Polscy uczniowie nie chcą chodzić na religię!

07 Listopada 2009

Kryzys wiary, który dotknął Polaków, widoczny jest również w szkołach. Coraz mniej uczniów chodzi na religię albo rezygnuje z niej tuż po bierzmowaniu…

Polscy uczniowie nie chcą chodzić na religię!
>

Już od kilku lat Kościół alarmuje o kryzysie wiary, który dotknął polską młodzież. Mimo że aż 97% Polaków deklaruje wiarę w Boga, to odsetek młodych osób określających swoją wiarę jako głęboką, w ciągu ostatniej dekady drastycznie spadł z prawie 10 do zaledwie 5%. W obliczu tych danych nie dziwią najnowsze doniesienia „Gazety Wrocławskiej” o coraz niższej frekwencji polskich uczniów na religii.  Najgorzej jest w szkołach średnich, gdzie na katechezę uczęszcza średnio siedmioro licealistów, a w klasie maturalnej tylko co trzeci uczeń wykazuje chęć uczestniczenia w tego typu zajęciach. „Spośród 170 zeszłorocznych abiturientów u nas na religię chodziło raptem 38” – powiedział „Gazecie Wrocławskiej” Marek Michalewski, dyrektor XI LO przy ul. Spółdzielczej.

Trochę inaczej sytuacja wygląda w gimnazjach i podstawówkach, gdzie na religię nie chodzi tylko kilka osób z klasy. Dlaczego więc wszystko zmienia się, gdy młody człowiek przestępuje próg liceum? Po pierwsze, pod koniec gimnazjum uczniowie przystępują do bierzmowania, a gdy zdobędą zaświadczenie o przyjęciu sakramentu (niezbędne przy ślubie kościelnym), rezygnują z cotygodniowej katechezy. Oprócz tego, w drugiej klasie szkoły średniej, młodzież osiąga pełnoletność, a to pozwala na samodzielne decydowanie o przebiegu swojej edukacji. 

Sami zainteresowani tłumaczą, że katechezy są nudne i niepotrzebne, a czas przeznaczony na te zajęcia wolą poświęcić na rozwijanie własnych zainteresowań, przygotowania do egzaminu dojrzałości albo przyjemności. Andrzej Masłowski, uczeń drugiej klasy V LO we Wrocławiu, jeszcze rok temu uczęszczał na lekcje religii, ale od września postanowił z nich zrezygnować. „Uczyłem się rzeczy, które były mi nieprzydatne. Te lekcje powinny przekonywać, dlaczego warto być chrześcijaninem i częścią Kościoła. Szczególnie, gdy młodzież odwraca się od struktur kościelnych” – tłumaczy w rozmowie z „Gazetą Wrocławską”.  

Jak jednak alarmują specjaliści, powinniśmy zrobić wszystko, aby z powrotem zachęcić młodzież do uczestnictwa w katechezie. „Przecież pewnych problemów nie da się rozwiązać telefonem do wróżki, a i wyszukiwarka Google nie da odpowiedzi na wszystkie pytania. Etyka lub religia są licealistom niezbędne. To zajęcia, na których powinni móc podyskutować o wartościach” – argumentuje Tomasz Grzyb, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Alternatywą dla tych, którzy nie chcą chodzić na religię, powinna być więc etyka, ale rozporządzenie, że uczniowie nieuczęszczający na katechezę obowiązkowo muszą brać udział w lekcjach etyki, istnieje tylko na papierze. Dyrektorzy polskich szkół przyznają, że mają problem ze znalezieniem nauczycieli tego przedmiotu, a i nastawienie uczniów nie zachęca do wysiłków. Większość osób, które nie chodzą na katechezę, ma bowiem zwolnienie od rodziców usprawiedliwiające nieobecność również na etyce.

Lilka Tylman

Zobacz także:

Zakaz wieszania krzyży w szkołach!

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że wieszanie krzyży w klasach jest naruszeniem prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Ślub – cywilny czy kościelny?

