Brodawki płciowe: Czy jesteś w grupie ryzyka?

26 Października 2014

W ciągu ostatnich 20 lat liczba zachorowań na brodawki płciowe wyraźnie wzrosła. Co zrobić, aby się nimi nie zarazić?

brodawki płciowe

Brodawki płciowe (inaczej kłykciny kończyste) należą do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Są to rozrosty tkankowe wielkości łebka od szpilki, mogą być jednak większe albo przeciwnie – małe do tego stopnia, że nie można ich zobaczyć gołym okiem. Brodawki mają cielisty kolor, choć czasem bywają szare lub różowe. Mogą występować samoistnie bądź w grupach.

Wywołane są zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który występuje w 26 typach. HPV należy do Papovaviridae (papowawirusów) – zarazków, które przyczyniają się do powstawania brodawek skórnych. Uważa się, że do rozwoju brodawek płciowych przyczyniają się wirusy HPV 6 i 11. Oba pozostają w organizmie nawet po usunięciu brodawki i mogą być wciąż na nowo uaktywniane przez różne czynniki.

Nie zawsze się uaktywniają

Brodawki płciowe pojawiają się średnio 2-4 tygodnie od zakażenia. Często mija nawet wiele miesięcy, zanim się je zaobserwuje. Podczas zbliżenia seksualnego wirus poprzez drobne zranienia (np. w pochwie) dostaje się w obręb tkanek, gdzie może znajdować się przez wiele lat, a czasem nawet pozostawać niemy przez całe nasze życie. Gdy jednak dojdzie do złamania układu odpornościowego osoby zarażonej, to tuż po infekcji może dojść do tworzenia się brodawek. Brodawki występują tylko u 30 proc. zakażonych osób – u pozostałych infekcja przebiega w sposób niemy, bez tworzenia się brodawek.

Kłykciny pojawiają się głównie na wargach sromowych, w pochwie, na szyjce macicy lub w obrębie ujścia cewki moczowej. Niekiedy można je zauważyć w pachwinach, na udach bądź nawet w jamie ustnej. Nie bolą, mogą jednak zwrócić na siebie uwagę takimi objawami jak świąd w okolicach płciowych, a czasem ból oraz krwawienia.

Jak się chronić?

Nieleczone brodawki mogą prowadzić do poważnych komplikacji, od utrudnień w oddawaniu moczu do naciekania struktur wewnętrznych. Kłykciny usposabiają do rozwoju raka kolczystokomórkowego. Dlatego musimy wiedzieć, jak chronić się przed zarażeniem. Może do tego dojść przez nieodpowiednie zabezpieczenie w trakcie seksu – bezpieczny seks stanowi więc najważniejszy sposób profilaktyki. Żądaj, aby twój partner bezwzględnie używał prezerwatywy, jeśli jest zainfekowany. Stosowanie prezerwatywy jest konieczne, jeśli uprawiasz przygodny seks.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (12)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

błąd w artykule
(Ocena: 2)
2014-11-30 23:15:48

re: Brodawki płciowe: Czy jesteś w grupie ryzyka?

W artykule jest poważny błąd ponieważ prezerwatywa w ogóle nie chroni przed HPV, bo ten wirus jest na naskórku a prezerwatywa tylko na penisie ( pomijając już seks oralny który jest też zagrożeniem ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-10-26 15:20:53

re: Brodawki płciowe: Czy jesteś w grupie ryzyka?

to co napisali w artykule przypomina mi coś co pojawiło się u mnie na pochwie myślałam że to krosta nie wiedziałam w zasadzie jak to nazwać może więc brodawka? tyle że napisali że związane jest to z kontaktami seksualnymi a ja jestem dziewicą i w ogóle takich kontaktów nie miałam czy może to być coś innego?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-10-26 17:17:39

Należy unikać kontaktu bezpośredniego z naskórkiem zmienionym chorobowo ( czyli pokrytym brodawkami ) czy dotykania przedmiotów, które sprzyjają przetrwaniu wirusa przez pewien czas (np. skórzane uchwyty do przytrzymywania się w środkach publicznego transportu, bielizna i inne przedmioty higieny osobistej). Jeśli chodzi o brodawki stóp to zapobieganie zakażeniu polega na noszeniu obuwia ochronnego w miejscach podwyższonego ryzyka, jak szatnie, pływalnie, natryski i łaźnie. Najczęściej wirus HPV przekazywany jest drogą płciową. Do znudzenia warto powtarzać, że transmisja może nastąpić podczas KAŻDEGO typu kontaktu seksualnego, dlatego zdarza się, że dziewice także są zakażone.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Aa
(Ocena: 5)
2014-11-02 22:08:23

Niestety, ja byłam dziewicą, a okazało sie, że miałam brodawki oraz zmiay hpv na szyjce macicy. To było rok temu, wszystko zaleczone i póki co mam spokój. Polecam jak najszybciej wybrać się do lekarza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-10-26 10:28:47

re: Brodawki płciowe: Czy jesteś w grupie ryzyka?

Najczęściej do transmisji dochodzi przez KAŻDY typ kontaktu seksualnego. Przeniesienie wirusa może nastąpić również przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej, przez kontakt z bielizną bądź skażonym sprzętem medycznym – te przypadki są jednak bardzo rzadkie, dlatego nie należy popadać w panikę ( mity powstałe na temat AIDS i wirusa HIV spowodowały wykluczanie ze społeczeństwa osób chorych, a przecież zwykły zdrowy rozsądek oraz higiena ochronią nas przed zagrożeniem. Panika i nieprawdziwe, powtarzane drogą pantoflową ” informacje” prowadzą tylko do strachu i cierpienia osób zmagających się z problemami zdrowotnymi ). Znane są również przypadki autoinfekcji wirusem z innych okolic ciała ( dotyczy to szczególnie typu HPV 2, którego objawami są kurzajki). Transmisja rzadko następuje przy porodzie z matki na dziecko, u którego może się rozwinąć zespół RRP – nawracającej brodawczakowości układu oddechowego. W przebiegu tej choroby pojawiają się łagodne zmiany w obrębie układu oddechowego powodując chrypkę oraz czasem utrudniają oddychanie . Sam mechanizm przenoszenia infekcji z pewnością nie jest do końca poznany. Znane są bowiem przypadki w których jeden z partnerów mimo regularnego współżycia nie jest zakażony wirusem HPV, lub też oboje z partnerów mają inne typy wirusa HPV .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anna
(Ocena: 5)
2014-10-26 09:21:25

re: Brodawki płciowe: Czy jesteś w grupie ryzyka?

Prezerwatywa dużo nie pomoże. Wystarczy nie pieprzyć się z kim popadnie i nie wpuszczać do łóżka ludzi, którzy pieprzyli się z kim popadnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-10-26 09:53:15

Nie wystarczy. Nawet w związku gdzie para jest dla siebie jedynymi partnerami seksualnymi. Higiena osobista bezwzględnym warunkiem, zakaz dotykania genitaliów nieumytymi dłońmi, bo to na nich mamy najwięcej zarazków i wszelkiego syfu nagromadzonego w ciągu dnia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anna
(Ocena: 5)
2014-10-26 10:37:37

Nie wystarczy w związku gdzie para jest dla siebie jedynymi partnerami seksualnymi? To skąd w takim związku ma się wziąć ten wirus? Z powietrza? Drogą kropelkową?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-10-26 11:03:59

przecież ktoś musiał być tym kto ma pierwszy tego wirusa, nie przenosi sie on tylko drogą płciową.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anna
(Ocena: 5)
2014-10-26 11:10:41

No tak, co było pierwsze, jajko czy kura. Można się pieprzyć z każdym zawsze i wszędzie, bo wirusa i tak można złapać z powietrza, więc po co dbać o zdrowie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-10-28 21:34:38

genialny post, zgadzam sie z tobą

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz