Ponad połowa polskich dzieci ma próchnicę!

21 Października 2010

99 procent dorosłych Polaków ma próchnicę. O zęby nie dbamy prawie w ogóle, a większość problemów to wynik zaniedbań z dzieciństwa.

Ponad połowa polskich dzieci ma próchnicę!

Prawie 60% trzylatków ma próchnicę, u 12-latków wskaźnik ten wynosi ponad 80%. W tej ostatniej grupie plasujemy się na przedostatnim miejscu w Europie. Wyprzedzamy tylko Łotyszy. Próchnica dzieci to dziś problem społeczny, wynikający przede wszystkim z zaniedbań i niedostatecznej profilaktyki. Leczenie zębów u dzieci bywa bagatelizowane i wciąż powszechne jest przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Nic bardziej mylnego!

- O zęby dziecka powinnyśmy zacząć dbać już w ciąży, kiedy kształtują się zawiązki zębów oraz... upodobania smakowe dziecka. Jeśli już w okresie prenatalnym dziecko będzie karmione słodyczami, można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że w przyszłości będzie łasuchem. A to przecież cukier jest główną przyczyną próchnicy wyjaśnia Agnieszka Szygenda, właścicielka poznańskiego centrum stomatologii Orident.

Dobre przyzwyczajenia

Profilaktykę stomatologiczną powinniśmy zacząć tuż po narodzinach dziecka, jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby. Przemywanie dziąseł wacikiem nasączonym przegotowaną wodą lub naparem z rumianku skutecznie chroni dziąsła. A odpowiednio dobrany smoczek czy butelka, a także prawidłowe układanie dziecka do snu zapobiegają wadom zgryzu.

Dzieci, które mają 6-8 ząbków można już przyzwyczajać do szczoteczki – w sklepach dostępne są dostosowane do tego wieku specjalne miękkie szczoteczki nakładane na palec. Półtorarocznym maluchom myjemy ząbki specjalną niemowlęcą szczoteczką i wodą (szczoteczka ta musi mieć bardzo małą główkę z miękkim włosiem, zaś jej rękojeść powinna być wygodna dla rodzica, który myje dziecku zęby). Pasty do zębów, bez fluoru, wprowadzamy u dzieci, które potrafią wypluwać pastę (ten etap jest zależny od rozwoju dziecka i przypada około 2-2,5 roku życia), pastę zawierającą fluor (połowę dawki dla osoby dorosłej) mogą stosować dzieci, które potrafią przepłukać jamę ustną wodą (mnie więcej w wieku 4-5 lat). Pastę dla dorosłych wprowadzamy, gdy zaczynają pojawiać się zęby stałe (ok. 7-8 roku życia). W doborze past do zębów lepiej stosować się umiejętnościami dziecka, nie wskazaniami producentów. Jeśli dziecko nie potrafi przepłukać ust – w żadnym wypadku nie powinno stosować pasty z fluorem, nawet jeśli osiągnęło wiek sugerowany na opakowaniu.

Nie taki dentysta straszny…

Ząb mleczny zaatakowany próchnicą zakaża wyżynający się ząb stały, nie dając mu najmniejszych szans na jej uniknięcie. Dlatego tak ważne jest, by już trzyletnie dzieci oswajać z dentystą i w razie konieczności, przeprowadzić odpowiednie leczenie. Nie czekajmy na moment, kiedy ząbki zrobią się czarne od próchnicy lub gdy zaczną boleć. Próchnica u dzieci postępuje bardzo szybko, dlatego lepiej sprawdzić zawczasu, czy wszystko jest w porządku.

Z doświadczeń Orident wynika, że połowa dorosłych Polaków boi się dentysty. - Najczęstszym powodem strachu przed dentystą są złe wspomnienia z dzieciństwa, kiedy byliśmy w szkole „wywoływani” do leczenia, a stomatolodzy rzadko stosowali znieczulenia – tłumaczy Agnieszka Szygenda.

Dziś praktykuje się raczej metodę oswajania z dentystą, np. podczas organizowanych specjalnie wizyt adaptacyjnych dla dzieci. Dzięki temu mali pacjenci nie boją się swojego dentysty oraz wiedzą, że lekarz użyje aromatycznego wiśniowego żelu do znieczulenia. - Kiedyś pewien mały pacjent, który przyszedł po raz pierwszy na borowanie, wychodząc, powiedział do pań z recepcji: Ja tu jeszcze wrócę – to chyba największy komplement dla lekarza – wspomina specjalistka.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (32)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2013-09-02 18:20:24

re: Ponad połowa polskich dzieci ma próchnicę!

to jest bardzo przykre, ale rodzice powinni dbać o zęby swoich pociech. Uczyć jak zęby myć, poza tym wiecie dobrze jest chodzić regularnie z dzieckiem do dentysty ja chodzę z moja małą do Galerii Uśmiechu i nie mamy problemów z próchnicą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-07-17 16:43:17

re: Ponad połowa polskich dzieci ma próchnicę!

Mój synek miał problemy z próchnicą i udałam się do zaprzyjaźnionego Centrum Medycznego NZOZ Bamed w Łodzi. Tamtejsi stomatolodzy posiadają wieloletnie doświadczenie i są bardzo mili dla pacjentów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-01-16 17:52:04

dokładnie dawniej nie zwracało się aż takiej uwagi na stan jamy ustnej, nieszczęście dziś to się zmieniło i zapisałam moje dzieci do Krainy Uśmiechu (Bydgoszcz)- jest to Centrum Stomatologii i po każdej wizycie po pół roku otrzymuję telefoniczne przypomnienie o kolejnej kontroli dzięki czemu moje dzieci mają pod stałą kontrolą stan jamy ustnej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-07-26 22:35:36

kurde, nie miałam próchnicy w mleczakach, a mój brat nie ma jej w zębach stałych. szkoda tylko, że za moich czasów tak mało zwracano uwagę na profilaktykę higieny jamy ustnej, więc niestety stałe trzonowe się strasznie popsuły i były do lecznie. pewnie teraz bachory chorują, bo jedzą mnóstwo słodyczy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-22 18:23:11

mój 3 letni bratanek ma bardzo zepsute zęby , ale wypadną i urosną nowe :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-22 21:23:58

a Ty nie wiesz ze zeby wypadaja stopniowo?? pruchnica z mleczakow mu przejdzie na stale zeby

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-22 21:24:07

a Ty nie wiesz ze zeby wypadaja stopniowo?? próchnica z mleczakow mu przejdzie na stale zeby

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-22 16:19:57

nigdy nie miałam próchnicy :-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-21 17:07:12

powodem próchnicy jest picie z butelki ze smoczkiem, a nie prosto ze szklanki czy kubka, oraz podawanie z nocy sokow. mam taki sam problem z dzieckiem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-21 16:25:40

ja dzis bylam u dentysty i mam zdrowiutkie zabki, mam spokoj na jakis czas :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-21 16:11:32

Mam obsesję na punkcie wizyt u stomatologa. Chociaż za nimi nie przepadam, chodzę na kontrolę co miesiąc żeby uniknąć większych problemów i dużego bólu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-21 15:08:05

niech nie dbają teraz i w dorosłości, chociaż technicy dentystyczni będą mieli co robić

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz