Ginekolog – kobieta czy mężczyzna?

01 Lutego 2010

Wizyta u ginekologa zawsze jest pewnym stresem dla kobiety – przynajmniej na początku. Dlatego warto się zastanowić, czy wolimy być badane przez kobietę, czy mężczyznę.

Ginekolog, wizyta u ginekologa

Badanie ginekologiczne jest dość krępujące, zwłaszcza dla kobiety, która dopiero zaczyna umawiać się na swoje pierwsze wizyty i nie jest tak zaznajomiona z gabinetem, jak chociażby jej mama czy starsza siostra. Mało tego – bywa, że badanie ginekologiczne jest nieprzyjemne czy wręcz bolesne, jak często zdarza się w przypadku wykonywania cytologii. Wiele dziewczyn odsuwa wizytę u tego lekarza, właśnie ze względu na wstyd i lęk przed tak intymnym badaniem

Należy pamiętać, że każda wizyta u ginekologa jest profilaktyką przed różnymi chorobami, w tym przed nowotworem, który wcześnie wykryty, może zostać całkowicie wyleczony. Dlatego regularne wizyty u ginekologa są naprawdę bardzo ważne. Każda zmiana, która cię niepokoi, powinna zakończyć się spotkaniem z lekarzem. Pamiętaj również o cyklicznych badaniach kontrolnych, zwłaszcza że wiele chorób na początku rozwija się bezobjawowo. Do ginekologa trzeba chodzić. Nie jest prawdą, że możemy go sobie darować, gdy świetnie się czujemy i wydaje nam się, że wszystko jest w jak największym porządku. 

Jeśli nie mamy swojego sprawdzonego ginekologa (albo planujemy go zmienić), dobrze jest pomyśleć, do kogo się wybrać. Wiele dziewczyn decyduje się na wizytę u lekarza-kobiety w obawie przed wstydem przed ginekologiem-mężczyzną. Oczywiście, łatwiej jest się rozebrać i czuć swobodnie przy kobiecie. Zdecydowanie się na wizytę u kobiety-ginekologa jest dobre, kiedy ma się przed sobą pierwsze badanie. Pozwala pokonać pierwszy stres przed nim.

Przy mężczyźnie młoda dziewczyna może poczuć się skrępowana. Może również zataić pewne rzeczy, kluczowe dla całej wizyty – np. wiek, w którym utraciła dziewictwo, informację, czy współżyje regularnie i jeśli tak, jaką metodę antykoncepcji stosuje. Jeżeli pierwszą wizytę u ginekologa masz przed sobą, niewykluczone, że znacznie lepiej poczujesz się w gabinecie lekarki niż lekarza. W przypadku wstydu, oporów przed badaniem i stresu, zdecydowanie się właśnie na kobietę jest dobrym rozwiązaniem. 

Powinnaś jednak zawsze pamiętać,  że świetnym specjalistą może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Wielu ginekologów cieszy się uznaniem wśród kobiet – nierzadko znacznie większym niż lekarki. Bo one bardzo często bywają złośliwe i nieprzyjemne, a także bywa, że brakuje im poczucia humoru oraz zwyczajnego luzu, tak ważnego przy badaniu tego typu. Mężczyźni-ginekolodzy, jeśli mają dobrą opinię w środowisku i są powszechnie lubiani, bardzo często potrafią sprawić, że wszelki lęk i wstyd mijają zaraz po wejściu do gabinetu

Jak dobrze wybrać ginekologa? Najlepiej po prostu popytać. Zdecydowana większość kobiet chodzi na prywatne, płatne badania. W takim wypadku ma prawo być zbadana profesjonalnie, fachowo, a wizyta powinna być przyjemna – nie stresująca przez nieprzyjemny charakter lekarza. Najlepiej jest popytać wśród koleżanek, którego ginekologa mogłyby ci polecić. Oczywiście, ich zdania mogą być skrajnie różne, jednak na ogół opinie o kimś się potwierdzają. Zresztą, nikt nie jest na stałe przywiązany do jednego specjalisty. 

