Intymne zapalenia kobiece: CO POWINNO CIĘ ZANIEPOKOIĆ?

12 Kwietnia 2011

Niektóre choroby kobiece są bardzo uciążliwe. Sprawdź, czym objawiają się typowe zapalenia i jak powinno się je leczyć.

porada ginekologa

Choroba rzadko występuje nagle; zanim wystąpią objawy kliniczne, takie jak ból, krwawienie, upławy, zaburzenia oddawania moczu, podwyższona temperatura ciała, najczęściej proces chorobowy już istnieje w formie utajonej. Tylko badania laboratoryjne mogą takie schorzenie wykryć – pisał w jednej ze swoich książek dr Ireneusz Roszkowski. W każdym okresie życia istnieją predyspozycje do poszczególnych chorób. Dlatego tak istotne są regularne badania, dzięki którym można wcześnie wykryć jakieś schorzenie. Warto również pamiętać, że najdalej idącą profilaktyką jest wybór partnera, w którego rodzinie nie występują choroby dziedziczne skracające życie. Dzięki temu zapewnimy naszym dzieciom długie życie w zdrowiu. Nim jednak na świecie pojawią się maluchy, warto zadbać o siebie. Jakie są typowe kobiece zapalenia?

Zapalenie sromu

Częściej występuje u kobiet chorych na cukrzycę. Może być spowodowane czynnikami mechanicznymi, chemicznymi, termicznymi czy nieprzestrzeganiem higieny. Czasem zapalenie dotyczy gruczołów przedsionkowych większych i zamknięcia ich przewodów wyprowadzających, co skutkuje powstaniem ropnia. Jest on wyczuwalny w postaci guzka w tylnej części wargi sromowej większej. Typowe objawy to ból, pieczenie i swędzenie. W przypadku zapalenia na sromie może pojawić się opryszczka. Zapalenie wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. ChorobĘ leczy się miejscowo środkami bakteriobójczymi i przeciwzapalnymi w postaci kremów, maści bądź zasypek. Uwaga: zapalenie sromu ma tendencję do nawracania.

Zapalenie narządu rodnego

O to zapalenie najłatwiej w czasie miesiączki i po poronieniu – w jamie brzusznej dochodzi do zakażenia, które wywołuje zapalenie macicy, jajowodu lub zapalenie jamy brzusznej. Przed zapaleniem można się chronić, dbając o narządy rodne. Szczególnie należy uważać, jeśli jest się osobą aktywną seksualnie. Inną okazją do wtargnięcia drobnoustrojów do narządu rodnego jest miesiączka, poród i różne zabiegi diagnostyczne. Należy pamiętać, że bakterie mogą się przedostać do narządu rodnego z okolic odbytu, cewki moczowej, a nawet przez brudną bieliznę czy w czasie kąpieli w basenie. Zapobieganie powinno polegać na przestrzeganiu zasad higieny, unikaniu zabiegów wewnątrzmacicznych (jeśli to możliwe) i kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami. ChorobĘ leczy się antybiotykami oraz miejscowo innymi środkami (kremami, maściami).

Zapalenie pochwy

Typowe objawy to upławy, obrzęk i pieczenie przy oddawaniu moczu. Na rozwój choroby mają wpływ zaburzenia w systemie obronnym – dzieje się tak podczas stosunków płciowych, miesiączki, poronień czy porodu. Można temu zapobiec: najważniejsza jest higiena miejsca intymnych i częsta zmiana bielizny. Należy także unikać drażniących środków chemicznych w postaci środków do prania. Gdy tylko pojawią się upławy, kobieta powinna jak najszybciej wybrać się do lekarza. Leczenie na własną rękę może tylko pogłębić ChorobĘ. Uważaj: jeśli w porę nie rozpoczniesz leczenia, zakażenie może stać się przewlekłe, co spowoduje trwałe zmiany, np. w jajowodach. Lekarz zaleci podmywanie się wodą z mydłem bądź specjalnymi preparatami i zakładanie odpowiednich czopków. Grzybicze zapalenie pochwy stwierdza się wówczas, jeśli upławy wyglądają jak białe, serowate naloty. Z kolei u kobiet w okresie przekwitania najczęściej pojawia się guzkowate zapalenie pochwy.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (35)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2013-04-15 18:58:14

re: Intymne zapalenia kobiece: CO POWINNO CIĘ ZANIEPOKOIĆ?

MAM PYTANIE, CZY MAJTKI, KTORE TRUDNO NAZWAC MAJTKAMI A RACZEJ SZNURKAMI, MOGA BYC POWODEM CHOROB KOBIECYCH?????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-20 12:32:47

Efxkd4 xffjrlmhrlib

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 12:43:01

EdQZbZ hlowoxcwauzd

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 09:42:42

I’m so glad that the inteernt allows free info like this!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-05 13:43:46

idz\ do psychiatry może co może ci pomoga

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-25 23:08:49

RATUJCIE!!!!! MOZECIE NIE UWIERZYC ALE MOJEJ MALEJ CIPIE ROSNA ZEBY!!!!!!!!! UGRYZLA MNIE W CIPKE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-21 23:51:48

o kurde.ja dbam przesanie o higiene..przynajmniej wokół najbliźsi tak mowia.. ale jak czytalam o tym zapaleniu pochwy to az sie przestraszylam..bo zdazyly mi sie takie objawy.. nie bylam jeszcze nigdy u gina.. zamierzam isc od dawna ale nie moge sie jakos wybrac..strach jak przed zlym dentysta..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-16 14:26:58

ja nie mialam i nie mam z tym żadnych problemów:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-13 19:39:48

u jak krwawienia a zaczelas wspolzycie to idz do gina moze to byc nawet rak szyjki macicy wiesz może się myle i oby ale lepiej isć z tym od razu bo potem może być za póżno.... a jezeli to zapalenie to raczej takie krwawienia tez powinny byc leczone.... jest jeszcze jedna opcja moze masz mala krzepliwosc krwi i potrzebujesz wiecej zelaza bo tracisz duzo krwi i wit k ktora jest odpowiedzialna za krzepniecie krwi

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-13 13:40:28

czy ktorejs z was zdarazaja sie plamienia np ja mam przez tydzien po okresie nieraz trwa 7 dni nieraz 14..przed okresem ono znika co to?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-13 13:50:50

zależy jaki kolor, konsystencja, zapach. niektóre wydzieliny są naturalne dla kobiety w określonych dniach cyklu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz