Niania czy żłobek - co wybrać?

20 Stycznia 2015

Wiele młodych mam staje przed takim dylematem. Szukamy odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze.

twins

Magda przed ośmioma miesiącami urodziła córeczkę. Na razie jest na urlopie wychowawczym, w pełni poświęcając się wychowaniu dziecka. Niedługo jednak będzie musiała wrócić do pracy. Nie ma dziadków, którzy mogliby zająć się małą. Są zatem dwa rozwiązania: albo niania, albo żłobek. „Naprawdę nie wiem, na co się zdecydować. Niania przychodzi do domu, jest osobą z polecenia, więc dziecko nie przeżyje takiego szoku. Ale żłobek też nie jest zły, córka miałaby kontakt z rówieśnikami. Jest malutka, to fakt, ale może powinna zacząć otaczać się innymi ludźmi?”.

Niania – za i przeciw

Zamożniejsze osoby często decydują się na nianię. Statystyczna niania ma 29 lat, jest kobietą i mieszka w dużym mieście. Ile zarabia? „Dziennik Łódzki” podliczył, że średnia godzinowa stawka opiekunki do dziecka to: 8,71 zł w Łodzi, 11,83 zł w Warszawie, 9,12 zł w Krakowie i Poznaniu oraz 9,24 zł we Wrocławiu. Dla uproszczenia rachunku przyjmijmy stawkę 10 zł za godzinę. Jeśli niania przychodzi na osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu, w ciągu miesiąca zarobi „na rękę” ok. 1600 zł.

Ale trzeba dodać, że rynek ten stał się konkurencyjny, a rodzice mają coraz większe wymagania. Chcą, aby niania była w pełni dyspozycyjna, najlepiej z własnym samochodem, znająca przynajmniej jeden język obcy. Dodatkowym atutem jest ukończony kurs pierwszej pomocy.

Uwaga! Ustawa nie stawia żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o wykształcenie, kwalifikacje albo szczególne wymagania opiekunki do dziecka. Jedynym obowiązkiem niani, tak jak w przypadku wszystkich innych osób sprawujących opiekę nad dziećmi, zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi do lat trzech, jest poddanie się obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym.

Niania sprawuje opiekę w miejscu zamieszkania dziecka (najczęściej) albo u siebie (rzadziej). Ustawa zakłada, że niania sprawuje opiekę i pielęgnuje, wychowuje oraz edukuje dziecko. Jeśli ma dobre opinie i została wybrana z polecenia, rodzice mogą mieć pewność, że ich dzieckiem opiekuje się właściwa osoba. To wy decydujecie, czy opiekunka ma być młoda, czy dojrzała, z jakimi kwalifikacjami itp. Niania poświęca się tylko jednemu dziecku.

Z drugiej strony nie ma się nad nią nadzoru, dlatego musimy mieć do opiekunki pełne zaufanie. Niektóre osoby nie chcą wpuszczać do domu obcej osoby. Poza tym między dzieckiem a nianią może powstać bardzo silna więź, do czego niektóre matki nie chcą dopuścić.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (12)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Karta
(Ocena: 5)
2018-02-06 10:25:28

To chyba dość indywidualny wybór, inna sprawa, że dostać się do żłobka nie jest łatwo, a opieka niani to inna sprawa. Oczywiście najlepiej szukać sprawdzonych ofert, choć tych pełno w sieci jak: /sprzedajemy.pl/uslugi/nianie-i-opiekunki a nie mam nic przeciwko opiekunkom do dzieci. Najważniejsze jednak, by dziecko było bezpieczne i dobrze się czuło.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Krystyna
(Ocena: 5)
2017-10-13 08:49:13

Wg mnie żłobek jest lepszym wyborem. A utwierdziłam się w przekonaniu dzięki Mali Giganci Little Giants Pszczyna.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-10-05 10:34:00

U nas sprawdziło się przedszkole, maluch jest bardziej rozgarniety i samodzielny. W Bajeczce ma super opiekę i dużo zajęć. W cenie są zajęcia dydaktyczne, dodatkowe i wyżywienie oczywiście. O nic nie muszę sie martwić.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Oliwia
(Ocena: 5)
2015-01-20 22:45:05

re: Niania czy żłobek - co wybrać?

Uczę się w szkole policealnej na kierunku "opiekunka dziecięca" i powiem szczerze, że sama dzieci nie mam, ale chyba wolałabym żeby w przyszłości moimi zajmowała się jakaś profesjonalna niania. Jednak jedna niania może więcej czasu poświęcić opiece nad dzieckiem niż nawet kilka pań jak w żłobku jest kilka czy kilkanaście dzieci...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz