Rola ojca w wychowaniu dziecka. Kluczowa czy... żadna?

04 Sierpnia 2016

„Nie potrafię wskazać na żadną inną potrzebę dzieciństwa równie silną jak potrzeba ojca” – pisał Zygmunt Freud. I trudno nie przyznać racji twórcy psychoanalizy.

rola ojca

Przed wiekami był „panem ojcem”, którego dzieci całowały w dłoń, a niekiedy nawet padały przed nim na kolana. Dziś coraz częściej pełni rolę głównego wychowawcy potomków, często zastępując w tej roli matkę. ciężko zarabiającą na utrzymanie rodziny.

Gdy Instytut Profilaktyki Zintegrowanej zapytał uczniów z gimnazjów w ośmiu województwach, który dorosły jest najważniejszym przewodnikiem w ich życiu i stanowi przykład dobrego postępowania, sposobu życia, charakteru, posiadanych umiejętności lub wiedzy, 85 proc. młodych ludzi (87 proc. dziewcząt i 83 proc. chłopców) wskazało wprawdzie mamę, ale 64 proc. (57 proc. dziewcząt i 71 proc. chłopców) wymieniło też ojca. Daleko za nim znalazła się babcia, nauczyciel, dorosły brat czy siostra, ciocia, dziadek albo trener sportowy.

Zobacz również: Dlaczego mleko mamy jest najlepsze dla dziecka?

Ojciec ma do spełnienia w rozwoju dziecka specyficzną, niezwykle ważną i trudną funkcję. W żadnym przypadku nie zastąpi ojca nawet najlepsza  matka, ale także rola ojca nie może polegać na zastąpieniu matki. Skomplikowany proces wychowania dzieci jest z góry skazany na niepowodzenie, jeżeli dzieci pozbawione są wpływu wychowawczego ojca. Ojciec ma za zadanie wnieść w życie dziecka pierwiastek stabilizacji wewnętrznej, koniecznej dla prawidłowego rozwoju. Autorytet ojca zależy od jego postawy i zaangażowania w rolę wychowawczą. Ojciec staje się autorytetem wtedy, gdy jest obecny i kiedy jest wzorem” – pisze Wanda Półtawska, znakomity psychiatra i przyjaciółka Jana Pawła II w książce „Płciowość jako dar i zadanie”.

Wybitny psycholog i filozof, Erich Fromm twierdził natomiast: „Matka  jest pokarmem, miłością, ciepłem, ziemią. Być kochanym przez nią to tyle, co być żywym, zakorzenionym, mieć ojczyznę i dom... Ojciec reprezentuje świat myśli, przedmiotów, które są dziełem ludzkich rąk, świat prawa i ładu, dyscypliny, podróży, przygody. Ojciec wskazuje dziecku drogę w świat”.

Kiedy mężczyzna zaczyna czuć się ojcem? Wydawać by się mogło, że następuje to po narodzinach  dziecka. Niekoniecznie. Naukowcy szacują, że nawet co piąty mężczyzna oczekujący potomka już w okresie ciąży partnerki odczuwa dużą zmianę, a często fizycznie współprzeżywa z nią ten czas. Specjaliści nazwali to syndromem kuwady. Jak wynika z badań prowadzonych m.in. przez prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza najczęściej dotyczy to facetów, których bliska kobieta znajduje się w trzecim trymestrze ciąży.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
1/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

zdenerwowana
(Ocena: 1)
2016-08-04 09:23:59

Przeczytałam do tego momentu: " zwiększa prawdopodobieństwo rozwijania się skłonności homoseksualnych. " i więcej nie zamierzam. Ktoś kto to pisał chyba jest mocno niedouczony.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1