Planujesz zamążpójście? Zdecyduj, w jaki sposób zalegalizujesz swój związek.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (387)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Kutasiewicz
(Ocena: 5)
2016-02-23 14:55:26

re: Polscy uczniowie nie chcą chodzić na religię!

"Wolicie chodzić do meczetu" Hhahahah. Poprostu żaloooosne. Brak wiary w boga to nie odrazu Islam xd

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Seb
(Ocena: 3)
2015-09-28 15:04:39

re: Polscy uczniowie nie chcą chodzić na religię!

Jakie 97%? W jakim zwichrowanym świecie w Polsce jest tak dołująca jednorodność? W Polsce jest nie więcej, niż 80% katolików i to są oficjalne dane!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-29 12:46:02

Wolicie chodzić do meczetu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Przecież kościół to ostatnia ostoja i obrona przed Islamem. Rozumiem, że zachowania księży są niekiedy karygodne, ale wy przecież nie w księży wierzycie , tylko w miłosiernego Boga Jezusa Chrystusa. Jak nas Islam zaleje , a oni nie sa tolerancyjni, i zaczną mordować wasze matki, siostry , a później żony to co zrobicie? Nie będzie odwrotu. Jesteście młodzi, czytacie dużo , też w Internecie. poczytajcie, co Muzułmanie wyprawiają w krajach Zachodu, ja już nie mówię o krajach arabskich.Macie prawo potępiać złe zachowania księży, ale zobaczcie co Islam wyprawia w laickiej Francji.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-25 12:19:31

Coś Ci się pomieszało! Czyżbyś nigdy nie słyszała, co tak zwani chrześcijańscy przywódcy religijni wyprawiali w średniowieczu? Ale co tam średniowiecze!? II wojna światowa!!! Między kim a kim się toczyła? Przecież żołnierze katoliccy zabijali katolików w naszym i innych krajach! A W Rwandzie?: Hutu i Tutsi? To również katolicki kraj. Chrześcijaństwo odpowiedzialne jest za opóźnienia w nauce (Kopernik, Galileusz - poczytaj prosze!) Odpowiedzialne jest za podżeganie do rzezi i ludobójstwa! Ale do takiej oceny faktów i historii potrzebny jest umysł otwarty, uczciwy i nie opanowany przez jedynie słuszny światopogląd. Pozdrawiam serdecznie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-28 14:57:48

na religii liczy się tylko prowadzenie zeszytu i ładne pisanie. Nie miałam jednej lekcji i pisze okropnie a za to dostałam 3-!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-16 16:09:24

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Tom
(Ocena: 5)
2013-09-04 12:17:27

Chwalisz się czy żalisz?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-19 14:14:24

Nie chodzę na religię, nie chodzę na etykę, na świadectwie mam kreskę w tym miejscu. Dużo lepiej mi się żyje gdy przestałem wierzyć w jakiegoś boga :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-12 18:56:17

cóż jeżeli jak ktoś tutaj niżej napisał że ktoś jest wyznawcą innej wiary to idzie z rodzicem ( przynajmniej w szkole podstawowej) i zawiadamia dyrektora o tym i dostaje na piśmie że uczeń nie musi uczęszczać na lekcji religii i po sprawie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-05 19:55:11

Religia nie powinna być obowiązkowa. A jak ktoś jest np. muzłumanem to ma chodzić na religie? Co?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-21 10:08:26

Mam 15 lat, ksiądz z nami rozmawia od początku roku szkolnego tylko o SEXie i często zadaje dziwne pytania... ;/ nie lubię religji... Nasze katechezy mają mało (jeżeli w ogóle) wspólnego z wiarą ;/ PYTAJCIE DZIECI O RELIGIE- JAKIE TEMATY PORUSZAJĄ ITD!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-16 17:44:28

Najgorsze jest to, że każde zadane pytanie przeze mnie, bądź moich kolegów na lekcji religii zbywa się słowami ' Bóg chce dla nas dobrze, daje nam wolną wolę' lub innymi tego rodzaju. Po co mam analizować kolejny raz wygnanie z raju Adama i Ewy? Wolałabym, aby udzielono mi odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i zagadnienia, w kwestii wiary czy seksualności wobec kościoła.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz