Historia Martyny: „Moi rodzice spodziewają się siódmego dziecka. Ludzie mają nas za patologię”

26 Marca 2018

Nastolatka żali się, że opieka nad rodzeństwem jest na jej głowie.

liczne rodzeństwo

Wraz z wejściem w życie programu 500+ Polacy częściej niż zwykle przyglądają się dzietności swoich sąsiadów i znajomych. Większa liczba potomków niż ta, która została uznana za normę, bywa utożsamiana z patologią. Najbardziej powszechny model rodziny to 2+2 albo 2+1. Piątka często uchodzi za szaleństwo, a dalej zaczyna się wcześniej wspomniana patologia.

Faktycznie przy kosztach codziennego życia posiadanie większej liczby dzieci budzi duże zdziwienie. W dobie kredytów mieszkaniowych, horrendalnych cen za żłobki, braku czasu oraz stresu wiele par w ogóle nie decyduje się na potomostwo. Dlatego ci, którzy mają sporą gromadkę, tak często stają w ogniu krytyki, a ludzie zaglądają im do portfeli. „Za co oni wychowują dzieci?”, „Dali się nabrać na 500+” – właśnie takie komentarze się pojawiają.

Ostatnio media rozpisywały się o wizycie prezydenta na chrzcie 16-go dziecka rodziny Nelców mieszkającej nieopodal Oświęcimia. Internauci szybko wyliczyli, że za dzieci rodzina pobiera łącznie 8 tys. zł miesięcznie. Komentarze w portalach plotkarskich są miażdżące. „Dla mnie to już szerzenie patologi niż czegoś "wyższego" kobieta to nie maszyna do rodzenia dzieci, nawet za cenę 500+. Coś okropnego”, „Totalny brak odpowiedzialności. Co będzie za kilka lat?” – czytamy.

17-letnia Martyna z niewielkiej podlaskiej miejscowości również jest zdania, że duża rodzina to niekoniecznie błogosławieństwo. Dziewczyna zdradziła w mailu do naszej redakcji, że jej rodzice spodziewają się siódmego dziecka. Chociaż oni sami bardzo się cieszą, ich pierworodna córka w ogóle nie podziela tego entuzjazmu.

Zobacz także: EXCLUSIVE: Ludzie nazywają mnie dzieciorobem

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (50)
ocena
4.5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 1)
2018-04-11 18:38:11

Jak jej tak źle to niech poskarży się opiece społecznej, może ją odbiorą rodzicom i wsadzą do rodziny zastępczej, gdzie może będzie jedynaczką hahaha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Bajki to są
(Ocena: 1)
2018-03-29 12:52:00

Ta, bo szczęście rodziny buduje się na samolubstwie i krwi pomordowanych niewinnych. A wysokiej emerytury oczekuje się ze składek wpłacanych przez nieliczne dzieci (najlepiej cudze). Podłe

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Jednazsiódemki
(Ocena: 2)
2018-03-27 16:15:15

Gdyby nie 500+ to nikt by się nie czepiał rodzin wielodzietnych. Kiedyś to była norma, sama pochodzę z rodziny gdzie dzieci było siedmioro i nikt nigdy nie wytykał nas palcami ani nie nazywał patologią. Nie było wtedy 500+ i choć milionerami nie byliśmy byliśmy szczęśliwą kochającą się rodziną. Jeśli komuś marzy się duża rodzina to niech taką założy a ludziom nic do tego. Ludzie nie płodzą dzieci tylko dla tych marnych 500 zł. Skończcie zaglądać ludziom do portfeli. Z jednej strony cieszę się że za mojego dzieciństwa nie było 500+ bo miałabym razem z rodzeństwem przechlapane na całej linii przez społeczeństwo oceniające ludzi tylko na podstawie tego świadczenia,ale z drugieh wiem że napewno moum rodzicom było by lżej z tymi pieniędzmi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
GOŚĆ
(Ocena: 5)
2018-03-27 09:47:05

To fakt, przegięli i to bardzo, w dzisiejszych czasach 7 dzieci, na co to komu ? Nikt normalny nie ma tylu dzieci !!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-26 23:38:21

Czasami sobie myślę, że w takich rodzinach, rodzice mają syndrom 'przygarnij małego słodkiego kotka' w wersji ludzkiego niemowlaka. Niemowlak slodki to sobie zrobie. Niemowlak urośnie, niech się starsze zajmują... za x czasu 'nowy słodki niemowlak' ... i tak do oporu....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-26 23:00:01

Nie wyobrażam sobie tego. To rodzice są od wychowywania dzieci, nie rodzeństwo. Przypilnować, poniańczyć jak coś wypadnie, ale nie zastępować kogoś, kto powinien to robić.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-26 21:43:51

mam nadzieję, że opublikujecie listy skarżących się jedynaków.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-27 06:42:22

Jestem jedynaczka. Nie mam pojecia na coto mialabym sie skarzyc. Na to, ze cala milosc byla moja?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-27 14:24:44

wole byc jedynaczka co oczywiscie ma tez i minusy, niz miec 7 rodzenstwa i poswiecac cala swoja mlodosc na opieke nad nie swoimi bachorami

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-26 18:26:47

Ja mam tylko brata, a chciałabym mieć więcej rodzeństwa. Moi rodzice wychowywali się w dużych rodzinach. Moja mama była najstarsza z 6 dzieci i zajmowała się nimi od najmłodszych lat, teraz mają świetny kontakt, jak nie mogą się spotkać to prawie bez przerwy rozmawia z nimi przez telefon, jak ktoś z nich ma problem to odrazu może prosić o pomoc resztę rodzeństwa. A mój tata akurat był tym najmłodszym, którym reszta się zajmowała i mimo to również ma świetny kontakt z 4 braci. Czas młodości jeszcze Ci się nie skończył, wyszalejesz się jak pójdziesz na studia, a dzięki temu, że od młodych lat zajmowałaś się rodzeństwem to posiadasz wiele przydatnych umiejętności, których nie posiada wielu jedynaków (przynajmniej z mojego otoczenia), a później mają problem i nie radzą sobie. Naprawdę, jedynacy często są bardzo niesamodzielni, nie potrafią nic ugotować, nie sprzątają, nie chce im się pracować itd., bo rodzice wszystko robili za swoje jedyne najukochańsze dziecko.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-26 19:45:36

Nie powinno się wszystkiego robić za dziecko ale tak samo dziecko nie powinno przejmować obowiązków rodziców. Dziecko ma prawo do tego aby mieć czas dla znajomych, móc się w spokoju pouczyć a nie całe dnie opiekować się młodszym rodzeństwem, bo rodzicom zachciało się mieć X dzieci, ale zadbać o nie już niekoniecznie im sie chcę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
zofija
(Ocena: 5)
2018-03-26 17:09:12

Faktycznie trochę patologia ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-26 16:52:45

Znam to. Dlatego sama mam zamiar mieć jedynaka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz