Nie jest łatwo rozpoznać go na pierwszy rzut oka. Może być miły, czarujący, a dzięki charyzmie osiągać upragnione cele. Często budzą podziw i szacunek u współpracowników, choć wkrótce okazuje się, że wcale nie liczą się z uczuciami innych, a sympatię zdobywają przemyślanymi metodami manipulacji.
Zobacz również: Psychopatę można rozpoznać po tym, co je i pije. To ulubiony smak sadystów
Coraz więcej seriali ukazuje nam psychopatę w ich środowisku naturalnym, czyli pracy, która wymaga od nich niewiele empatii. Brytyjski psycholog Kevin Dutton wyróżnił w swojej książce Mądrość psychopatów 10 profesji, w których jego zdaniem odnajdują się oni najlepiej. Ich unikalne cechy pozwalają im robić karierę na tych stanowiskach w zawrotnym tempie. Gdzie zatem ich szukać?
Co przede wszystkim cechuje psychopatyczne jednostki w środowisku zawodowym? Wielu z nich zajmuje bardzo wysokie i wymagające odporności na stres stanowiska, ponieważ bez oglądania się za siebie realizują trudne zadania, które prowadzą ich do celu, nawet kosztem innych osób i relacji z nimi.
Lubią kontrolować ludzi, manipulować innymi i sprawować władzę. Dzięki temu z łatwością docierają na szczyt i utrzymują się na nim.