Jeżeli pójdziesz do kogoś, bo został  ci polecony np. przez przyjaciółkę czy siostrę, ale po pierwszej wizycie czujesz się rozczarowana, szukaj takiego specjalisty, u którego wizyty nie będziesz unikać. O tym, że wizyty u ginekologa zdarzają się nieprzyjemne, możesz się przekonać z listu naszej czytelniczki. Dlatego, żeby uniknąć takich sytuacji, pytaj, sprawdzaj – do momentu aż będziesz zadowolona z wizyty u danego specjalisty. Bardzo dobrym pomysłem, jest również przejrzenie różnych stron internetowych, forów czy list dyskusyjnych. Tam ludzie wymieniają uwagi dotyczące lekarzy – możesz natrafić zarówno na sympatyków jak i wrogów niemalże wszystkich specjalistów, ale być może uda ci się natrafić na dokładny opis, co ginekolog zrobił dobrze, a co zrobił nie tak, że ktoś zrezygnował z jego usług. 

Przy wyborze ginekologa, powinnyśmy kierować się przede wszystkim własnymi przekonaniami. Naprawdę nie ma żadnej reguły, która mówi, że mężczyźni są lepszymi ginekologami od kobiet – czy odwrotnie. Zarówno lekarz jak i lekarka mogą być wybitnymi specjalistami, którzy z poczuciem humoru i profesjonalnie wykonają badanie ginekologiczne. Dlatego pytaj, szukaj tak długo, aż znajdziesz ginekologa, u którego wizyta nie będzie dla ciebie gehenną. I nie zapominaj – idealnego specjalistę możesz znaleźć tak wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. 

Ewa Podsiadły 

Zobacz także: 

Wasze listy: „Nie wszyscy ginekolodzy są rzeźnikami!” 

Okazuje się, że nie taki diabeł  straszny jak go malują – nawet gdy w grę wchodzi ginekolog. 

Ginekolog: Czy stosunek przerywany chroni przed ciążą? 

Stosunek przerywany to najpopularniejsza metoda antykoncepcji wśród Polaków, niestety – zawodna.   

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (234)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-12 12:33:51

Ciekawe czym się kierują mężczyźni mając 23 lata i wybierają specjalizację ginekologia? No i dlaczego 80 ginekologów to mężczyźni? Z tego wynika że 20 z powołania a pozostała część bo lubi oglądać iw dodatku dotykać sam na sam młode dziewczyny. Moim zdaniem wybór prosty czyli ginekolog kobieta, jeśli ma to być meżczyzna to koniecznie nie nalezy być sam na sam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim
(Ocena: 5)
2017-03-25 20:09:37

.

Powinna byc wieksza mozliwosc wyboru.Niezrozumiala jest sytuacja,ze w tym zawodzie na jedna kobiete przypada 3 mezczyzn,to jest chore.Jasne jest,ze ktos tym steruje i "na sile" wpycha tam mezczyzn.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ważne
(Ocena: 5)
2016-02-28 14:41:17

re: Ginekolog – kobieta czy mężczyzna?

Nie rozumiem kobiet które rozbierają się przed innymi mężczyznami a tym samym przed mężczyzną ginekologiem. Czy to jakiś ekshibiconalizm? Dlaczego mężczyzna chce być ginekologiem? Hmm, albo dla kasy albo lubi oglądać gołe kobiety. Każdy normalny facet lubi oglądać nagie kobiety i czuje przy tym podniecenie, w takim razie co robi mężczyzna badając nasze dziewczyny i żony? Oczywiście są wyjątkowe sytuacje gdzie najważniejsze jest zdrowie i życie. Jeszcze jedno, poród, każda kobieta powinna mieć możliwość wyboru czy chce rodzić przy lekarzu mężczyźnie jak również czy życzy sobie wizyt kontrolnych osób płci przeciwnej. Dla przeciwników moich słów, zastanówcie się co na to muzułmanie, czy mężczyźni mogą oglądać inne kobiety, przyjmować porody. Przede wszystkim konieczna jest możliwość wyboru i zapewnienie intymności której niejednokrotnie brakuje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
a
(Ocena: 5)
2013-07-11 13:29:21

re: Ginekolog – kobieta czy mężczyzna?

Tylko i wyłacznie mężczyzna mam porównaie i moge powiedzieć że tylko mężczyzna jest delikatniejszy, z większym wyczuciem podchodzi do spraw i problemow pacjentki Ginekolog- mężczyzna

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-12 12:36:34

może i delikatniejszy, bo mężczyzna ma to wrodzone aby delikatnie obmacywać kobiety

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-21 23:42:46

kobieta do kobiety, chłop do chłopa i po problemie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-09-10 19:49:42

Uważam, że Pan dr Wilk jest dobrym specjalistą w swojej dziedzinie, solidny i dokładny, a przy tym bardzo sympatyczny. Cierpliwie odpowiada na pytania nawet te głupie. Dba również o swoje pacjentki w szpitalu. Przekonałam się o tym, gdy sama leżałam na ginekologii. Potrafił przyjechać wieczorem po swoich godzinach pracy ponownie do szpitala, gdy się źle czułam po zabiegu. Widać, że jest oddany swojej pracy. Poza tym nie uważam żeby to wszystko robił dla pieniędzy też się o tym przekonałam osobiście. Z całego serca polecam dr Wilka - nie będziecie żałować swojej decyzji.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-07-19 18:20:50

Dla nas jest bez róznicy bo zawsze chłopak jest przy mnie.Ja zaczęłam chodzić do ginekologa jak miałam chłopaka na stałe i poszłam z nim był przy mnie podczas całego badania nie za parawanem nie było znośnie do tego czego bym miała się wstydzić go planujemy dziecko i ślub.Chodzimy z sobą prawie dwa lata.Zawsze będzie przy mnie podczas badań to samo zabiorę go do porodu bo będzie to też jego dziecko.Po pierwszym badaniu zauważyłam że chłopak bardziej mnie kocha i szanuje a mam prawo do chłopaka bo decyduje pacjentka o obecności takiej osoby nie wolno wyrzucić bo to tylko zrobi zboczony ginekolog a takich nie brak.Do tego musiał by dać odszkodowanie za wyrzucenie nawet w klinice.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-02 18:08:47

"Zdecydowana większość kobiet chodzi na prywatne, płatne badania. W takim wypadku ma prawo być zbadana profesjonalnie, fachowo, a wizyta powinna być przyjemna – nie stresująca przez nieprzyjemny charakter lekarza." natomiast jak chodzą na badanie z NFZ, same są sobie winne, gdy wizyta jest nieprzyjemna? :>

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Patrycja
(Ocena: 5)
2013-05-15 20:33:13

Nie zgadzam się z Twoją wypowiedzią, ponieważ w moim przypadku było zupełnie inaczej. Poszłam do prywatnego ginekologa u którego byłam max 10 minut, tylko zobaczył przeprowadził rozmowę i dał na suchą teorię tabletki, które nawet nie pomogły a były bardzo silne. Natomiast zdecydowałam się na badania z NFZ w tym przypadku było zdecydowanie lepiej, byłam u ginekologa 40 minut zrobił mi usg, wymaz oraz odpowiedział na wszystkie moje zadane pytania. Także wszystko zależy od lekarza, nie zawsze za pieniądze znaczy lepiej, wystarczy tylko dobrze trafić :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-13 11:26:00

ja najpierw miałam 2 panie ginekolog, nie miałam wyboru, były sympatyczne, ale jakoś wolę chodzić do mężczyzn, teraz mam pana ginekologa, zwykle cała wizyta trwa nie dłużej niż 5 minut, jest rzeczowy, szybko odp. na pytania i nie wypisuje więcej niż 3 opakowań tabletek, to minus, bo dość często muszę go odwiedzać, ale za to raz w roku zleca zrobienie cytologii, usg piersi i pochwy. Poza tym mój chłopakteż może wejść ze mną i być przy badaniu. Jednak i tak uważam za najgorsze, że we wszystkich gabinetach prosto z korytarza wchodzi się do pokoju a tam naprzeciwko drzwi stoi fotel :P mimo, że jest kotarka, prze którą pod światło wszystko widać... ale i tak zwykle się obawiam, że jakaś niecierierpliwa pani zapragnie wTARGNĄĆ do środka gabinetu :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-24 10:28:30

ja wole kobiet bo dla mnie byłoby krępujące gdyby mężczyzna bo nie lubie jak ktoś mnie maca tam na dole

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz