EXCLUSIVE: Zostawiłam dziecko w Oknie Życia

18 Marca 2017

Patrycja ani trochę nie żałuje swojej decyzji. Co ją do tego skłoniło?

okno życia

W Polsce działają od ponad 10 lat i w tym czasie przyjęły niemal 100 noworodków. Tak zwane Okna Życia zlokalizowane są na terenie całego kraju i umożliwiają anonimowe pozostawienie potomstwa, którym matka nie chce lub nie może się opiekować. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiele dzieci ma szansę na normalne życie w rodzinie adopcyjnej. Tego na pewno nie można powiedzieć o sytuacji, gdyby zostały pozostawione same sobie na mrozie lub w odludnym miejscu. Inicjatywa ta często ratuje ich życie.

Jak ciężka musi być sytuacja kobiety, która nie widzi innej możliwości i decyduje się porzucić dopiero co urodzone maleństwo? Udało nam się nawiązać kontakt z jedną z nich. Patrycja (imię zmienione) kilka lat temu w środku nocy skorzystała z tej możliwości. Dziś zdradza nam, dlaczego podjęła taką decyzję, jak udało jej się zachować ciążę w tajemnicy i co czuła, kiedy zamykała za sobą to wyjątkowe okno. Czy dręczą ją wyrzuty sumienia i zastanawia się, do jakiego domu trafiła jej pociecha?

Dotychczas zjawisko to opisywano wyłącznie z perspektywy dziecka. Ta rozumowa rzuca na nie zupełnie nowe światło…

Zobacz również: Ta deklaracja zszokowała internautki: „Od 8 lat jestem w szczęśliwym związku i świetnie zarabiam, ale gdybym zaszła w ciążę - dokonałabym ABORCJI!”

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (20)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-21 22:21:32

Może to głupie ale mogłaś zostawić karteczkę z datą urodzenia, i napisać ze je kochasz ale nie masz warunków by wychować może nawet nadać mu imię to naprawdę dla Ciebie niewiele, ale dla tego dziecka w przyszłości być może najważniejsze. :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-19 09:04:27

A dla mnie to z kolei trochę ryzykowne bo przecież to dziecko za kilka lat może związać sie nie świadomie ze swoją kuzynką/ kuzynem - siostrą/ bratem i co wtedy?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-19 08:55:32

Dobrze zrobiła ale przecież mogła też normalnie prowadzić tą ciążę nie po kryjomu i oddać od razu po porodzie w szpitalu do adopcji. Fakt nie byłoby to tak anonimowo jak w oknie życia ale za kilka lub kilkanaście lat dziecko dowie się że jest adoptowane i pewnie będzie chciało poznać swoją biologiczną matkę no ale mimo wszystko dziewczyna dobrze postąpiła skoro wiedziała że nie da sobie rady i nie ma możliwości zapewnić dziecku godnego życia. Takie małe dzieci szybko znajdują rodzinę zastępczą która jest starannie dobierana. Teraz ma na pewno kochających rodziców dobre życie i być może rodzeństwo. Wszyscy którzy piszą "Jak można zostawić dziecko w oknie życia?" Niech sobie pomyślą a co miała zrobić? Mój brat z bratową zaadoptowali chłopczyka którego matka zostawiła po porodzie do adopcji bo wiedziała że nie da rady finansowo zapewnić mu godnego życia bo miała już 4 dzieci, była po prostu bardzo biedna . teraz chłopiec ma kochających rodziców którzy bardzo angażują się w wychowywanie, mieszka w domu jednorodzinnym ma mnóstwo zabawek chodzi do przedszkola i jest szczęśliwy i bardzo bystry jak na swój wiek bo rodzice poświęcają mu dużo czasu, niczego mu nie brak.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-18 23:14:43

Chcialam tylko dodac cos odnoscie tej 17 latki.ONA NIE BYLA POSZUKIWANA Z RACJI TEGO ZE ZOSTAWILA DZIECKO W OKNIE TYLKO DLATEGO ZE DO SZPITALA TRAFILA Z KRWOTOKIEM PO PORODZIE A DZIECKA NIE BYŁO. PROSZE NIE PISAC KLAMSTW.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-18 16:54:46

Hm, spójrzcie na sytuację oczami tego dziecka, w końcu dowie się że jest adoptowany, będzie chciał znaleźć swoją biologiczna matkę i co? Trafi mur, nikt nic nie wie, nikt nic nie wiedział, został porzucony w oknie życia i nie ma żadnej wiadomości kim była matka. To ważne dla każdego człowieka na świecie żeby wiedzieć skąd jest, jakie jest jego pochodzenie, brak tej wiedzy rodzi pustkę nie do wypełnienia. Jeśli matka była świadoma tego co robi przy wsparciu kogoś bliskiego mogła zostawić po sobie jakiś ślad, jakaś informacje. A nie zrobiła tego bo co? Bo ktoś się dowie? Bo się wstydziła? Może mogła by to jeszcze zrobić. Zostawić list, wytłumaczyć swoją decyzję. Zrobić to dla tego dziecka jeszcze tylko ta mała rzecz która tyle znaczy...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-18 22:09:20

Niech mu nowi rodzice mądrze wytłumaczą, że na pewno nie była złą osobą skoro żyje. Tylko tyle i aż tyle.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-19 11:12:30

I dlatego ja bym usunęła... Jak nie chcę dziecka to nie chcę a nie żeby potem mnie szukało i du*ę zawracało. Powinno być tak, że jak się oddaje dziecko to nikt nie ma prawa udostępniać potem temu dziecku żadnych informacji.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-18 16:47:18

Taak. Nie uwierzę w to, że którykolwiek z lekarzy zgodziłby się "prowadzić" ciąże bez zapisania jej w kartotekach. Takie coś jest zabronione i piętnowane dlatego lekarze unikają tego jak ognia. Gdyby któryś z nich wpadł, mógłby stracić koncesję, a to za duże ryzyko żeby się narażać dla jakiejś g****y co nie umiała upilnować antykoncepcji. Nie róbcie z ludzi de***i

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-21 16:13:09

aborcja też jest nielegalna jeśli by wpadli a też to robią......

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-21 18:01:28

Wykonuja nielegalna aborcje, ale za KASE. Za nielegalne "prowadzenie" ciazy pewnie tez chcieliby pieniedzy (watpie. ze niemieccy lekarze w ogole by sie na to zgodzili - autorka prawdopodobnie tam mieszka). A jak wiemy, ta laska nie ma grosza przy duszy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-18 11:06:18

Dobrze zrobila nie usunela dziecka oddala je bo nie miala warunkow moze nie chciala ale ile jest osob ktore chca zaadoptowac takiego maluszka ? Byl to jej wybor wiec po co oceniac,stalo sie czasu nie cofnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-18 10:36:46

Nie rozumiem ja nie chce miec dzieci i nir mam przez 10 lat nie wpadlam serio trzeba sie postarac zeby wpaść ale za to sie bierze odpowiedzialnosc koleżanko

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-18 20:45:36

dla niektórych odpowiedzialność to aborcja... urodzić źle, usunąć źle... wychować? to trudniejsze niż się wydaje. zdecydujcie się, a najlepiej to po prostu zajmijcie się własnym życiem zamiast wiecznie innych osądzać!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-18 10:35:08

Ojciec nawet sie nie dowiedział pewnie nawet nie wiedziala kto nim jest tak to jest popularne w dzisiejszych czasach

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-18 10:06:56

Brak mi słów. Mam dziecko i kocham je z dnia na dzień jeszcze bardziej. Dlatego pęka mi serce gdy to czytam. Może rzeczywiście lepiej tak niż skazać dziecko na pewną śmierć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-18 10:46:30

Najpierw mówicie, ze jak mozna dokonac aborcji i dajecie za rozwiazanie adopcje. Teraz znowu to krytujecie. Dziewczyna miala ciezka sytuacje, moze nie jest taka bezduszna zeby zabijac... Same nie wiecie jakbyście postapily bedac na jej miejscu ale już wielkie wyrocznie. Jakbyście nie miały żadnego wsparcia to inaczej byscie spiewaly. Moim zdaniem dobrze zrobila. Dziecko ma szanse na normalna,kochajaca rodzine.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz