Ginekolog: Czy stosunek przerywany chroni przed ciążą?

Stosunek przerywany, to najpopularniejsza metoda antykoncepcji w Polsce. Sprawdź, czy na pewno możesz polegać na refleksie swojego partnera!
Ginekolog: Czy stosunek przerywany chroni przed ciążą?
28.01.2010

„Witam Redakcję :)

Chciałabym, abyście poruszyli temat, który w moim środowisku jest często spotykany.  Mianowicie seks przerywany. Znam wiele par, które tak robią i sama od 5 miesięcy tak robię.  Po prostu partner nie ma we mnie wytrysku, i wszystko jest bez żadnego zabezpieczenia.  Pisze do Was, bo nie wiem czy to jest bezpieczne i czy nie ryzykuję tego ciążą, ale jak mówię, robimy tak od dłuższego czasu i nic się nie dzieje.

Pozdrawiam!”

Z najnowszych badań wynika, że stosunek przerywany jest najpopularniejszą metodą  zapobiegania ciąży w Polsce. Lekarze przekonują jednak, że nie może on być traktowany jako niezawodny środek antykoncepcji, a dzisiejsza medycyna daje kobiecie wiele nowych, mało inwazyjnych i bardziej skutecznych sposobów na rozsądne zaplanowanie powiększenia rodziny. O zdanie na ten temat poprosiliśmy naszego zaprzyjaźnionego ginekologa:

„W preejakulacie wydzielanym do pochwy przed głównym wytryskiem znajduje się wystarczająca ilość plemników, aby doszło do zapłodnienia. W takiej sytuacji, nawet jeśli mężczyzna zdąży w porę wycofać członek z pochwy, istnieje możliwość zajścia w ciążę. Ponadto, zawsze warto brać pod uwagę ewentualność, że refleks partnera zawiedzie. Wtedy, szczególnie, jeśli kobieta ma dni płodne, ryzyko zapłodnienia jest ogromne! Wskaźnik Pearla (określający skuteczność danej metody antykoncepcyjnej) dla stosunku przerywanego wynosi 15-28, a przy perfekcyjnym użyciu (kobieta ma dni niepłodne, a mężczyzna wycofał członek przed ejakulacją ) - 4.

 Absolutnie jednak nie poleca się tej metody młodym ludziom (młodzież nie zna dobrze swojego ciała i nie potrafi w 100% zapanować nad jego reakcjami) oraz kobietom, które miewają nieregularne cykle i mężczyznom borykającym się z przedwczesnym wytryskiem.

Dodatkowo, jak podkreślają seksuolodzy, stosunek przerywany może obniżać satysfakcję z seksu, a nawet stać przyczyną neurotycznego niepokoju, oziębłości seksualnej, zaniku orgazmu, przedwczesnej ejakulacji oraz impotencji. Dzieje się tak głównie dlatego, że w czasie zbliżenia partnerzy odczuwają niepokój i napięcie, a seks zaczyna im się kojarzyć z czymś przykrym. Aby tego uniknąć, warto zgłosić się do zaufanego ginekologa, który dobierze najlepszą dla Ciebie metodę antykoncepcji.”

Opracowała Lilka Tylman

Zobacz także:

Zachowania zakazane w sypialni

Zobacz, jakich łóżkowych czynności pod żadnym pozorem nie powinnaś testować na swoim partnerze!

BHP randki z chłopakiem poznanym przez Internet

Czy poznawanie partnera przez Internet może być lekarstwem na samotność lub brak czasu?   

Polecane wideo

Komentarze (273)
Ocena: 5 / 5
haha (Ocena: 5) 23.03.2016 06:11
to dlatego najwiecej dzieci jest w patologicznych rodzinach z przemoca domowa ? co ty bredzisz , najgorsze co moze byc to robic dziecko na skraju rozstania, poczekaj az bedzie dorastalo i widzialo wasze klotnie
odpowiedz
Ona (Ocena: 5) 27.12.2015 20:36
Również nie biorę żadnych tabletek. Czy jest prawdopodobieństwo, że mogę być w ciąży?
odpowiedz
Ona (Ocena: 5) 17.12.2015 13:21
Czy jest ryzyko zajśćia w ciążę? Zapomniałam dodać, że w tym czasie miałam dni płodne. Proszę o szybką odpowiedz.
odpowiedz
Ona (Ocena: 5) 17.12.2015 12:49
Witam, ostatnio miałam stosunek przerwany z chłopakiem bez zabezpieczenia. Podczas stosunku chłopak stwierdził, że pora skończyć po czym wychodząc zmienił zdanie i kochaliśmy się dalej. Czy możliwe jest, że preejakulat w tym czasie mógł zawieść?
odpowiedz
lili (Ocena: 5) 09.11.2015 15:37
przepraszam - chorobami wenerycznymi miało byc... pozdrawiam
odpowiedz

Polecane dla Ciebie