Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Kobiety powinny ćwiczyć mięśnie dna macicy. Trening jest bardzo prosty, a wykonywany regularnie da duże efekty.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?
03.03.2014

Z pewnością nieraz słyszałaś o ćwiczeniach mięśni Kegla albo po prostu ćwiczeniach Kegla. Zanim przejdziemy do sedna, zacznijmy od podstaw. Mięśnie, o których mowa, znajdują się w dnie macicy. Rozpościerają się między kością łonową a ogonową. Stanowią naturalną podporę dla narządów wewnętrznych. Biorą ponadto udział podczas porodu, ułatwiając dziecku wydostanie się na świat. A przy tym mają niebagatelne znaczenie w odczuwaniu satysfakcji seksualnej.

Gdy są mocne, wszystko działa jak należy. Czasem jednak stają się wiotkie i przestają pełnić swoją funkcję, znacząco obniżając komfort życia. Dzieje się tak najczęściej po porodach (mięśnie Kegla powinny trenować zwłaszcza kobiety po kilku porodach), przez intensywną pracę fizyczną, dźwiganie ciężarów czy niezdrowy tryb życia oraz wraz z wiekiem, gdy mięśnie tracą elastyczność.

Osłabienie mięśni Kegla może skutkować, między innymi, nietrzymaniem moczu, spadkiem satysfakcji płynącej ze zbliżeń (zarówno u kobiety, jak i mężczyzny), wadami postawy, a nawet obniżeniem się czy wypadaniem narządów rodnych. Słabe mięśnie dna macicy mogą doprowadzić do popuszczania moczu w czasie kichnięć, kasłania czy uprawiania sportu.

Rozwiązaniem jest ćwiczenie Kegla. Arnold H. Kegel, amerykański ginekolog, na przełomie lat 40. i 50. wieku opracował podstawy naukowe rehabilitacji mięśni dna miednicy. Rozpowszechnił on przy tym ćwiczenia wykonywane niegdyś przez… gejsze w celu wzbogacenia życia seksualnego. Pamiętajmy, że mięsnie Kegla są takie same jak wszystkie inne i możemy je wyćwiczyć.

Główne zasady

Trening nie jest trudny. Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu, zaczynając od pięciu powtórzeń i dochodząc aż do 25 w miarę wzmacniania się mięśni.

Mięśnie możesz ćwiczyć także w ten sposób: połóż się na plecach, ugnij kolana. Trzymając stopy i nogi złączone, unieś miednicę. Zaciśnij mięśnie, wytrzymaj ok. 8-10 sekund, rozluźnij mięśnie i powoli opuść miednicę.

mięśnie Kegla

Internautki, które zaczęły wykonywać ćwiczenia Kegla, piszą: „Lekarz zalecił mi napinanie mięśni Kegla, bo miałam problem z nietrzymaniem moczu. Przyznam, że po dwóch miesiącach takich regularnych treningów efekty są bardzo dobre. Pomijam, że problem z nietrzymaniem moczu bardzo się zmniejszył, ale odczuwam teraz większą satysfakcję w łóżku, co zauważył również mój partner. Naprawdę polecam te ćwiczenia, zwłaszcza że to nic trudnego” – Ania.

Natomiast Magda przyznaje, że dostała w prezencie od narzeczonego kulki gejszy. I jest zachwycona. „Początkowo wstydziłam się je nosić, ale w końcu się przekonałam, poza tym słyszałam, że nawet lekarze je polecają, by ćwiczyć mięśnie Kegla. I co tu dużo pisać, taki trening to sama przyjemność”.

EPN

mięśnie Kegla

Ćwicz w pozycji siedzącej. Usiądź na krawędzi stołu, nogi trzymaj w lekkim rozkroku. Nie zmieniając pozycji, zacznij napinać mięśnie wokół cewki moczowej i odbytu. Uwaga – mięśnie pośladków i nóg powinny być rozluźnione.

Dobre efekty da ćwiczenie mięśni Kegla poprzez noszenie w pochwie tzw. kulek gejszy. Mięśnie muszą się napiąć, by utrzymać taką kulkę w środku, co jest dobrym sposobem, aby je wyćwiczyć. Kulki należy umieścić w pochwie na parę godzin. Dzięki temu ćwiczeniu połączysz przyjemne z pożytecznym ;-). Mogą być to też stożki dopochwowe. Kiedy stożek znajdzie się w prawidłowym położeniu, spowoduje samoczynny skurcz mięśni dna miednicy.

mięśnie Kegla

Warto wykonywać ćwiczenie z wykorzystaniem mięśni dna macicy i… wyobraźni. Zamknij oczy i pomyśl, że mięśnie Kegla są windą. Staraj się je maksymalnie „wciągać” do góry. Kiedy ta „winda” wjeżdża na kolejne piętra, napinaj mięśnie coraz mocniej – aż napną się maksymalnie. A gdy „winda” zjeżdża, stopniowo rozluźniaj mięśnie, aż rozluźnisz je całkowicie.

W zasadzie w dowolnej chwili możesz na zmianę zaciskać i rozluźniać mięśnie dna macicy – w pracy, samochodzie, autobusie. Regularny trening szybko przyniesie efekty – zauważalne dla ciebie i partnera. Najlepiej ćwiczenia Kegla wykonywać trzy razy dziennie przez 5-10 minut.

Wskazówki

Pamiętaj, by w czasie ćwiczenia mięśni nie napinać pośladków czy brzucha. Należy oddychać spokojnie i równomiernie.

mięśnie Kegla

Dzięki ćwiczeniom Kegla pochwa staje się lepiej ukrwiona, mięśnie się wzmacniają i uelastyczniają. A wzmocnione i bardziej elastyczne mięśnie ułatwiają poród, zapobiegają opuszczaniu się narządów i wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, a przy tym istotnie zwiększają satysfakcję seksualną.

Uwaga – lepiej nie ćwiczyć mięśni Kegla w trakcie oddawania moczu – może to utrudnić opróżnianie pęcherza i przyczynić się do rozwoju infekcji.

Ciekawostką jest fakt, że ćwiczenia Kegla jako leczenie kłopotów z nietrzymaniem moczu polecane są również mężczyznom.

Polecane wideo

Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2014 15:00
nietrzymanie moczu to paskudna sprawa z tego co słyszałam. mi póki co to nie grozi ale już zapalenie pęcherza tak. dlatego biorę żurascin uro, który dzięki żurawinie, witaminie c i pokrzywie ładnie sobie radzi z porządkami w układzie moczowym :)
odpowiedz
Aga (Ocena: 5) 04.03.2014 18:00
Ciekawe skad autorzy tego artykułu wzieli materiały na niego... Chyba z Wikipedii :) choć na Wikipedii są lepiej doinformowani... Tak jak napisała koleżanka poniżej nie ma mięśni Kegla tylko jest takie ćwiczenie na mięśnie dna miednicy, a nie macicy... I prawda ze w trakcie oddawania moczu nie można go wstrzymywać bo nie jest to naturalna sytuacja dla organizmu... No i oczywiscie bardzo ciężko jest takowe ćwiczenie wykonać na siedząco, najlepiej leżąc... Tak poza tym to artykuł denny szerzący stereotypowe podejście wielu osób piszących artykuły o zdrowiu nie mających o tym zielonego pojęcia...
odpowiedz
j (Ocena: 5) 04.03.2014 00:06
Po pierwsze nie ma czegos takiego jak miesnie kegla - jest CWICZENIE kegla.a po drugie proponuje autorce tego kretynskiego artykulu zapoznanie sie z wlasna anatomia i dowiedzenie sie gdzie sie znajduje dno macicy bo jak widac wg tego artykulu dno macicy i dno miednicy to to samo. Merytoryczne dno.
odpowiedz
Podpis... (Ocena: 5) 03.03.2014 23:59
Napisz komentarz...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.03.2014 20:28
A moj problem jest nastepujacy, kiedy zaczynam napinac miesnie kegla w trakcie stosunku (czasem nawet nieswiadomie)to moj partner mowi, ze go to boli..a inaczej nie moge dojsc;//
odpowiedz

Polecane dla Ciebie