Wskocz na rolki - co da Ci taka forma ruchu?

Bieganie, rower czy nordic walking są nie dla ciebie? Kup parę rolek, a zyskają na tym twoje zdrowie i dusza.
Wskocz na rolki - co da Ci taka forma ruchu?
18.04.2015

Zanim łyżworolki podbiły świat, całkiem nieźle radziły sobie wrotki. Pierwszy sprzęt tego typu – z kółkami po obu stronach mocowanymi do butów – pojawił się już w XVIII wieku. Przez dziesięciolecia były one dostępne w niezmienionej formie. Z czasem zaczęto je jednak udoskonalać. Dopiero w 1980 roku w Stanach Zjednoczonych zastosowano łożyska kulkowe, a kółka pokryto gumą, którą po kilku latach zastąpiono poliuretanem. Rolki dzięki temu stały się bardziej wytrzymałe na ścieranie. Były również skrętne i wyposażone w hamulec. Sznurówki zastąpiono klamrami.

Współczesne rolki posiadają cztery kółka. W łyżworolkach można wymienić wkłady, zamieniając kółka na płozy, dzięki czemu błyskawicznie zamienimy nasze rolki na łyżwy.

Czy warto zaopatrzyć się w taki sprzęt?

Zdecydowanie tak! To ciekawa alternatywa dla innych aktywności sportowych. Nie wymaga szczególnych umiejętności – jeździć na rolkach można się bardzo szybko nauczyć. Jeśli chcesz zacząć przygodę z rolkami, warto pomyśleć o ochraniaczach na kolana oraz łokcie i o kasku, które będą chronić cię podczas upadku, a tych – zwłaszcza na początku – może być sporo. Strój powinien być dopasowany do ciała i niekrępujący ruchów.

Niewątpliwym atutem jazdy na rolkach jest fakt, że to sport uprawiany na świeżym powietrzu. Taka aktywność pozwoli ci się porządnie dotlenić i bardzo korzystnie wpłynie na cały twój organizm. Wszystkie narządy będą dzięki temu funkcjonować bez zarzutu. Złapiesz promienie słoneczne, które odpowiadają za produkcję witaminy D w organizmie. Dotleni się również twój mózg, co korzystnie wpłynie na pamięć, samopoczucie i koncentrację.

Jazda na rolkach to znakomity sposób, by zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić sylwetkę, poprawić ukrwienie i jędrność skóry, pozbyć się cellulitu, poprawić kondycję, szybkość, gibkość i wytrzymałość. Rolki świetnie wpływają też na stawy. Godzina jazdy na rolkach pozwala spalić kilkaset kalorii. Jazda na łyżworolkach pozwoli ci wysmuklić i wzmocnić nogi.

Miranda Kerr

Miłośniczką rolek jest internautka Dina. „Ja jestem już po czterdziestce, a na rolkach jeżdżę od 10 lat. Zachęciła mnie do tego koleżanka, która wtedy miała 54 lata. Rolki to duża frajda, odpoczynek, poprawa kondycji i spalanie kalorii. Nie macie co się obawiać, że rozbudują się przy tej formie aktywności mięśnie ud i pośladków. Jazda po parku czy boisku należy do tzw. rekreacyjnej, co powoduje, że zwiększamy kondycję i spalamy kalorie. Rozbudowa tkanki mięśniowej i jej duży przyrost jest możliwy tylko przy bardzo dużych obciążeniach, a o tym nie ma tu mowy. Radzę tylko zawsze zakładać ochraniacze, bo zabezpieczają przed poważnymi kontuzjami. A upadek zawsze może się zdarzyć”.

Na rolkach od paru lat jeździ też Małgosia. „Prawie przez cały rok, oprócz zimy, jeżdżę na rolkach. To dla mnie najlepszy sposób na relaks, odprężenie, a przy tym dzięki rolkom schudłam parę kilogramów, których nie mogłam się pozbyć w żaden inny sposób. Naprawdę polecam!”.

Miranda Kerr

Na rolkach można jeździć bez względu na wiek – to aktywność, która spodoba się zarówno dzieciom, jak i dojrzałym osobom. Wystarczy obejrzeć w sieci parę filmików instruktażowych, by poznać prawidłową technikę – i tyle!

Warto wskoczyć na łyżworolki ze znajomymi – będziecie się dobrze bawić, a wasze zdrowie tylko na tym skorzysta. Jazda na rolkach to świetny pomysł na przyjemne spędzenie czasu w miłym towarzystwie. Jeśli jedziesz samochodem na wycieczkę, wrzuć parę łyżworolek do bagażnika. Będziesz mogła wskoczyć w nie w każdej chwili i w dowolnym miejscu. Jazda na rolkach to także dobry sposób, by nawiązać nowe znajomości – coraz więcej osób spędza na rolkach wolny czas.

EPN

Miranda Kerr

Jakie rolki wybrać?

Bardzo ważne jest wybranie właściwych rolek. Uwaga na podejrzanie tanie łyżworolki za kilkadziesiąt złotych – może się okazać, że nie będą nam dobrze służyć i wkrótce po założeniu się… rozpadną. Warto zainwestować w porządny sprzęt, by czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że rolki zostaną z nami na parę lat. Jeśli nie wiesz, rolki jakiej firmy kupić i na co zwrócić uwagę, wybierz się do sklepu sportowego i poproś o pomoc sprzedawcę. To lepsze rozwiązanie niż np. kupowanie rolek przez internet – powinnaś przymierzyć je przed zakupem.

„Jedyne kółka, które hałasują podczas jazdy, to kółka plastikowe – takie spotykane są w najtańszych rolkach. Im twardsze kółka, tym wytrzymalsze, ale i komfort jazdy jest mniejszy – czujesz więcej drgań. Miękkie kółka szybciej się ścierają, ale bardzo przyjemnie się na nich jeździ. A co hałasuje najczęściej, to stare, wyrobione łożyska – od jazdy po piasku, wodzie itd. Ważne, by but dobrze usztywniał nogę – ja preferuję rolki mocno usztywniające kostkę. Nogi w rolkach nie powinny wyginać się w kostkach na zewnątrz, kiedy stoimy/jedziemy” – podpowiada jedna z internautek, która na rolkach jeździ od 14 lat.

Miranda Kerr

Oczywiście chodzi tutaj o rolki do jazdy rekreacyjnej. Czym innym jest jazda wyczynowa, agresywna. Sprzęt jest wtedy znacznie droższy, a taka jazda wymaga od nas o wiele więcej umiejętności.

Wiek nie gra roli

Jazda na rolkach to sposób na profilaktykę zdrowia. Bardzo korzystnie wpływa na krążenie, taka aktywność chroni nas więc przed chorobami serca i krążenia. Regularna jazda na łyżworolkach pomoże obniżyć wysokie ciśnienie krwi, zbić poziom „złego” cholesterolu i pozbyć się z organizmu toksyn, a także wzmocni kręgosłup i poprawi naszą motorykę.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 4.33 / 5
gość (Ocena: 3) 20.07.2023 19:50
NA ROLKACH MOZNA SIE BARDZO SZYBKO NAUCZYC, CO ZA BZDURA....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.04.2015 10:14
artykuł o rolkach a na zdjęciu wrotki
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.04.2015 08:46
oj tak, uwielbiam rolki!!!!!!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie