Zanim zaczniesz biegać - o czym trzeba pamiętać?

30 Marca 2015

Bieganie stało się modne. I dobrze, bo to prosty przepis na zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Są jednak kwestie, o których musisz pamiętać, zanim wybiegniesz na trasę.

sport vogue

Z raportu Polska Biega – Narodowy Spis Biegaczy 2014 wynika, że statystyczny polski biegacz to wciąż mężczyzna, choć widać w tym zakresie wyraźną zmianę: biega coraz więcej kobiet. Biegają głównie mieszkańcy dużych miast. To głównie dwudziestoparo- i trzydziestoparolatkowie. Większość trenuje 2-3 razy w tygodniu – głównie dla zdrowia, kondycji, a także by się odstresować. Aż 85 proc. ankietowanych biega w samotności.

Fakt, że przybywa biegających Polaków, może cieszyć, ponieważ taka forma aktywności fizycznej to najprostszy, najtańszy i najlepszy sposób, by cieszyć się dobrym zdrowiem, urodą i dobrym samopoczuciem. Jeśli ty też chciałabyś zacząć biegać, oto, o czym musisz pamiętać.

Przebadaj się

Może ci się wydawać, że jesteś okazem zdrowia. Po co więc miałabyś się badać przed bieganiem? Przecież nie zamierzasz podnosić ciężarów, na razie nie myślisz też o maratonach. To jednak złudne myślenie. Istnieją choroby czy predyspozycje, które mogą cię zdyskwalifikować. Wszyscy eksperci zajmujący się bieganiem podkreślają, że wykonanie kontrolnych badań, zanim na dobre rozpoczniesz przygodę z bieganiem, jest konieczne. Zalecana jest morfologia krwi, OB, badanie ogólne moczu, a także badanie kardiologiczne. Niektórzy zalecają również wykonanie badań pod kątem glukozy, cholesterolu oraz badanie elektrolitów. Przed rozpoczęciem treningów warto skonsultować się z lekarzem.

Zastosuj metodę małych kroków

Załóżmy, że koleżanka namawia cię do udziału w biegu na 5 km. Ona biega od jakiegoś czasu. Ty – w ogóle. Ona zapewnia cię jednak, że 5 km to pestka, dystans, który pokona nawet niewysportowana osoba, która z bieganiem nie ma nic wspólnego. Uważaj! Rzucaniem się na głęboką wodę możesz zrobić sobie krzywdę. Zmęczysz się, przetrenujesz, dostaniesz zakwasów, a przede wszystkim już na starcie zniechęcisz się do tej formy aktywności. Rozwiązanie? Przygodę z bieganiem zacznij od marszobiegów. Dystans zwiększaj stopniowo. Nie zniechęcaj się, jeśli padasz po kwadransie biegu. Z czasem będzie ci szło coraz lepiej.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
4.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-30 18:51:12

re: Zanim zaczniesz biegać - o czym trzeba pamiętać?

Ja chciałam biegać " tanio" buty za 70 zł, jakieś zwykłe getry itd. po miesiącu moje ścięgna mówiły STOP... kupiłam buty za 190 zł odpowiednią odzież ( 300 zl ) tak więc wcale nie tanio :-) teraz biegam po 12 km dziennie od 3-4 miesięcy i co ? waga w miejscu... serio nie jem tak dużo jak kiedyś a waga i tak w miejscu :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-30 19:23:53

ja mam buty z lidla za 60zł już ze 3 lata mi służą i są idealne :D a trenuje 2-4 razy w tygodniu, już się ciutkę rozklejają. Rozwalają mnie osoby ubrane w kilka tys złotych ledwo zipiące i co chwilę się zatrzymujące xD A najlepsze: znam przypadek, gdzie typek ma buty za 500zł i go obcierają, na 10km ma krew w butach a biega dalej bo przeciez drogie były lololo. Co do wagi, no sam sport to 30% sukcesu, pozostałe to dieta. Niestety, bez odstawienia / ograniczenia słodyczy itp będzie Ci ciężko. Powodzenia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 3)
2015-03-30 08:37:01

re: Zanim zaczniesz biegać - o czym trzeba pamiętać?

najtańsza forma? popatrzmy biegam od połowy lutego i tak: porządne buty do biegania z promocji 170zł, stanik sportowy 234zł!!!, legginsy 35zł, komin pod szyje sportowy wygodny 5zł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1