Polskie „Rejczele” i „Dżastiny” na Wyspach Brytyjskich

23 Listopada 2008

Młodzi ludzie, których pociechy urodziły się na emigracji, coraz częściej nadają im niepolskie imiona. Niestety, nie zawsze znają ich właściwą pisownię…

Polskie „Rejczele” i „Dżastiny” na Wyspach Brytyjskich

Od kilku lat, rok w rok, masy Polaków emigrują z kraju w poszukiwaniu lepszej i bardziej dochodowej pracy na Zachodzie Europy. Żyją tam, pracują, robią zakupy i… rodzą dzieci. Socjologowie zauważyli jednak, że coraz częściej nadają swoim pociechom niepolskie imiona. Zamiast Kasi, Basi i Maciusia, mamy Victorię, Briana czy Nicole. Prawdopodobnie młodymi rodzicami kieruje nie tylko fascynacja obco brzmiącymi, egzotycznymi na swój sposób imionami, ale i troska o przyszłość malucha. Bo jeżeli zostaną w Anglii i ich dziecko rozpocznie tam naukę, łatwiej mu będzie wśród Sue oraz Petera, jeśli samo będzie nosiło proste, brytyjsko brzmiące imię.

Niestety, rodzice nie są dość zapobiegliwi i czasami zapominają sprawdzić dokładną pisownię. Urzędnicy spisują z formularzy wybrane przez nich imiona i, w efekcie, w dokumentach pojawiają się dziwolągi, takie jak Rejczel (zamiast Rachel) czy Szanel (zamiast Chanel).

Nas to bardzo bawi, ale dzieciakom w przyszłości z pewnością do śmiechu nie będzie…

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (291)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-22 20:53:01

WITAM JAKIE DACIE IMIĘ SWOIM POCIECHOM??? Przeglądam ostatnio kalendarze różne i znaczenie imion, oraz panującą modę. Jestem załamany. Panują Olivery, Jakuby, Victorie, Natalie , Brajany , Jakuby. ALBo niby tradycyjne imiona: "Franciszek" - niemieckie, :Maxymilian - z łaciny, Ksawery - łacina, "ZOFIA" - ale co to za tradycja. Jeżeli już naprawdę chcecie dac dziecku tradycyjne, polskie imię, to należy dać SŁOWIAŃSKIE :) - zaraz bedzie KRZYK, ze to wieśniackie, trudne imiona. Wcale nie, czy : BOGDAN, MIESZKO, MILENA, STAŚ, RADEK, WOJTEK, lub inaczej BRONIMIR, GNIEWKO, MIŁA, DOBROSŁAWA, MIŁOSZ, RADOMIŁ, ITP ETC dla dziewczynek: Żeńskie imiona słowiańskie – Wikipedia, wolna encyklopedia dla chłopców: Męskie imiona słowiańskie – Wikipedia, wolna encyklopedia to takie trudne imiona????? CZY może wolicie GERMAŃSKIE - na ogół NIEMICKIE imiona: ROBERT< HUBERT< WALDEMAR< HENRYK< FRANCISZEK???? ja popreiam tradycję. POLSKIE SŁOWIAŃSKIE IMIONA PISZCIE

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-03 20:56:54

Popieram nadawanie imion słowiańskich. Mam na imię Sławomir i jestem ze swojego imienia bardzo zadowolony. Mówią na mnie Sławek, Sławas, Sławol, Sławko, Sławciu, Sławeczku, Sławusiu (brytole: Slavo; tajowie: Słałek...) Piękne są imiona, które można odmienić na wiele różnych sposobów - tym kierowała się moja matka i za to jej dziękuję... Zresztą drugiemu synowi dała na imię Jarosław :) ...No i teraz mam dylemat, bo w drodze mam syna i nie mam pomysłu na słowiańskie imię. Inaczej - takie, które zaakceptuje moja żona! POMOCY!!! :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-08 10:09:42

winszuję, Twoi rodzice wykazali się dużą świadomością i patriotyzmem, że nadali wam imiona; Sławomir "sławiący pokój, słynbący ze spokoju" i Jarosław "mający silną sławę". Ja znam rodzinę, gdzie wszyscy (rodzice i synowie mają słowiańskie imiona i nazwisko wywoadzące się od słowiańskiego imienia - brzmi to naprawdę prawdziwie polsko. Jak kogoś nie przekonuje to, to niech pamięta ze imiona: robert, Hubert, Oliver, Brajan, Kevin, Oskar, Jakub itp. nosiły ludy, które chciały wytępic Słowian podczas drugiej wojny światowej, a i tak do tej pory, pomimo członkostwa w Unii Europejskiej, nami pogardzają.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-15 18:45:35

Adrianna - chyba najgorsze imię, a ja niestety jestem jego właścicielką ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-19 14:28:50

Adrianna? Najpiękniejsze-tak właśnie będzie mieć imię mojej córeczki!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-07 01:42:10

hehe moja mama też chcała żebym miała tak samo brzmiące we wszystkich językach imię i tez dała mi imię MONIKA :) Nie pomyliła sie bo bardzo dużo podróżuje i ludzie nie mają problemu z zapamiętaniem mojego imienia:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-11 00:37:00

Mi mama chciała dać "międzynarodowe" imię, więc nazywam się Monika. Tak samo uniwersalne byłoby Anna, Maria, Marta, Joanna, Helena, Daria...Nie trzeba wydziwiać - jest mnóstwo imion o łacińskim i greckim pochodzeniu które są używane na całym świecie, także część imion biblijnych (wspomniana Maria, Anna, Teresa, Magdalena).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-08 19:11:00

Adrianna najładniejsze imię.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-22 17:36:00

a ja znam gościa co ma na imię Atilla... :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-13 20:16:00

ja slyszalam o imieniu Dżesika ( z taka pisownia :D) i o pieknym imieniu Ejszli ( Ashley)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-10 02:02:00

rejczel heheheheh rodzice analfabeci :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-02 17:12:00

trzeba być równym ułomem żeby nie wiedzieć jak sie pisze takie imiona ! Rejczel ??? przecież co nawet nie wygląda ! a jak sie juz nie wie to wypadałoby gdzieś popatrzeć. A takie imiona, jak np. Max, czy Sonia mi sie podobają, ale nie wyobrazam sobie żeby moje dziecko mialo tak na imię :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-18 19:59:00

No a ja mam na imie Violetta..Nie jest takie złe bo spotkalam z 2 osoby o takim samym(pisowni)...Podobno amerykańskie..Ale ludzie sie dziwia jak slysza pisownie..jedni pytaja czy nie powinno byc przez ''w''..a ja ze nie i jakos dziwniwe patrza..innym sie znow nawet podoba sie..rodzice chcieli przez ''w'' ale wpisali urzednicy inaczej..cóż..kiedys przeszkadzalo mi..ale teraz spox..jestem inna.;)..Co do tej pisowni Rejczel to to jest glupie jak mozna tak wpisac..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz