Rygor czy bezstresowe wychowanie?

02 Kwietnia 2009

Naukowcy nie mają najmniejszych wątpliwości, co do prawidłowej odpowiedzi na to pytanie.

Rygor czy bezstresowe wychowanie?

Do niedawna psychologowie namawiali do tak zwanego bezstresowego wychowania swoich pociech, sugerując, że nadmierny rygor może przyczyniać się do powstawania rozmaitych zaburzeń. Niestety, pokolenie bezstresowo wychowywane właśnie wkracza w okres dojrzewania, obalając teorię gloryfikującą metody ich liberalnych rodziców. Naukowcy alarmują - rygor i dyscyplina są niezbędne w procesie wychowawczym, a dodatkowo sprzyjają lepszemu rozwojowi dzieci!

Badacze z London’s Institute od Education mówią zgodnym chórem: “Dyscyplina jest potrzebna, by dzieci wyrosły na porządnych ludzi”. Swoje zdanie podpierają licznymi przykładami, z których każdy dowodzi, iż dzieci autorytatywnych rodziców są bardziej rozwinięte i lepiej sobie radzą w szkole.

Zdaniem naukowców dziewczynki wychowywane w rygorze, wbrew pozorom mają wyższe poczucie własnej wartości, więc może odrobina dyscypliny byłaby skutecznym antidotum na nieśmiałość naszych córek?

Zobacz także:

Jaka różnica wieku między rodzeństwem jest najlepsza?

Jak nauczyć dziecko sprzątać?

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (155)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2013-06-08 16:05:15

re: Rygor czy bezstresowe wychowanie?

Popieram Bezstresowe!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-19 20:28:53

gdyby ktoś mnie jako małe dziecko bił, powiedziałabym to wychowawcy w szkole. Niektóre dzieci mają też delikatny i wrażliwy charakter, taki był mój kolega. Zawsze, gdy ktoś na niego krzyczał, to wtedy płakał, albo wpadał w histerię. I dlatego jeśli tylko widzicie, że dziecko też tak reaguje nie walczcie z nim tylko rozmawiajcie spokojnie!!!! wiem, że i tak nikt tego nie przeczyta, bo to długie i artykuł był już dosyć dawno, więc nie będę przedłużać. sula150

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-12 15:55:24

Ostatnio w mojej klasie była taka sytuacja że na stołówce dziewczynka z 3 klasy zaczęła podskakiwać do dziewcząt z mojej klasy (na ich nieszczęście była tam dziewczyna z "opinią" wybaczcie nienawidze jak ktoś tak mówi). W pewnej chwili właśnie ta dziewczyna z "opinią" tłumacząc jej aby się uspokoiła i przy tym uderzyła lekko nożem w talerz, ta mała poleciała do swojej mamy i powiedziała że dziewczyny groziły jej nożem przyciskając jej go do gardła. Matka przyleciała z krzykiem że pójdzie do dyrektorki i zadzwoni na policje nawet nasz ulubiony nauczyciel od matmy który akurat miał tam dyżur próbował jej to wytłumaczyć to na niego tęż się wydarła. Takie są skutki bezstresowego wychowania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-06-08 16:06:47

Po co uderzała nożem?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-22 23:16:00

[quote="Gosc"]u mnie nie było rygoru a ciagle mi wypominali ze powinien być i że inne dzieci mają gorzej i że są lepsze - takim sposobem czuję się zerem[/quote] ja byłam, wychowywana raczej rygorystycznie...ale mama miała ze mną straszne przeprawy... już z tego wyrosłam trochę...ale też ona zmieniła podejście do mnie... więc ja myslę,że rygor powinien mieć umiar... ale faktem niezaprzeczalnym jest to,że jakby dała mi za dużo luzu,to w tym momencie byłabym jedną z wielu dziewczyn,które w wieku 15 lat straciły dziewictwo i najebana bzykałabym się z kim popadnie na dyskotekach... więc zawdzięczam jej,to że szanuję siebie i znam swoją wartość... ale ja nie myślę,żę skoro rodzice się na Ciebie nie darli to jesteś zerem... może właśnie nie mieli powodu by się na Ciebie drzeć????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-15 18:29:00

haa więc moi rodzice mieli rację. nie mieli problemow wychowawczych a jest nas trójka (mam dwóch starszych braci 27 i 24 lata, ja 22). Siostra mojej mamy była zwolenniczka bezstresowego wychowania, dochowała się potworów, nie wiedzących co to szacunek. Od obrażania naszej wspólnej babci, przez "potrząsanie' własną mamą, wymuszanie od niej pieniędzy po aroganckie i wulgarne zachowania w stosunku do obcych osób. Kto wyzywa szatniarza na basenie od nieogarnietych idiotów z powodu tego, że zarządał on 50gr za foliówkę na buty, no kto?? Ktoś zupełnie bez wychowania, brr az przeszły mi ciarki po plecach. Może zależy to od charakteru dziecka ale uważam, że rygor i dycyplina być musi (w rozsądnych granicach) bo przykład ich braku odbija się negatywnie w mojej rodzinie w postaci kuzynów- terrorystów

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-13 17:33:00

u mnie nie było rygoru a ciagle mi wypominali ze powinien być i że inne dzieci mają gorzej i że są lepsze - takim sposobem czuję się zerem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-11 23:45:00

i ja sie zgodze z osobą poniżej... ja mam 17 lat i również byłam i nadal jestem wychowywana w lajtowej rodzinie... owszem nie raz na mnie matka nakrzyczała ale to juz wtedy gdy faktycznie coś zrobiłam czego nie powinnam ;) próbowali mi wybić z głwoy palenie ale im sie nie udalo ;) Rodzice raczej tłumaczą mi co robie źle i co powinnam zmienic w swoim zachowaniu... rozmowa z dzieckiem jest najlepszym rozwiązaniem na wychowanie... ma sie z nim dobrym kontakt a dziecko nie traktuje swojeego taty czy swojej mamy za jakiegos kata... np moja sąsiadka... swojego syna wychowywala pod rygorem i dyscypliną... nic jej z tego nie wyszlo bo przez caly czas robil jej na zlość... kolezanko poniżej -> ja również w grudniu będę pełnoletnia ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-06 02:41:00

[quote="Gosc"]Mam 16 lat i byłam wychowywana w bezstresowj rodzinie. NIe znaczy to że rodzice się mną nie przejmowali. Nie pamiętam żeby kiedy zrobiłam coś źle rodzice na mnie krzyczeli albo mnie karali. Raczej mi tłumaczyli i rozmawiali ze mną. I wydaje mi się, że to jest dobra metoda. Wyraźnie wiem co jest dobre a co złe. Jasne że czasem popełniam złe rzeczy. Pare razy się napiłam i zapaliłam. Ale zawsze mam straszne wyrzuty sumienia gdy to zrobię bo wiem że moi rodzice byliby rozczarowani i że straciłabym ich zaufanie gdyby się dowiedzieli. A jak zawsze mówili stracone zaufanie trudno odzsyskać. Więc w gruncie rzeczy zazwyczaj odmawiam kumplom i grzecznie idę do domku żeby nie roczarowywać rodziców :D[/quote] O to to. Jeśli dziecko traktujesz jak człowieka, a nie własność, której rozkazujesz to dziecko bardziej liczy się z Twoim zdaniem. Też nie chcę rozczarować rodziców swoim zachowaniem. Kiedy rodzice przesadzają z rygorem to często takie dziecko się buntuje i robi wszystko na odwrót.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-06 02:38:00

Kiedy z każdej strony padają krytyczne uwagi pojawiam się ja. A teraz tak na serio. Od grudnia szczerze powiedziawszy będę pełnoletnia. Jestem typowym dzieckiem "bezstresowego wychowania". Wczoraj ten oto artykuł pokazałam kilku osobom, które znają mnie od dawna, niedawna i dopiero poznały. Wszyscy stwierdzili zgodnie - wszystko zależy od człowieka. Nie chodzę po ulicy przykryta kawałkiem materiału, którego nie starczyłoby na najbardziej skąpy kostium kąpielowy, nie jestem emo, nie mam problemów emocjonalnych, mam twardą psychikę, radzę sobie ze swoimi problemami i ogółem nie jestem osobą taką, jaką przedstawiacie w swoich komentarzach, dlatego zrozumcie - nie metoda kształtuje dziecko tylko to jak do niego podchodzi i w jakim środowisku się wychowuje oraz to czy samo potrafi myśleć. :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-05 20:35:00

Jeszcze niedawno m. inn. w USA panowała chora moda na bezstresowe wychowanie. Potem pojawili się zagubione nastolatki z pistoletami w szkołach, które w ten sposób radziły sobie z sytuacjami, gdy trzeba było w końcu jakoś samodzielnie poradzić sobie z kłopotem i samemu ponieść konsekwencje. Wszyscy się tak bezstresowo wychowywali, a później całą rodzinką pędzili do terapeutów. Bo to jest kolejna moda. Rodzice niby "wychowują" dziecko, a później taka chora ekipa na dywanik...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz