Kodeks przyjaciela: Jakie zasady obowiązują w Twojej paczce?

Czy w dzisiejszych czasach jest miejsce na prawdziwą przyjaźń?
Kodeks przyjaciela: Jakie zasady obowiązują w Twojej paczce?
Fot. iStock
17.04.2017

Eksperci biją na alarm: współcześni ludzie przeżywają kryzys relacji z innymi. Podobno coraz rzadziej spotykamy się ze znajomymi, bo wolimy rozmawiać z nimi na portalach społecznościowych niż na żywo. Wsparcie okazujemy poprzez lajki, a dezaprobatę – poprzez odczytanie wiadomości i brak reakcji.

Czy naprawdę ze współczesną przyjaźnią jest aż tak źle? To, że przybiera ona dzisiaj nieco inną formę, nie oznacza, że więzi między przyjaciółmi są słabsze czy gorsze. Wręcz przeciwnie. Nadal obowiązują zasady, które można określić „kodeksem przyjaźni”.

Możemy się założyć, że w Twojej paczce one także obowiązują!

§1: Przyjaźń opiera się na wzajemności. To branie i dawanie zarazem.


To jedna z najważniejszych zasad w kodeksie. Przyjaźnią nie można bowiem nazwać relacji, w której tylko jedna osoba jest uprzywilejowana. Kiedy masz problemy, doskwiera ci samotność lub w twoim życiu wydarzyło się coś złego, masz prawo oczekiwać od przyjaciela rady i pomocy. Pod jednym warunkiem – że odwdzięczysz mu się dokładnie tym samym, kiedy zajdzie taka potrzeba. Bezinteresowność jest ważna w przyjaźni, to fakt. Ale ważniejsza jest wzajemność.

§2: Przyjaźń to otwartość.


Czy prawdziwymi przyjaciółmi mogą być osoby, które zatajają przed sobą wstydliwe lub niechlubne sprawy? Odpowiedź jest tylko jedna: nie. Najlepszy przyjaciel zna twoje słabe strony i mimo to trwa przy tobie. Sam nie jest bez skazy i nigdy się nie kreuje na taką osobę. Prawdziwa siła przyjaźni polega na bezwzględnej szczerości i otwartości. Tu nie ma miejsca na przybieranie ról i zakładanie masek.

§3: Fundamentem przyjaźni jest wsparcie.


Świadomość, że masz w swoim towarzystwie kogoś, komu możesz się zwierzyć z problemów; kto cię wysłucha i – co najważniejsze – podtrzyma na duchu, jest bezcenna. Przyjaciel zawsze wie, że powinien bliską osobę wesprzeć, dodać jej otuchy, gdy jest to konieczne, ale też chwalić bez okazji. Nic tak nie buduje naszego poczucia własnej wartości, jak przyjaciółka, która przekonuje nas o tym, że jesteśmy wspaniałe i wyjątkowe.

§4: Trudne chwile wzmacniają przyjaźń.


Nie ma takich przyjaźni, w których nie pojawiają się spięcia i kłótnie. Czasami robimy bliskiej osobie awanturę, bo czujemy się przez nią zaniedbane albo martwimy się tym, że podejmuje złe decyzje. Każda z takich trudnych chwil może jednak paradoksalnie umocnić więź między przyjaciółmi i być fundamentem do zbudowania jeszcze silniejszej relacji. Gdzie, jeśli właśnie nie w przyjaźni, możemy sobie pozwolić na chwile słabości? Przyjaźń może ulec osłabieniu tylko po to, by odbudować się na nowo.

§5: Przyjaźń to lojalność.


Prawdziwa przyjaźń opiera się także na lojalności wobec najbliższej osoby. Nie wolno zdradzać tajemnic przyjaciela, mówić o nim źle za jego plecami, naśmiewać się z jego niepowodzeń. Aby naprawdę się z kimś przyjaźnić, trzeba mieć dla tej osoby czas, szanować jej wybory, akceptować odmienne poglądy, a każdą rozmowę traktować jak cenną lekcję o potrzebach drugiego człowieka.

Deichmann doskonale wie, jak ważne są zasady, dlatego już kolejny tydzień z rzędu proponuje Wam zabawę w ramach akcji #DziewczynyRządzą. Najpierw kliknijcie w TEN LINK i zagłosujcie na jedną z dwóch zasad:

Jak na zakupy, to całą paczką. Za wspólne zakupy zniżka dla każdej z Was!
lub:
Dobrymi nowinami lubimy się dzielić. Opublikuj zdjęcie buta, który Ci się podoba.

W piątek o 15:00 podpowiemy Wam, która reguła zwyciężyła. Każda z nich oznacza bowiem zniżkę na inny model butów z kolekcji wybranej przez Margaret.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.04.2017 15:56
Moja przyjaciółka próbowała wpakować się do łóżka mojemu narzeczonemu i kazała mu podczas naszego ślubu nie odwracać sie do niej bo jeszcze powie że chce być z nią. Od 13 lat nie jest moją przyjaciółką .Miałyśmy zasade nietykalności naszych facetów,tylko ja jej przestrzegałam
odpowiedz
m. (Ocena: 5) 18.04.2017 13:31
Przyjaźń nie istnieje i kropka.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie