Antykoncepcja dla nastolatki

Nieprzemyślany sposób zapobiegania ciąży w młodym wieku może być bardzo szkodliwy.
Antykoncepcja dla nastolatki
11.10.2011

Młodzież powinna być wychowywana w duchu odpowiedzialności za czyny seksualne. Można to uważać za jeden z warunków pełnej dojrzałości psychicznej człowieka – twierdzą Kazimierz Imieliński i Stanisław Dulko w poradniku „Zdrowie kobiety”. W tych słowach zawiera się również wybór odpowiedniego sposobu zapobiegania ciąży. Każda nastolatka powinna zdawać sobie sprawę, że wybór konkretnej metody antykoncepcji to bardzo poważna decyzja, którą trzeba skonsultować i z partnerem, i ze specjalistą. Eksperci biją na alarm – co piąta nastolatka ma za sobą dwie ciąże!

Dlaczego naturalne metody zawodzą?

W przypadku nastolatek należy odradzić antykoncepcję opartą na biologicznym rytmie płodności, czyli tzw. naturalne metody planowania rodziny – to przede wszystkim metoda termiczna, Billingsów (ocena śluzu szyjkowego) czy kalendarzowa. Są one nieszkodliwe dla zdrowia. Niestety, w przypadku nastolatek można je uznać za mało skuteczne. Przede wszystkim w młodym wieku, gdy cykle miesięczne są nieregularne, w obliczaniu dni płodnych i niepłodnych bardzo łatwo o pomyłkę (przy okazji zajrzyj do tekstu „Jak policzyć dni płodne?”). Poza tym długość cykli czy codziennie mierzona temperatura mogą się zmieniać w czasie choroby, podróży, przy zmianie klimatu, a także ze względu na silne przeżycia, emocje czy nawet... egzamin – wtedy obliczenia zawodzą. Absolutnie metodą zapobiegania ciąży nie jest również stosunek przerywany. Chłopcy nie potrafią kontrolować reakcji swojego organizmu (również wytrysku) – w młodym wieku bardzo często przedwczesnego. Więcej o stosunku przerywanym jako o metodzie antykoncepcji w osobnym artykule.

Lista zalet prezerwatywy

Jedną z najbezpieczniejszych i najlepszych metod zapobiegania ciąży u nastolatek jest prezerwatywa. Sprawdza się szczególnie, jeśli nastolatka nie prowadzi aktywnego życia seksualnego. Prezerwatywę należy kupować w aptece i zawsze sprawdzać jej datę ważności. Podczas zdejmowania, należy ją przytrzymać, żeby się nie zsunęła. Co ważne, prezerwatywa chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – jest to istotne przy częstych zmianach partnerów seksualnych. Nastolatkom należy jednak odradzić stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Powód? U dziewczyn poniżej 16. roku życia gruczoły hormonalne nie są jeszcze do końca rozwinięte, dlatego stosowanie tej metody może być dla młodej dziewczyny szkodliwe. Specjaliści radzą odczekać około trzy lata od pierwszej miesiączki zanim zacznie się stosować tabletki antykoncepcyjne. Nie należy brać pigułek, jeśli pali się papierosy czy ma cukrzycę. Przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej należy spotkać się z lekarzem, który cię zbada i przeprowadzi dokładny wywiad zanim dobierze odpowiedni preparat. O wadach pigułek przeczytasz tutaj.

antykoncepcja

Antykoncepcja przed zamiast po

W zasadzie bezpieczne dla nastolatek są środki chemiczne typu żele, globulki, kremy czy pianki mające działanie plemnikobójcze. Można je kupić bez recepty, jednak ich skuteczność jest dość niska (6.0-26.0 według wskaźnika Pearla). Poza tym globulki działają tylko przez 45 minut. Dlatego młoda dziewczyna powinna je stosować w połączeniu z inną metodą zapobiegania ciąży – może być to prezerwatywa. Sprawdzą się, gdy dojdzie np. do jej pęknięcia. A co z antykoncepcją „po”? Absolutnie nie jest to metoda zapobiegania ciąży, mimo że coraz częściej wolimy się w ten sposób zabezpieczać. Stosuje się ją tylko w sytuacji awaryjnej, kiedy m.in. pęknie prezerwatywa albo dojdzie do przedwczesnego wytrysku podczas stosunku przerywanego. Takie pigułki (np. Postinor Duo, Escapelle) zapisuje lekarz i są skuteczne, jeśli weźmie się je do 72 godzin po zbliżeniu. Niestety, mają bardzo duże stężenie progestagenu, czyli syntetycznego progesteronu, mogą zatem powodować poważne skutki uboczne.

Uważaj na spiralę i plastry

Wielu lekarzy odradza zakładanie wkładki domacicznej (spirali) kobietom, które jeszcze nie rodziły ze względu na niewielkie rozwarcie szyjki macicy. Im młodsza dziewczyna, tym wskaźnik Pearla w przypadku stosowania spirali niższy. W młodym wieku lepiej nie sięgać również po zastrzyki hormonalne, głównie ze względu na duże stężenie hormonów w takich zastrzykach. Może to powodować poważne skutki uboczne, m.in. trądzik czy plamienia. Poza tym po zrezygnowaniu z tej metody powrót do pełnej płodności jest długi i niekiedy trwa nawet rok. Warto również wstrzymać się do czasu osiągnięcia pełnej dojrzałości płciowej ze stosowaniem plastrów antykoncepcyjnych. Badania wykazały, że przez plastry kobieta przyjmuje aż o 60 proc. więcej hormonów niż w przypadku brania pigułek. Inne efekty uboczne plastrów to m.in. zaburzenia miesiączkowania, bóle głowy, przyrost wagi czy zwiększone ryzyko zachorowania na osteoporozę w przyszłości – przy ich długotrwałym stosowaniu. O skutkach ubocznych plastrów antykoncepcyjnych przeczytasz na naszym forum.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Dlaczego Polki boją się hormonów?

Pigułki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Czemu Polki tak niechętnie z niej korzystają?

Wstydzą się prosić o antykoncepcję!

Nastolatki nie stosują antykoncepcji hormonalnej, bo… wstydzą się o nią poprosić lekarza.

 

Komentarze (55)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2012 12:27
mam takie pytanie...uzywam globułek patentex oval n czytalam ze nie nalezy ich wyplukiwac od 6 do 8 godz po stosunku ale dlaczego???
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.12.2011 12:29
ojejku, niektore z Was wsadzaja wszystkie 16 latki do tego samego worka - wiele partnerow, niewyzyte, nieumiejace sie zabeczpieczac. Owszem sa takie przypadki, ale znam wiele osob, ktore jednak mysla o dobrym zabezpieczeniu sie, czesto nawet konsultujac sie ze mna bo moja mama jest ginekologiem :] Ja mam 17 lat, pierwszego i jedynego chłopaka od 3 lat, z czym współżyję z nim od roku. To coś złego? Nie :) O ile nie zaczniemy seksu traktowac przedmiotowo i wylacznie majac na celu zaliczenie sobie kogos ot tak. Pozdrawiam :))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.10.2011 20:38
WY TO TYLKO PIEePRZYC BYSCIE SIE CHCIALY. POUCZCIE SIE TROCHE BO SKONCZYCIE NA ULICY I WTEDY MOZECIE SIE bzzykac do bialego rana, ba! nawet i dluzej -.-'
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 13.10.2011 20:12
'U dziewczyn poniżej 16. ' ja prdl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.10.2011 21:10
Moderator zawstydził się tym, że ktoś skrytykował pracę redaktorek i usunął komentarz. Żenujące zachowanie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie