Psycholog wyjaśnia: 5 ważnych powodów, dlaczego warto chodzić na zakupy z przyjaciółką

Wspólny shopping będzie bardzo pozytywnym doświadczeniem.
Psycholog wyjaśnia: 5 ważnych powodów, dlaczego warto chodzić na zakupy z przyjaciółką
Fot. iStock
03.04.2017

Twoja najlepsza przyjaciółka jest przy tobie, gdy potrzebujesz jej rady i pomocy. Razem chodzicie do kina, restauracji, na domówki do znajomych. Wiecie o sobie wszystko, dzielicie się najskrytszymi sekretami. Smutki dzielicie na pół, a radości przeżywacie wspólnie. Nie tylko czujecie się w swoim towarzystwie swobodnie, ale także uwielbiacie spędzać ze sobą czas. Gdzie najchętniej? Spróbujmy zgadnąć… Na zakupach, prawda?


Jeśli do tej pory każdy shopping (a przynajmniej większość z nich) robiłyście wspólnie, mamy świetną wiadomość. Ten rodzaj rozrywki ma na waszą przyjaźń - i na każdą z was z osobna - bardzo pozytywny wpływ.

Po pierwsze: słyszycie komplementy


Na pewno nieraz zdarzyło ci się wejść do przymierzalni ze stosem ubrań, które na manekinie prezentowały się wyjątkowo ładnie. Potem zakładałaś je na siebie i raptem wydawało ci się, że czar pryska. Patrzyłaś krytycznym wzrokiem w swoje odbicie w lustrze i powoli traciłaś dobry humor, gdy nagle… drzwi przymierzalni otwierały się z impetem, wkraczała twoja przyjaciółka i stwierdzała: „Na tobie nawet worek po ziemniakach wyglądałby dobrze. Jak ty to robisz, że we wszystkim prezentujesz się świetnie? Ten kolor idealnie podkreśla twoją urodę!”.


Być może słowa kogoś obcego uznałabyś za zwykłe pochlebstwo, ale to, co usłyszałaś od zaufanej przyjaciółki, jest dla ciebie szczerym komplementem. Mira M. Czarnawska, filozof i terapeutka, a także autorka książki „Jak mówić komplementy” wyjaśnia, że „udany komplement to taki, który podkreśla to, co dany człowiek ceni w sobie najbardziej”.


Coś w tym jest. Nikt nie zna cię lepiej, niż twoja przyjaciółka. Ona doskonale zna twoje mocne strony i wyczuwa, kiedy potrzebujesz usłyszeć coś miłego. Właśnie dlatego shopping razem z nią może znacznie podnieść twoje poczucie własnej wartości.

Po drugie: unikniecie modowej wpadki


Samotne zakupy grożą nietrafionymi wydatkami. Nawet jeśli wiesz, co jest akurat modne i jakie trendy panują na ulicach, nie zawsze będziesz obiektywna co do tego, czy one do ciebie pasują. Przykład? Proszę bardzo. Przypuśćmy, że oszalałaś na punkcie podartych boyfriendów. Większość dziewczyn je nosi, więc ty także chciałabyś je mieć w swojej kolekcji. Wiesz, jak skończyłyby się samotne zakupy? Kupiłabyś pierwszą lepszą parę o pożądanym kroju. Tymczasem shopping w towarzystwie zaufanej osoby uchroniłby cię od modowej wpadki – przyjaciółka szczerze oceniłaby, jak wyglądasz w takich spodniach i jeśli uznałaby, że te cię pogrubiają lub skracają twoje nogi, po prostu by ci to powiedziała. Bez owijania w bawełnę.


Sylwia Łącka z Centrum Pomocy Psychologicznej i Rozwoju Osobistego FENIX w Warszawie, w miesięczniku „Zdrowie” zauważa, że obowiązkiem idealnej przyjaciółki jest szczerość. Okłamywanie bliskiej osoby „dla jej dobra” jest niedopuszczalne i nikomu na dobre nie wyjdzie. Uczciwość i udzielanie wsparcia to podstawa przyjaźni. Jeśli twoja przyjaciółka jest kimś, na kim naprawdę możesz polegać, zakupy w jej towarzystwie mogą być bezcenną lekcją. Kto wie, być może przestaniesz ślepo podążać za trendami i nauczysz się wyciągać z nich wyłącznie to, co podkreśli twoje atuty?

Po trzecie: zrelaksujecie się

Codziennie zdarzają się sytuacje, przez które chodzisz zestresowana. Korek do pracy, naglące terminy nowych projektów, głośny remont u sąsiadów… Takich zdarzeń nie da się uniknąć, ale istnieje pewien skuteczny sposób, by zniwelować stres: zakupy.


Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Michigan, kupowanie ubrań i dodatków nie tylko odstresowuje, ale także poprawia humor. Eksperci doszli do takiego wniosku po przeprowadzeniu eksperymentu na grupie 100 pełnoletnich osób. W pierwszej fazie testu wszyscy respondenci musieli obejrzeć smutny film, a następnie przejrzeć ofertę butiku internetowego. Jedna połowa mogła przy tym dokonać zakupów, druga natomiast musiała jedynie oglądać oferty sklepu, bez możliwości kupienia czegokolwiek. Co się okazało? Te osoby, które zrobiły zakupy, były dużo szczęśliwsze i mniej zestresowane od pozostałych.


Wniosek jest zatem prosty: po wyjątkowo męczącym tygodniu zadzwoń do najlepszej przyjaciółki i wspólnie wybierzcie się na zakupy. Dzięki temu, że nie będziesz sama, w sklepach Deichmann zyskasz dodatkowy bonus. Jaki?


Już trzeci tydzień marka prowadzi akcję #DziewczynyRządzą, w której każda z was może głosować na jedną z dwóch reguł. W tym tygodniu są to:


O muzycznych nowościach wiemy pierwsze. Pochwal się tym, co masz w playliście.


lub:


Każda z nas ma tę jedną najlepszą. Wypowiedz imię przyjaciółki.

Kiedy po zakończeniu głosowania (wyniki w każdy piątek o 15:00) będziesz już wiedziała, która z zasad zwyciężyła, wykonaj ją i zgarnij zniżkę na konkretny model butów z kolekcji wybranej przez Margaret. Warto!

Po czwarte: pośmiejecie się


Tego nigdy dość, bo przecież śmiech to zdrowie! Kiedy obie z przyjaciółką będziecie na zakupach, możecie celowo przymierzyć kilka ubrań, w których obie będziecie wyglądać komicznie. Zróbcie też sobie pamiątkowe selfie w takich strojach – gdy za jakiś czas natraficie ponownie na tę fotografię, wrócą zabawne wspomnienia.


Sama zapewne nigdy nie zdobyłabyś się na mierzenie kiczowatych ciuchów. Z przyjaciółką wolno więcej!

Po piąte: wspomożecie się finansowo


Każda kobieta, której na zakupach zdarzyło się zapomnieć portfela, zna to nieprzyjemne uczucie złości i zażenowania. Upatrzyłaś sobie śliczne buty z nowej kolekcji, przymierzyłaś je i zdążyłaś już pokochać, gdy nagle przy kasie okazało się, że nie masz przy sobie ani gotówki, ani karty. Przydałby się wtedy ktoś, kto wspomógłby cię finansowo, prawda? Z tego względu warto na shopping zabierać przyjaciółkę, która w takiej kryzysowej sytuacji pożyczy ci pieniądze. I po problemie!

A Ty z jakich powodów lubisz robić zakupy w towarzystwie najlepszej przyjaciółki?


Źródła:
http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zwiazki/jak-zostac-idealna-przyjaciolka-krotki-poradnik_36217.html
http://kobieta.onet.pl/zdrowie/psychologia/tajniki-komplementu/26lez
http://www.refinery29.com/stress-management

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Inna (Ocena: 5) 06.04.2018 15:53
Jak chodzę na zakupy z przyjaciółką to jest jakoś raźniej. W końcu nie idzie się samej przez miasto, tylko w towarzystwie. Na szczęście obydwie w miarę lubimy zakupy, więc wchodzimy do każdego sklepu z ciuchami po drodze ;) Możemy tak biegać nawet 5 godzin (info potwierdzone!)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.04.2017 10:08
coś w tym jest. Ale zauwazyłam też, że jak chodzę na zakupy z przyjaciółką to kupuję mniej niż jak chodzę sama. Po prostu ona odradza mi niektóre ciuchy i to jest bardzo fajne. Ona w ogóle moją garderobą mocno odświeżyła :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie