moment kiedy lekarz wkłada ci wziernik.Co do stroju to zawsze zakładam spódnice i pończochy samonośne.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie