Historia Ewy: „Pasjonuję się historią i wybrałam nietypowe imię dla dziecka. Co o nim myślicie?”

24 Września 2017

Kobieta ma zamiar zrobić z niego atut. Czy to możliwe?

imię dla córki

Ewa to kolejna przyszła mama, która zastanawia się nad imieniem dla dziecka. Kobieta ma wyznaczony termin porodu na październik i jeszcze nie podjęła ostatecznej decyzji. Ewa urodzi córkę i pragnie, aby jej imię było oryginalne oraz zakorzenione w polskiej historii. Wszystko z powodu pasji historycznej, która towarzyszy jej od wielu lat. Zdanie Ewy w tej kwestii w pełni popiera mąż – równie zapalony na punkcie ludzkich dziejów. Ewa rozważa dwa imiona i chciałaby się pochwalić swoimi propozycjami, a jednocześnie zapytać czytelniczki o zdanie. Jedno trzeba przyznać – Ewa ma szansę zostać mamą dziecka, którego imię nie powtórzy się w żadnym przedszkolu i na żadnym placu zabaw.

- Nie byłabym sobą, gdybym przy swoim wyborze nie inspirowała się historią, moją największą życiową pasją. Chciałabym też przezkazać ją córce, m. in. poprzez nadanie jej niepowtarzalnego imienia. Kieruje mną także chęć uczczenia mojej ulubionej postaci historycznej – żony Piasta. To Rzepicha.

Wiem, że wielu z was to imię najprawdopodobniej się nie spodoba. Spotkałam się już z opiniami, że brzmi po prostu okropnie i kojarzy się z warzywem. Co jednak zauważyłam, zawsze wypowiadały je osoby ograniczone, nietolerancyjne. One nawet nie wiedziały, że istaniała postać o tym imieniu i że była to żona protoplasty dynastii Piastów. Na moje próby tłumaczenia i zaznajomienia z historią reagowały śmiechem, wzruszeniem ramion albo przekonywały, że to strata czasu. Ja w tym samym kontekście pomyślałam o rozmowie z nimi. Istna strata czasu. Kulturalny człowiek nie szydzi z pomysłow innych ludzi, nawet jeśli wydają się dziwne czy wręcz śmieszne. Poza tym wyśmiewanie się z postaci historycznych również jest nie na miejscu. Dawniej podobne imiona były na porządku dziennym. Obecnie można zaobserwować powrót do tradycji, który w pełni popieram, ale ja chcę posunąć się jeszcze dalej.

Zobacz także: EXCLUSIVE: Ludzie nazywają mnie dzieciorobem

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (31)
ocena
4.5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

kmw
(Ocena: 5)
2017-09-29 12:28:44

Jakas ściema. Bona nie była "polską królową" a królową Polski - osoba pasjonująca się historią powinna to wiedzieć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ania
(Ocena: 5)
2017-09-26 19:54:11

Jasne, ze mozesz probowac nauczyc dziecko, ze oryginalnosc dobra sprawa. Ale nie tylko wychowanie sie liczy, a rowniez charakter i jesli corka nie bedzie wyjatkowo silna jednostka, "smichy chichy" ja zmiazdza. Imie faktycznie nie kojarzy sie najlepiej i obawiam sie, ze zafundujesz jej ciezki start w zycie. I wbrew temu, co piszesz, nie sadza tak tylko osoby ograniczone czy niewyksztalcone.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
d
(Ocena: 5)
2017-09-25 17:00:29

No do cholery. Rzepicha?! To nie matka będzie wyśmiewana w szkole i na podwórku. Szkoła to dla większości pole walki, a mamuśka na starcie wskazuje ofiarę dla szkolnych prześladowców. I w imię czego? Bo tak?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-25 16:01:46

nie wierze ze chcesz zrobi taka krzywde swojemu dziecku..to imie jest po rpsotu okropnie, brzmi dziwnie i nieprzyjemnie..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-25 11:11:56

Obiektywnie patrząc to i tak nie jest dobry pomysł. I myślę, że nie chodzi tutaj o ograniczenie społeczeństwa, bo komuś się twój pomysł nie podoba, tylko o zbytnie silenie się na oryginalność. Sama też stwierdziłaś, że to imię było kiedyś piękne i popularne..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-25 10:01:26

to imie jest paskudne...nie rob temu swojemu dziecki, chcesz to sobie sama zmien imi na rzepiche..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-24 23:52:46

Super, że masz takie podejście do kształtowania osobowości swojej córki od początku, ale imię Rzepicha raczej nie jest dobrym pomysłem...na pewno nim nie jest. Bona już prędzej! Nie przetłumaczysz dzieciom i rodzicom tych dzieci, że Rzepicha to cudowne imię o wielkiej wadze historycznej, bo to imię w dzisiejszych czasach brzmi nienaturalnie i prześmiewczo... Przemyślcie to jeszcze tysiąc razy...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Jezu
(Ocena: 1)
2017-09-24 23:16:30

Mam nadzieje, że to fake. A jak nie to będę się modlić, żeby urzędnik nie wyraził zgody na takie imię. Dziecko będzie miało przechlapane.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ja nie mogę......
(Ocena: 3)
2017-09-24 23:13:32

Biedne dziecko.... Będzie miała zrytą psychikę, bo teraz dzieciaki to małe potworki.I na dodatek znienawidzi cię przed ukończeniem 10lat. A ty jesteś trochę p0ryta według mnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-24 21:14:34

Rany, kobieto. Jeżeli tak bardzo wielbisz postać Rzepichy to idź do urzędu stanu cywilnego i zmień sobie imię na Rzepicha. Sama znoś szykany i śmiechy ze strony otoczenia. Dlaczego córkę chcesz na to narazić? Mój historyk z gimnazjum, też lubił dziwne imiona, ale jego córka Dobrosława/Dobrusia to nie jest aż takie dziwactwo, dziewczynka traumy nie ma ;) Ale Rzepicha to serio, przesada.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz