Fotografia post mortem: Tak rodzice upamiętniali swoje zmarłe dzieci

19 Grudnia 2016

Dzisiaj to nie do pomyślenia, ale pośmiertne zdjęcia mają długą historię.

Fotografia post mortem

Fotografia post mortem mniej więcej do końca XIX wieku uważana była za sztukę. Robienie zdjęć osobom zmarłym nikogo nie szokowało. W bardzo starych rodzinnych albumach można jeszcze natrafić na portrety tych, którzy odeszli na zawsze. Dziś śmierć jest tematem tabu i pomysł fotografowania zwłok wydaje się szalony i zwyczajnie nie na miejscu. Mimo wszystko, warto mieć świadomość, że kiedyś uznawane było to za normalne.

Szczególnie poruszające są zdjęcia zmarłych dzieci. Gdyby nie opis, moglibyśmy przepuszczać, że ich twarze uwieczniono we śnie. Równocześnie przerażają, bo uświadamiają nam, że śmierć może przyjść w każdej chwili. Nie patrzy na wiek, pochodzenie i status społeczny.

Zobacz zdjęcia zgromadzone w The Thanatos Archive. Szokujące czy fascynujące?

Zobacz również: EXCLUSIVE: Jak rodzice reagują na widok zdeformowanych płodów?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
4.4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-19 14:03:04

Dla mnie zrobienie zdjęcia zmarłej, bliskiej osobie jest jak najbardziej normalne (moi rodzice też mają zdjęcia zmarłych dziadków w trumnach) i to rozumiem, dziwi mnie tylko że układają ciała, w ten sposob że dziecko np czyta książkę..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-19 19:55:10

Bo żeby było złudzenie, że dziecko żyje. To miało być pamiątkowe zdjęcie, często jedyne zdjęcie dziecka jakie posiadali rodzice. Kto chciałby na kominku postawić zdjęcie dziecka w trumnie? I codziennie na to patrzeć?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-19 08:37:01

Porażka totalna

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-19 10:28:08

Kiedyś powiedzą to samo jak zobaczą selfie z kaczym dziobem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 2)
2016-12-19 13:04:20

To nie jest porażka. Wyobraź sobie, że w dawnych czasach nie było smartfonów i fotografii cyfrowej a ludzie nie robili kilkudziesięciu zdjęć dziennie. Były tylko trudne w obsłudze i wielkie aparaty skrzynkowe. Kiedyś fotografia tego typu była bardzo popularna, ponieważ te aparaty nie były tak zaawansowane technologicznie jak dzisiaj. Aby zrobić zdjęcie potrzebny był bardzo długi czas naświetlania, a przez to nawet najmniejszy ruch powodował, że zdjęcie było rozmazane. Jednocześnie, fotografia była bardzo droga, dlatego ludzie nie ryzykowali zrobienia niewyraźnego zdjęcia. Fotografia post mortem była często jedyną możliwością stworzenia pamiątki po bliskiej osobie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1