Jak pokonać strach przed ginekologiem?

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą zminimalizować wszystkie Twoje lęki i obawy.
Jak pokonać strach przed ginekologiem?
23.08.2011

Wizyta u ginekologa nie należy do najprzyjemniejszych. Wiele kobiet omija więc szerokim łukiem gabinety specjalistów. Boimy się krępującego badania, nie chcemy rozmawiać z obcą osobą o seksie, antykoncepcji, infekcjach narządów płciowych. Nękające nas obawy i lęki są całkiem uzasadnione. Konieczność pokazania lekarzowi najintymniejszych części ciała nie należy przecież do najłatwiejszych sytuacji. Do tego dochodzi jeszcze obawa przed bolesnym badaniem...

Największy strach wzbudza zwykle pierwsza wizyta u ginekologa. To dlatego właśnie dziewczyny bardzo często odkładają w czasie ten nieprzyjemny dla nich moment. Jednak problemy z umówieniem się na wizytę miewają również nieco starsze kobiety, nawet te, które mają już za sobą kilka porodów! Niestety, nigdy w pełni nie pozbędziemy się tej swoistej psychiczno-seksualnej bariery. Lęku przed wizytą u ginekologa nie da się w pełni wyeliminować. To naturalne, że wstydzimy się własnej nagości, nie chcemy rozmawiać z obcą osobą o tym, co najbardziej intymne. Warto to sobie uświadomić i po prostu przestać walczyć z własnymi lękami. Trzeba starać się raczej nieco je złagodzić, wytłumaczyć sobie pewne kwestie, zaakceptować konieczność poddania się badaniu. Uświadomić sobie, że nasze zdrowie jest najważniejsze!

Oto kilka praktycznych porad, które pomogą zminimalizować lęk przed wizytą u ginekologa:

Właściwe nastawienie

Wielu kobietom robi się słabo już na samą myśl o fotelu ginekologicznym. Boimy się, że lekarz będzie niemiły i niedelikatny. Zastanawiamy się również, jak zareaguje na widok naszych narządów płciowych. Często nie możemy także wyzbyć się wrażenia, że wizyta może mieć pewne podteksty seksualne. Jak pokonać te niczym nieuzasadnione obawy? Przede wszystkim powinniśmy uświadomić sobie, że wizyta u ginekologa to wydarzenie zupełnie naturalne, rutynowa sytuacja, która dotyczy każdej kobiety. Musimy przy tym pamiętać, że dla lekarza nie jesteśmy wcale jedynym, unikalnym przypadkiem. Traktuje nas raczej jako kolejnego, anonimowego pacjenta w jego wieloletniej praktyce lekarskiej. Warto wyzbyć się również myśli o erotycznych podtekstach. Wystarczy uświadomić sobie, że oglądanie i badanie narządów rodnych pod kątem ich anatomii i fizjologii zupełnie pozbawione jest seksualnego kontekstu. W tym przypadku genitalia są dla ginekologa tym samym, co ucho dla laryngologa czy złamana ręka dla chirurga.

 

wizyta u ginekologa

Wybierz odpowiedniego specjalistę

Paniczny lęk przed wizytą w gabinecie ginekologicznym pozwoli przełamać również wybór odpowiedniego specjalisty. To oczywiste, że kobietom, które bardzo obawiają się kontaktu z lekarzem łatwiej będzie rozebrać się przy kobiecie. Świadomość tego, że mamy do czynienia z przedstawicielką tej samej płci znacznie zmniejsza skrępowanie. Wydaje nam się przecież, że kobieta lepiej nas zrozumie, a widok żeńskich narządów płciowych nie zrobi na niej żadnego wrażenia. Wśród wielu pań panuje jednak przekonanie, że to właśnie mężczyźni są delikatniejsi, wykazują większe zainteresowanie pacjentką. Płeć nie ma tutaj jednak aż tak wielkiego znaczenia. Liczy się to, czy trafimy na odpowiednią osobę, lekarza z prawdziwym powołaniem. Dobry specjalista to połowa sukcesu w naszej walce z przełamywaniem pewnych barier. Poszukując najlepszego lekarza, warto wysłuchać opinii znajomych. Dobrym rozwiązaniem jest również zasięgnięcie informacji o danym lekarzu w Internecie.

Gotowa na najbardziej intymne pytania

Wybierając się na wizytę u ginekologa, warto wcześniej odpowiednio przygotować się na ten moment. Nasze obawy wynikają bowiem z tego, że do końca nie wiemy, co dokładnie nas tam czeka, czego możemy się spodziewać. Jednak również i ten lęk łatwo można zminimalizować. Wystarczy poszperać nieco w Internecie i dowiedzieć się, jakie badania najprawdopodobniej wykona ginekolog w zależności od tego, jakie objawy chorobowe mu wymienimy. Podczas wizyty u specjalisty obawiamy się również wielu intymnych pytań, które będzie zadawał lekarz. Czasem chcielibyśmy uniknąć pewnych odpowiedzi. W trosce o własne zdrowie warto przełamać jednak to swoiste poczucie wstydu i zażenowania. Powinniśmy zdać sobie sprawę, że tylko szczera rozmowa ze specjalistą pozwoli nam wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Ginekolog w kwestii naszych intymnych części ciała jest przecież ekspertem, który zawsze pomoże i doradzi. Co więcej, rozmowa z lekarzem to również idealny czas, aby rozwiać wszelkie własne wątpliwości, uzyskać odpowiedź na nurtujące nas pytania. A co z samym badaniem na fotelu ginekologicznym? Trwa ono dosłownie chwilę i chociaż nie należy do najprzyjemniejszych, to jednak nie jest bolesne i trzeba je po prostu... przeczekać!

wizyta u ginekologa

Zabierz ze sobą kogoś bliskiego

Aby poczuć się bardziej swobodnie, warto zabrać na wizytę kogoś bliskiego. Może to być mama, najlepsza przyjaciółka bądź chłopak. Ważne, by mieć pełne zaufanie do tej osoby. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, aby ktoś bliski przebywał z nami w trakcie samego badania. Chociaż i taka możliwość nie jest wykluczona. Pomocna może być już sama świadomość, że ktoś czeka na nas w poczekalni. Nieważne więc ile mamy lat, czy jest to nasza pierwsza, czy może kolejna wizyta, obecność kogoś bliskiego zawsze się przyda. Sprawi, że poczujemy się dużo bardziej bezpiecznie i komfortowo. Będzie nam łatwiej, jeśli przed gabinetem poczeka ktoś, komu wygadamy się, gdy wizyta się skończy.

Regularne wizyty to podstawa sukcesu!

Mimo wielu praktycznych wskazówek, które skutecznie obniżają lęk przed fotelem ginekologicznym, tak naprawdę istnieje tylko jedna, skuteczna metoda, która pozwoli nam raz na zawsze wyeliminować wszelkie obawy. Chodzi tutaj o częste wizyty u specjalisty. Chociaż może wydawać się to nieco absurdalne, to jednak naprawdę działa! Im bowiem częściej mamy do czynienia z pewną sytuacją, tym wydaje nam się ona bardziej naturalna. Warto więc wyrabiać w sobie zdrowe nawyki, umawiać się profilaktycznie na wizyty. Przynajmniej raz w roku wykonywać cytologię oraz badanie piersi. Po pewnym czasie czynności te wejdą nam po prostu w nawyk, staną się czymś zupełnie naturalnym.

Co jeszcze pomoże przełamać wstyd?

- Aby czuć się w pełni komfortowe, przed wizytą należy dokładnie umyć okolice intymne.

- Badanie będzie mniej krępujące jeżeli założymy długą bluzkę lub spódnicę.

- Właściwy termin wizyty: Należy wybrać moment, kiedy nie mamy akurat miesiączki. Krwawienie podczas badania może niepotrzebnie wprawić w zakłopotanie.

- Na badanie warto zabrać ze sobą kartkę z zapisanymi terminami ostatnich kilku miesiączek.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Porada ginekologiczna: O jakich chorobach świadczą upławy? (4 rodzaje)

Sprawdź, jak na podstawie upławów rozpoznać, czy z Twoim organizmem dzieje się coś złego.

Porada ginekologa: Antykoncepcja hormonalna dla zapominalskich

Letnia atmosfera sprzyja niepamiętaniu o codziennym zabezpieczaniu się przed niezaplanowaną ciążą.

Polecane wideo

Komentarze (109)
Ocena: 5 / 5
KERAD (Ocena: 5) 06.09.2019 17:59
Dlaczego facet ginekolog jest delikatniejszy od kobiety g.... bo traktuje kobietę jak partnerkę seksualną moje dwie znajome mi kiedyś opowiedziały że tą atrakcyjną zawsze mile i delikatnie traktują a tą przeciętną odwrotnie do gabinetu zawsze wchodzą jedna za drugą i tak było u kilku lekarzy czy ktoś to może inaczej wytłumaczyć
odpowiedz
KERAD (Ocena: 5) 06.09.2019 17:42
Prawda jest taka że facetowi nie da się wyłączyć podniety i prawie każdy ginekolog wykorzystuje ładną pacjentkę jak mu sie trafi oni to już wiedzą jak to zrobić żeby się nikt nie domyślił dlaczego w USA 95 % ginekologów to kobiety w Europie to samo bo po prostu jesteśmy 30 lat za nimi i musimy to tego dorosnąć głupie gadanie że ginekolog już się naoglądał to tym bardziej na żonę już by nie mógł patrzeć po tygodniu jak młodymi by się nie podniecał ale tak tylko myślą kobiety dziwne że w Polsce 75 % wszystkich idących na medycynę to kobiety 75 % ginekologów to faceci pamiętaj zawszę ci będą mówić że to lekarz i niema co przesadzać ale tak mówić będą zawsze bo oni z tego żyją
odpowiedz
Katarzyna Kowalczyk (Ocena: 5) 16.01.2018 18:35
Dzien dobry. Ja chce isc do ginekologa bo musze ale boje sie jeszcze nie bylam u ginekologa czuje strach i ze badanie moze boleć. Nie stety nie mialam kontakru z chlopakiem jestem po probie gwałtu i sie boje od razu o tym mysle co mi się wydarzylo jak to pokonac. Pomocy.
zobacz odpowiedzi (1)
Nie wierze (Ocena: 5) 05.03.2017 22:00
"W tym przypadku genitalia sa dla ginekologa ty samym,co ucho dla laryngologa czy zlamana reka dla chirurga."Co za bzdury!!!!!!!! Pokaz facetowi chocby pol cycka to malo mu spodnie nie pekna
zobacz odpowiedzi (1)
Kalina UK (Ocena: 5) 23.06.2016 10:43
Faktycznie można mieć traumę jak się trafi na nieodpowiedniego lekarza. Warto popytać koleżanek ja tak trafiłam do dr.Piotra Koseckiego i to jest mój najlepszy ginekolog. Jak jest problem z niepłodnością to też jest świetny w tej dziedzinie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie