Wszystko, co chcesz (i powinnaś) wiedzieć o CYTOLOGII, ale boisz się zapytać

03 Lutego 2017

Na czym polega badanie i jak często je wykonywać? Czy dziewice też muszą się badać?

cytologia

W teorii jesteśmy świetne, ale gorzej z praktyką. Każda kobieta zdaje sobie sprawę, że badania profilaktyczne to absolutna podstawa. Niestety, często znajdujemy milion powodów, dlaczego ich nie robić. Brakuje nam czasu, nie wiemy gdzie się zgłosić, nigdzie się nie spieszy. Dotyczy to przede wszystkim badań ginekologicznych, o których nie chcemy nawet myśleć, a co dopiero je wykonywać. Wstyd i strach sprawiają, że specjalistów tej dziedziny zazwyczaj omijamy szerokim łukiem.

Jak bardzo jest to głupie i nieodpowiedzialne najlepiej świadczą statystyki. W krajach, gdzie profilaktyka jest bardzo rozwinięta, niektóre groźne choroby leczy się z ogromną skutecznością. W Polsce zgłaszamy się dopiero wtedy, kiedy sytuacja jest już beznadziejna i praktycznie nie do uratowania. Przykład: cytologia, która pozwala wykryć m.in. raka szyjki macicy we wczesnym stadium i skutecznie z nim walczyć.

Czas uporządkować wiedzę na ten temat i umówić się na wizytę. Naprawdę nie ma się czego bać. Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące cię pytania.

Zobacz również: Spowiedź ginekologów: 6 okropnych rzeczy, które robią ich pacjentki

 

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
4.4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-12 11:21:10

W artykule jest błąd ... cytologia jest OBOWIĄZKOWYM badaniem w czasie CIĄŻY, wykonuje się ją w I i III trymestrze ciąży, szczoteczka jest tak delikatna, że nie ma żadnego zagrożenia dla ciąży...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
an
(Ocena: 2)
2017-02-05 13:54:27

Informacje w tym artykule są nieprawdziwe. Cytologię należy wykonywać również przed 25 r. życia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-04 20:35:49

mam 26 lat jestem dziewicą i nigdy nie byłam u ginekologa (tzn raz ale nie byłam badana) całe życie spieprzałam przed wizytą gdzie tylko się da i do szału doprowadzały mnie rozmowy koleżanek o wizytach, tabletkach a teraz planowaniu dzieci.....Wyrwanie chirurgiczne ósemki było dla mnie jak wizyta u kosmetyczki, a wizyty u gin się boje no i teraz to mega wstydzę. Ale muszę się przełamać, wiem że i tak będzie hejt pod moim postem, trudno. Nie miałam żadnego faceta bo nikt odpowiedni się nie trafił (a na serio to po prostu ejstem brzydka i nikt mnie nie chciał nawet po pijaku).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
położna
(Ocena: 5)
2017-02-04 10:50:26

Cieszę się, że zajęliście się tak ważnym tematem, ale pamiętajcie, że po 60 roku życia też trzeba robić cytologię oraz wykonywać inne badania profilaktyczne! To, że NFZ rekomenduje i finansuje cytologię do 60 rż, nie znaczy, że później już nie trzeba! Szczyt zachorowalności faktycznie przypada na okres 55 -59 lat, lecz powyżej ryzyko również występuje i nadal jest wysokie. Nawet dla wieku 85 lat zachorowalność jest podobna jak dla 30 - 35 latek. Dlatego DZIEWCZYNY BADAJMY SIĘ, NAMAWIAJCIE DO BADAN SWOJE MAMY, BABCIE, SIOSTRY!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-03 09:28:10

fajnie, że o tym piszecie ale informacje nie są prawdziwe. Cytologię należy wykonywać co rok!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1