Badania ginekologiczne: Kiedy jakie należy wykonać?

09 Listopada 2010

Sprawdź, jakie badania powinnaś wykonywać systematycznie, mając dwadzieścia, trzydzieści i więcej lat.

Badania ginekologiczne: Kiedy jakie należy wykonać?

Każda kobieta regularne wizyty u ginekologa powinna wpisać do swojego kalendarza. Tylko dzięki temu możemy przez wiele lat cieszyć się zdrowiem. Bo – trzeba to stanowczo podkreślić – wiele chorób w pierwszej fazie rozwija się bezobjawowo. A gdy kobieta dostrzega niepokojące objawy, to znak, że powinna natychmiast podjąć leczenie. Niepokojący jest fakt, że Polki boją się wizyt u ginekologa. Czas to zmienić! My podpowiemy ci, jakie badania musisz koniecznie wykonywać w zależności od wieku, jak często i na czym polegają.

Gdy jesteś nastolatką...

Pierwsza wizyta u ginekologa budzi niepokój i lęk. Wiele dziewcząt unika jej jak ognia, ciągle odsuwając ją „na potem”. Jednak nawet nastoletnie dziewczyny, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego, nie powinny zapominać o ginekologu. Przesłanką do spotkania ze specjalistą są wszelkie niepokojące zmiany w okolicach intymnych, np. swędzenie, zaczerwienienie czy upławy, które świadczą o zakażeniu bakteryjnym. I nie ma w tym nic wstydliwego – czasem wystarczy wizyta w pływalni, żeby złapać zakażenie.

Do ginekologa powinna wybrać się każda nastolatka, która ma problemy z cyklem miesięcznym. Niepokojąca może być zarówno zbyt szybka miesiączka (np. przed 12. rokiem życia) czy jej brak u szesnasto- czy siedemnastolatki. Cykl kobiecy może być nieregularny nawet przez pierwsze trzy lata. Ale zanik okresu przez kilka miesięcy powinien zmotywować młodą dziewczynę do spotkania ze specjalistą. Pamiętaj, że na nowotwór narządów płciowych może zachorować nawet nastolatka – objawem jest np. nagłe powiększenie brzucha. Dlatego tak ważne są regularne badania, które u dziewic wykonuje się głównie przez odbyt. Generalnie wszystkie zmiany i niepokojące objawy powinny skłonić nastolatkę do spotkania z ginekologiem. A już koniecznie ze specjalistą muszą się zobaczyć dziewczyny, które planują rozpocząć współżycie seksualne – choćby po to, żeby dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji. W przypadku bardzo młodych dziewczyn warto wybrać ginekologa dziecięcego.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (54)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Joru
(Ocena: 5)
2014-08-18 14:08:46

re: Badania ginekologiczne: Kiedy jakie należy wykonać?

"u dziewic badanie wykonuje się przez odbyt" - większego mitu to chyba nie ma... Ludzie, teraz są wzierniki dostosowane dla kobiet przed współżyciem, tzw. wzierniki dziewicze. Wprowadzacie w błąd, podając nadal, że nie bada się ich przez pochwę. Później dziewczyna idzie do nowoczesnego gabinetu i panikuje, podczas gdy badanie przed pochwę to już norma.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-15 22:27:11

Tutaj wpisz treść komentarza do Badania ginekologiczne: Kiedy jakie należy wykonać?...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-22 21:38:20

Mężczyżni ginekolodzy są delikatniejsi i przyjemniejsi niż kobiet. Pierwszym ginekologiem do jakiego poszłam była kobieta - najgorsze doświadczenie w moim życu.... Kolejnym też była kobieta - to samo... Teraz chodzę do mężczyzny i całkiem co innego. Jak ginekolog to tylko facet i zdania nie zmienię!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-06 21:01:41

zgadzam się w zupełności z Tobą i też nie mam zamiaru na takie coś pozwolić..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-18 15:57:02

brawo!!! sam jestem facetem inie pozwole żeby moją dziewczynę oglądał jakiś zboczony facet po medycynie. W razie zagrożenia nie ma wyboru ale gdy ten wybór się ma to tylko kobieta ginekolog.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-30 19:46:57

jesteście obleśni jeszcze te męskie łapy na zdjęciu fuj.papilotku przebadaj się prze psychiatrę i stado ginekologów

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-30 19:45:29

to co pierwszą osobą nago ma mnie zobaczyć jakiś facet po medycynie mieniący się specjalistą???prawo nie chroni pacjentek a nam nie jest obietnica płeć lekarzy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-30 19:42:55

obrzydza mnie myśl o mężczyznach ginekologach,wiem może to głupie ale dla mnie moje miejsca intymne mają dużą wartość i bardzo je cenie emocjonalnie.czuła bym się jak zgwałcona

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-09 21:45:32

To ostatnie zdanie zabrzmiało jakoś dziwnie, więc wytłumaczę o co mi chodziło. Pisałam w sensie, że podczas badania człowiek, czyli, że w domyśle dziewczyna odczuwa ten dyskomfort.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-09 21:43:10

Pierwszy raz do ginekologa musiałam iść, bo miesiączka występowała "jak chciała". Bałam się jak cholera, poszłam prywatnie do Pani Ginekolog poleconą przez mamę znajomej. Naprawdę nie było źle, normalnie byłam badana przez pochwę, ale nie wziernikiem tylko palcami no i USG. Był dyskomfort, ale szybko poszło i po wszystkim. Leczę się już u Pani około roku i jakoś te wizyty idzie przeżyć. Dodam, że jestem dziewicą, ale naprawdę nie boli. Tylko człowiek czuje pewnien dyskomfort.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz