Odruchy noworodka - co warto o nich wiedzieć?

30 Września 2014

Są informacją dla rodziców, czy dziecko jest zdrowe i rozwija się prawidłowo. Warto się im przyjrzeć.

pregnancy

Odruchy to automatyczne reakcje fizjologiczne, które pojawiają się bez uprzedniego zamiaru czy woli. Dla dorosłych mają one niewielką wagę, jednak u noworodka pełnią ważną rolę ułatwiającą przetrwanie. Odpowiedzialne są one za wiele ruchów i reakcji we wczesnym dzieciństwie. Niektóre z odruchów noworodka zanikają, niektóre jednak zostają na całe życie.

W wypełnionym płynem owodniowym świecie matczynego łona wszystkie potrzeby dziecka są nieustannie monitorowane i zaspokajane. Jednak gdy dziecko przychodzi na świat, gdzie pożywienie, ciepło albo bezpieczeństwo pojawiają się sporadycznie, a czasami wyłącznie na żądanie, przeżycie staje się sztuką. Na całe szczęście, dzięki ewolucji i mądrości natury, twój maluch przychodzi na świat zaopatrzony w pewne funkcje automatyczne, które pomagają mu radzić sobie z wyzwaniami stawianymi przez nowe otoczenie i sprawiają, że łatwiej mu otrzymać niezbędną opiekę.

Obecność odruchów noworodkowych sprawdza już lekarz wykonujący pierwsze badanie dziecka, tuż po jego narodzinach.

Znamy wiele odruchów noworodka. Niektóre mają pomóc mu w radzeniu sobie ze światem zewnętrznym, inne działają jak pierwowzór późniejszych świadomych reakcji, a jeszcze inne wydają się zbędnymi pozostałościami rozwoju wewnątrzmacicznego, nieposiadającymi widocznych walorów użytkowych w świecie zewnętrznym.

Odruchy – szczegółowo

Jako pierwsze przy narodzinach dziecka pojawia się oddychanie, choć często nie jest ono wymieniane jako jeden z głównych odruchów noworodka. Dla nas oddychanie to coś oczywistego, pamiętajmy jednak, że dla maleńkiego dziecka jest to nie lada przeszkoda do pokonania. Płuca małego człowieka, nawet donoszonego, w chwili porodu nie są dobrze rozwinięte. Mają o wiele mniej pęcherzyków niż płuca osoby dorosłej (mniej niż 15 proc.), a to oznacza, ze zdolność wytwarzania tlenu przez dziecko jest znacząco ograniczona. Zauważmy, że przez pierwsze dwa lata życia oddech jest wątły, co może zwiększać ryzyko pojawienia się problemów z układem oddechowym.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
2/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

kataryniarynka
(Ocena: 1)
2014-10-29 13:16:21

re: Odruchy noworodka - co warto o nich wiedzieć?

a ja mam gulasz na obiad, chce ktoś?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-10-04 22:41:34

re: Odruchy noworodka - co warto o nich wiedzieć?

fajnie napisane :) w ciąży kobieta uczy się poznawać własne ciało :) chociaż lekarz też mi powiedział parę przydatnych rzeczy jak np to bym brała pregnofer dha z kwasami dha. zwłaszcza że nie lubię ryb. a chodzi o to,że są one istotne dla rozwoju mózgu i oczu płodu i niemowląt.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2014-10-02 18:18:14

re: Odruchy noworodka - co warto o nich wiedzieć?

"zdolność wytwarzania tlenu przez dziecko" - to ludzie wytwarzają tlen ? :O Całe życie w błędzie :

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2014-09-30 11:35:14

re: Odruchy noworodka - co warto o nich wiedzieć?

naucz się poprawnej polszczyzny redaktorzyno. poza tym na litość boską, człowiek nie wytwarza tlenu tylko go pobiera! nie jesteśmy roślinami! na maturze ZERO

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1