Jak nie płacić alimentów? Polscy ojcowie wiedzą to najlepiej... (a matki ledwo wiążą koniec z końcem)

19 Listopada 2016

Ściągalność alimentów w Polsce jest najniższa w Unii Europejskiej – szacuje się, że te zobowiązania reguluje zaledwie 17 proc. mężczyzn.

alimenty

Zaległości ojców, którzy stanowią 90 proc. dłużników sięgają  już ponad 4,5 mld zł. Przeciętny alimenciarz ma do zapłacenia 25 tys. zł, choć rekordziści są winni nawet kilkaset tysięcy.

Obecny rząd zapowiada, że niedługo się to zmieni i planuje zaostrzenie prawa. „Polskie przepisy są wyjątkowo niedoskonałe i dziurawe. Stanowią furtkę, można powiedzieć raj dla cwaniaków i kombinatorów, którzy nie chcą, kierując się złą wolą, płacić i partycypować w wychowaniu swojego dziecka” – tłumaczył niedawno Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Według zasad, które zamierza wcielić w życie jego resort, osobie, która nie płaci alimentów przez przynajmniej trzy miesiące będzie grozić grzywna oraz kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Ministerstwo planuje także, w takich przypadkach, znacznie częstsze stosowanie dozoru elektronicznego.

WASZE HISTORIE: „Ciąża zniszczyła moje życie. To nie błogosławieństwo, a koszmar”

Kara nie będzie wykonywana automatycznie. Dłużnicy najpierw zostaną wezwani przez prokuratora i pouczeni. Jeżeli zapłacą całość zaległości, unikną surowszych konsekwencji.

Czy takie zasady poprawią ściągalność alimentów? Nie wiadomo, ale w tym wypadku każde rozwiązanie jest znaczącym krokiem do przodu, dającym tysiącom kobiet nadzieję na poprawę ich sytuacji życiowej.

Jedną z nich jest Marta z Radomia. „Od trzech lat mój eksmąż nie płaci zasądzonych alimentów. Komornik bezradnie rozkłada ręce, bo co z tego, że zajął jego rachunek bankowy, skoro Matusz prowadzi działalność usługową i zazwyczaj dostaje gotówkę do ręki. Mniej więcej raz na pół roku na jego rachunku znajduje się parę złotych, żeby komornik mógł je zająć, a to dlatego żeby prokurator nie oskarżył go o uporczywe uchylanie się od regulowania zobowiązań” – opisuje kobieta.  „Śmieje się w twarz, a ostatnio bezczelnie stwierdził, że skoro nie stać mnie na utrzymanie dziecka, to on chętnie przejmie opiekę, a ja będę wówczas płacić jemu alimenty” –  dodaje kobieta.

Podobne problemy ma Weronika z Sosnowca. „W Polsce jest przyzwolenie społeczne na niepłacenie alimentów. To kobieta powinna się martwić, skąd wziąć pieniądze na wychowanie dziecka” – przekonuje. „Mój eks uważa, że dla dobra dziecka powinnam wycofać sprawę o egzekucję u komornika i cierpliwie czekać aż będzie mógł mi zapłacić. Kiedyś ! Cała rodzina mu kibicuje, że taki mądry jest i nie płaci. A ja, podła kobieta, psuję swoimi roszczeniami relacje ojca z dzieckiem” – denerwuje się Weronika.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Alka
(Ocena: 5)
2016-11-20 20:24:54

Nie mogę uzyskać alimentów na syna od 8 lat. Wystarczy wpłacić 10 zł żeby być bezkarnym...bo pseudo tatuś nic nie musi jedynie może jeśli ma ochotę...nie mogę uzyskać alimentów z FA, zasiłku rodzinego, czy 500+ bo to "obrony" tatuś jest na prawach pracując na czarno niż ja frajerka uczciwie pracująca i płacąca podatki na to by na starosc "tatuś" wyciągnął łapkę do mops po socjal z uwagi na brak wypracowanej enerytury....zgłosiłam sprawę do Rzecznika praw dziecka i co? Nie zainteresowano się alimendą tylko wysłali do mnie kontrole pracownika socjalnego by spradzic czy mam warunki do wychowania dziecka....gdy stwiwrdzili że dzięki mojemu harowaniu ponad siły, dziecko nie przymiera głodem...dostałam notatkę że wspaniały pan rzecznik czuwa nad prawami dzieci u nie oferuje w spory rodziców!!!!! A gdzie prawo mojego syna do godnego życia? Gdzie moje prawa do nie harowania ponad siły??? Tylko "tatus" przestępca JE ma, bo przecież nikt nie udowodni mu braku złej woli...przy zarobkach 5,5 tys i nie placeniu podatków...wpłaca 5 do 10 zł!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-11-22 13:39:08

Matko :O Takich typów wsadzałabym do kamieniołomów :O

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-11-19 19:52:57

haha śmiech na sali. Mój ojciec nie płaci od prawie 6 lat a co miesiąc kwota alimentów to 1000zł. Ścigają go itp ale w taki sposób że przychodzą do nas do domu xD jest separacja zasądzone alimenty ale ojciec ma niby mieszkać z nami. A te szybkie pożyczki to i tak ciągle bierze bo przychodzą do domu. Znaleźć ciągle nie mogą, a tylko nam trują dupe.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1