10 powodów, by zapisać się na basen!

Korzyści z pływania jest mnóstwo. Przekonaj się, że warto zacząć chodzić na basen, nawet zimą!
10 powodów, by zapisać się na basen!
Fot. Thinkstock
19.01.2016

Jeśli szukasz najlepszej formy aktywności fizycznej, pomyśl o zapisaniu się na basen. Istnieje wiele korzyści z pływania. I, co najważniejsze, to ruch praktycznie dla każdego. Nawet wielu osobom, którym odradza się intensywny wysiłek, zaleca się właśnie pływalnię. Oto najważniejsze zalety aktywności na basenie. Warto je zapamiętać.

Dobroczynny wpływ na kręgosłup

Lekarze zalecają pływanie w schorzeniach kręgosłupa – ruch w wodzie odciąża kręgosłup i stawy, wzmacnia grzbiet. Osobom z wadami postawy czy przeciążonym kręgosłupem pływanie zaleca się szczególnie: to dlatego na basen powinny chodzić zwłaszcza kobiety w ciąży, w przypadku których plecy są szczególnie obciążone. Już samo przebywanie w wodzie dobrze wpływa na kręgosłup! Zalecane style pływackie to kraul i na plecach (przy istotnych problemach z kręgosłupem odradza się żabkę).

Szczupła sylwetka

Pływanie to znakomity sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, wyszczuplenie ciała i ujędrnienie skóry. W wodzie do pracy angażowane są wszystkie mięśnie, co doskonale wpływa na całą sylwetkę. Pływacy mają dłuższe, lepiej wypracowane mięśnie. Pamiętaj przy okazji, że masa mięśniowa jest ważna dla dobrze funkcjonującego metabolizmu. Nie da się poza tym ukryć, że w wodzie trzeba się nieźle namęczyć. Badania amerykańskich naukowców potwierdziły, że pływacy mają mniej tkanki tłuszczowej niż ci, którzy rekreacyjnie uprawiają inne aktywności fizyczne.

Większa wydolność

Warto pływać, bo to aktywność fizyczna, która ma dobroczynny wpływ na układ oddechowy. Dzięki ruchowi w wodzie zwiększa się pojemność płuc, a ty masz lepszą kondycję i większą wydolność. Pływanie poprawia wytrzymałość. Skończą się zadyszki, a przebiegnięcie kilkuset metrów nie będzie dla ciebie żadnym problemem. Zanim jednak zaczniesz sobie wyznaczać kolejne cele, upewnij się, że podczas pływania oddychasz prawidłowo – na początek przyda ci się kilka lekcji pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

PROBLEM: Zaczęłam chodzić na basen, ale chyba przestanę!

zalety pływania

Fot. Thinkstock

Mocne serce

Regularna aktywność w wodzie usprawnia funkcjonowanie układu krążenia. Wzmacnia serce, obniża ciśnienie krwi, zwiększa odporność organizmu. To dlatego pływanie jest szczególnie zalecane osobom po zawałach. Regularne zajęcia na basenie sprawią, że twoje serce będzie pracowało znacznie lepiej, a ty zauważysz dużą poprawę w funkcjonowaniu całego organizmu. Uwaga! Jeśli skarżysz się na serce, przed rozpoczęciem treningów pływackich skonsultuj się ze swoim lekarzem i wykonaj zalecone przez niego badania.

Gibkość i sprawność

Z jednej strony pływanie rozwija mięśnie. Z drugiej – zapewnia gibkość i sprawność. Dlatego jeśli chcesz schudnąć, wzmocnić ciało i poprawić gibkość, pomyśl o basenie. Dobrym sposobem na to jest aqua aerobik, czyli zajęcia na basenie pod okiem instruktora. To aktywność, która poprawia elastyczność skóry, a przy tym odciąża kolana. W wodzie czujesz się lekka i sprawna! Żeby jednak móc czerpać maksimum korzyści z takiej aktywności, przed wejściem do basenu wykonaj proste ćwiczenia rozciągające i/lub przepłyń powoli kilka długości basenu, aby przygotować mięśnie do pracy.

zalety pływania

Fot. Thinkstock

Lepsze samopoczucie

Pływanie ma dobroczynny wpływ również na twój nastrój – dzieje się tak, ponieważ ruch w wodzie oddziałuje na układ nerwowy. Dzięki temu łatwiej nam się odprężyć, zrelaksować, ukoić skołatane nerwy, odzyskać dobre samopoczucia. Nie zapominaj, że podczas każdej formy aktywności fizycznej – pływania również – organizm wydziela endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, która uśmierzają ból i poprawiają nastrój. Im więcej endorfin, tym lepiej się czujesz i tym jesteś szczęśliwsza.

Zegar wstecz

Pływanie sprawia, że czujesz się i wyglądasz lepiej. Ale to nie wszystko. Badania naukowe wykazały, że regularna aktywność na basenie może cię… odmłodzić. Jak to możliwe? Zagraniczni uczeni odkryli, że osoby, które pływają regularnie, mają ciała młodsze nawet o 20 lat niż wynikałoby to z ich metryki! A to dlatego, że mają niskie ciśnienie krwi, doskonale funkcjonujące serce, dużą pojemność płuc i sprawny układ nerwowy. Dobrze się czują, tryskają energią i humorem. Pływać można w każdym wieku. Ważne, by opanować technikę i zacząć od krótkich dystansów.

zalety pływania

Fot. Thinkstock

Możesz pływać przez cały rok

Argumenty przemawiające za zapisaniem się na basen są nie tylko zdrowotne – choć te oczywiście trzeba uznać za najważniejsze. Pływalnie czynne są od wczesnych godzin porannych do wieczora, najczęściej przez siedem dni w tygodniu. Pływać możesz przez cały rok. Przykładowo: niektórzy rezygnują z biegania zimą ze względu na niskie temperatury. Inni nie lubią pocić się na siłowni w czasie upałów. A aktywność na basenie jest dobra o każdej porze dnia i roku.

Z dziećmi

Woda to dla dzieci naturalne środowisko – już kilkumiesięczne szkraby można zabrać na basen! Eksperci zwracają uwagę, że naukę pływania można rozpocząć w wieku niemowlęcym. Dzieci pływają instynktownie, dobrze czują się w wodzie, a nawet lepiej się rozwijają – są na to dowody naukowe. Lekarze twierdzą, że dzięki aktywności na basenie dzieci są sprawniejsze fizycznie i intelektualnie, a przy tym pływanie chroni je przed wadami postawy i zaburzeniami układu krążenia. Zabierz więc na basen dzieci swojej koleżanki albo własne i dobrze się bawcie.

zalety pływania

Fot. Thinkstock

Pływanie to nie wszystko

Na basenie nie musisz tylko zaliczać kolejnych długości – jest wiele opcji, z których możesz skorzystać. Wśród nich na uwagę zasługuje wspomniany aqua aerobik, ale to nie wszystko. Na basen możesz zabrać rodzinę albo przyjaciół i po prostu świetnie się z nimi bawić. Bicze wodne, jacuzzi, zjeżdżalnia – to również sposoby na przyjemne spędzenie czasu, lepsze zdrowie i znakomite samopoczucie. Latem pływać możesz w morzu, zalewie czy jeziorze, pod warunkiem, że znasz zbiornik, a na miejscu nie ma zakazu pływania. Zawsze najlepiej pluskać się jednak pod okiem ratownika.

RAF

Polecane wideo

Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
sonia (Ocena: 5) 07.06.2019 23:38
Na basenie koniecznie trzeba mieć dobry czepek, ja nie mam problemu z włosami, nawet nie zamoczą mi się serio pod czepkiem. Polecam te od Finis, z sylikonu. Łatwo się je nakłada i są trwałe, ja mam swój już naprawdę długo i nadal jak nowy. Wcześniej kupiłam w sklepiku na basenie jakiś zwykły gumowy, głowę mi ściskał i przemakał :(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.01.2016 21:56
Dwa razy w tygodniu chodzę na basen, przed pływaniem okolice intymne smaruje provag żelem, po wyjściu podmywam się i czynność powtarzam. Znajoma ratowniczka poleciła mi ten żel w celu ochrony sfer intymnych przed infekcjami. Żel nie tylko skutecznie chroni przed patogenami, dobrze nawilża i łagodzi wszelkie podrażnienia.
odpowiedz
halinka (Ocena: 5) 21.01.2016 12:25
wedlug mnie to tych korzysci jest wiecej niz 10, zarowno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, mimo to wszystko kiedys unikalam wizyt na basenie, bo po kazdej lapalam infekcje intymne...w koncu przyjaciolka polecila mi lepszy plyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym, taki z apteki oraz probiotyk ginekologiczny Lactovaginal, ktorego kilka globulek aplikowalam sobie przed i po basenie, dzieki temu uniknelam pojawiania sie ponownych infekcji pochwy!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.01.2016 23:17
11 - grzybica
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2016 00:50
i jeden punkt, który niestety dyskwalifikuje basen - gdy masz długie i gęste włosy ;/ a potem zniszczone przez suszenie. A muszę dosuszyć do końca, bo nie mam samochodu i muszę wracać autobusami przez pół miasta :(
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie