Odstaw malucha od piersi

12 Września 2011

Karmienie dziecka mlekiem z piersi nie powinno trwać dłużej niż 180 dni.

dzidzia

Polski Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią, który jest organizacją pożytku publicznego, zachęca matki do przekazywania swoim pociechom pokarmu właśnie w ten sposób. Członkowie komitetu przede wszystkim podkreślają, że pokarm kobiecy jest substancją unikalną, żywą, dostosowującą swój skład w każdej chwili do potrzeb wzrastającego organizmu noworodka, niemowlęcia i małego dziecka. Jest wspaniałą, swoistą gatunkowo, niemożliwą do podrobienia substancją odżywczą, a dodatkowo zapewnia ochronę immunologiczną dziecku na cały okres karmienia, a nawet później. Dlatego im maluch otrzymuje więcej pokarmu, tym efekt lepszy. Jednak zgodnie ze stanowiskiem Instytutu Matki i Dziecka odstawianie dziecka od piersi dobrze jest zacząć, gdy malec skończy pół roku. Karmienie nie powinno być dłuższe niż 180 dni – takiego zdania jest również Światowa Organizacja Zdrowia.

Dlaczego akurat wtedy?

W tym okresie maluch szybko się rozwija, zwiększa się zatem jego zapotrzebowanie na żelazo oraz składniki odżywcze. Wtedy mleko matki okazuje się niewystarczające. Jednak proces odstawiania dziecka od piersi należy przeprowadzać stopniowo. W ten sposób unikniesz zastojów pokarmu, niemowlę zaś nie przeżyje szoku w związku z raptownym przerwaniem czynności, do której zdążyło się przyzwyczaić i którą na pewno już polubiło. Stopniowo oznacza omijanie jednego z dotychczasowych karmień raz na dwa, trzy dni. Następnie zwiększaj liczbę opuszczonych karmień. Dzięki temu dziecko będzie mogło odzwyczaić się od ssania matczynej piersi. W tym czasie powinnaś wnikliwie obserwować swoją pociechę. Jeśli ma zły humor, ssie kciuk, obgryza paznokcie albo zachowuje się agresywnie, to znak, że za wcześnie odstawiono je od piersi albo że zostało to zrobione zbyt raptownie.

Jak podawać jedzenie?

W miarę eliminowania kolejnych karmień, istotne jest wprowadzenie nowych pokarmów do jadłospisu niemowlaka (więcej o tym w osobnym tekście). O tym, że twoje dziecko jest już na to gotowe, przekonasz się, jeśli zobaczysz, że po karmieniu maluch nadal jest głodny, po przespaniu pewnego czasu budzi się w środku nocy na karmienie albo że domaga się większej ilości pokarmu w ciągu dnia. Pamiętaj, że na samym początku mleko matki stanowi ochronę immunologiczną, a zbyt wczesne wprowadzanie niektórych produktów może zakończyć się alergią lub nietolerancją pokarmów – czyli bólem brzucha lub biegunką. Pokarm sztuczny powinien być w formie puree, chyba że jest bardzo delikatny. Podawaj go po karmieniu piersią, aż dojdziesz do momentu, gdy całkowicie zrezygnujecie z tej czynności. Pokarm należy podawać łyżeczką, dzięki czemu malec nauczy się gryzienia i przeżuwania.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (34)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ela
(Ocena: 5)
2013-08-08 21:52:22

re: Odstaw malucha od piersi

Masakra. Sądzę że autor artykułu zupełnie nie ma pojęcia o temacie w którym zabiera głos. Bardzo przykre jest to że potem młode matki wierzą w takie rzeczy. I nie rozumiem czemu wciąż ludziom się wmawia że mleko krowie jest tak samo dobre bądź lepsze niż mleko Matki. Jakim cudem ludzie wykształceni wierzą w takie teorie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-24 12:24:21

Bzdury !!!! Po pół roku mozna zaczac podawac inne pozilki typu jabluszko kaszki itd...karmic jak najdłuzej...... BoŻe...kto pisze te artykuły...??? Sama lepsze bym napisala...!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-20 19:35:04

bzduuuuuura

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-17 10:50:12

Bzdurny artykuł!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-15 16:57:53

balbal

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-14 10:35:00

tak bardzo pragnęłam karmić dziecko piersią... że nic z tego nie wyszło... miałam ciezki poród, zakończony cesarką, ogólnie zły stan zdrowia nie mogłam się od razu po porodzie zajmować córką, pokarmu nie miałam przez pierwsze 7 dni, przystwiałam ją non stop a krew i ropa leciały tylko ;/ ból masakryczny... jak już pokarm się pojawił to mała była przyzwyczajona do butelki i za nic w świecie nie chciała przyssac się do piersi... tylko wielki płacz... jej i mój, w końcu dałam sobie spokój i zaczęłam mleko odciągać laktatorem, małej podwalam moje mleko w butelce do 3 miesiąca, później pokarm zanikł. Myślę, że przy drugim dziecku będę mieć już większe doświadczenie i więcej samozaparcia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-12 22:29:30

Anonim2011-09-12 22:06:14 zgłoś do usunięcia Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz Proszę u usunięcie tego komentarza, ponieważ ... BZDURA ! moja mama mnie karmiła prawie 2 lata i nie miała żadnych powikłań. a ja dzięki temu jestem strasznie odporna i zdrowa. a moja mama miała i jak na mój gust nadal ma (50+ lat) niezły biust jak na swój wiek. Bzdury to ty opowiadasz karmienie dziecka do tak późnego wieku powoduje próchnicę i powstwanie krzywego zgryzu u dzieci, a dzieci, której karmione są do okresu wymaganego przez lekarzy maja równie dobrą odporność

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-12 22:06:14

BZDURA ! moja mama mnie karmiła prawie 2 lata i nie miała żadnych powikłań. a ja dzięki temu jestem strasznie odporna i zdrowa. a moja mama miała i jak na mój gust nadal ma (50+ lat) niezły biust jak na swój wiek.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-12 21:33:29

BO SUPER CYCKI TO PODSTAWA !... BARDZO WSPOLCZUJE WASZYM DZIECIOM DZIEWCZYNY :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-12 21:41:24

Nie mamy być tylko maszynką do rodzenia i wykarmienia dzieci to podstawa. I na przyszłość Nie Krzycz.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-12 20:08:53

Moja znajoma długo karmiła dziecko piersią i to co zostało z jej biustu to jakaś masakra, po prostu flaczki :( Ja dlatego uważam, że nie trzeba w ogóle karmić piersią, w dzisiejszych czasach jest tyle zamienników że dziecko nie ucierpi na tym, że nie dostanie mleka z cycka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz