Dostałam mandat, bo nie zaszczepiłam dziecka. Nie poddam się!

01 Grudnia 2016

Karolina musi zapłacić 5 tys. zł grzywny. Dla idei ryzykuje nawet odebraniem praw rodzicielskich.

antyszczepionkowcy

W Polsce, tak jak w większości cywilizowanych krajów świata, niektóre szczepienia są obowiązkowe. Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że to jawne łamanie praw człowieka, ale lekarze nie mają wątpliwości - dzięki temu udało się wyeliminować wiele chorób. Dowód? Wraz ze wzrostem popularności antyszczepionkowców, wiele z nich rozprzestrzenia się na nowo. Skala zjawiska przeraża. Kilka lat temu nie zaszczepiono ok. 2,5 tys. dzieci. Dziś jest ich nawet kilkanaście tysięcy (jeśli nie więcej).

Pojawiają się pomysły, by za karę odbierać prawa rodzicielskie, nie przyjmować nieszczepionych dzieci do publicznych placówek edukacyjnych oraz dotkliwie uderzać po kieszeni. Ostatnie rozwiązanie jest już stosowane. Wojewodowie mają prawo nałożyć mandat na rodziców. Zmusić do zmiany zdania w tej kwestii już nie.

Historia Karoliny jest na to najlepszym dowodem. Na kobietę nałożono wysoką grzywnę, a ona nie ma zamiaru się poddawać…

Zobacz również: Exclusive: Antyszczepionkowcy

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (90)
ocena
4.5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-07 00:38:43

Czy przeciwnicy szczepionek myślą też o innych dzieciach? Tych najmniejszych i jeszcze bezbronnych, które jeszcze nie zostały zaszczepione. Będąc przypuśćmy na spacerze mogą złapać od starszego dziecka nieszczepionego chorobę, z która sobie nie poradzi ich organizm. Nie szczepisz dzieciaka Twoja sprawa, ale wtedy nie wychodź z nim do parku, na place zabaw itd, tam gdzie może zarazić małe jeszcze nie szczepione dzieci...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-02 23:02:33

Widzialas chorych na polio, ponieważ nie dostali szczepionki, jest to choroba nie uleczalna.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
zettez
(Ocena: 1)
2016-12-02 23:21:40

Polio w ponad 99 zakażeń ma przebieg bezobjawowy. Postać porażenna rozwija się w 0,1 przypadków. Zazwyczaj dotyka organizmy mocno osłabione. Jedyne przypadki zarażenia polio w Polsce w ostatnich 25 latach to polio poszczepienne - do sprawdzenia w statystykach PZH.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-02 20:46:13

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdza brak podstaw prawnych do wydania decyzji o obowiązku poddawania dzieci szczepieniom.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Aaa
(Ocena: 5)
2016-12-02 19:36:17

Skoro szczepisz dzecko jak uważasz skutecznymi szczepionkami to nie powinnaś sie martwić że zachoruje od nieszczepionego...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-02 21:46:19

jest takie pojecie jak odpornosc zbiorowa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2016-12-04 22:30:09

To tylko pojęcie, taki konstrukt myślowy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-02 12:07:55

Powiem tak. Chcieliśmy kiedyś zorganizować debatę - wykształceni ludzie (lekarze, biotechnolodzy itp.) za szczepieniem i tak samo wykształceni antyszczepionkowcy. Nie znaleźliśmy ani jednej, która znałaby się na temacie i była antyszczepionkowcem. To wiele mówi. Przeciw są ci, którzy g**** wiedzą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
zettez
(Ocena: 1)
2016-12-02 23:13:50

Niezła bajka. Wystarczyło obejrzeć na tvp info program o szczepieniach i przekonać się jaką "wiedzą" dysponują zwolennicy szczepień z profesorskimi tytułami. Pan, który stwierdził, że szczepionka to w zasadzie cukry i białka rozbił bank. Ignorancji albo złej woli - nie jestm pewna. Przeciętny zwolennik szczepień nie czytał nawet jednej ulotki do szczepionki, często nie wie nawet jakim preparatem dziecko jest szczepione. Przeciętny przeciwnik szczepień ma w małym palcu charakterystyki produktu leczniczego dołączane do szczepionek przez producenta. Lekarze szczepiący dzieci zazwyczaj nie dysponują nawet wiedzą w nich zawartą - nie znają składu, możliwych niepożądanych odczynów ani przeciwwskazań. Nie wiem kim jesteś ale, to co mówisz to zwykła bajeczka dla naiwnych

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-03 00:06:45

na calym swiecie oficjane stanowisko to zalecanie szczepien, wiekszosc lekarzy i specjalistow je zaleca nie mowiac juz o badaniach. Aaa i najwazniejsze - to dzieki szczepieniom obecnie nie mamy wielu chorób. I to dzieki brakom szczepien, takie choroby jak odra powracaja...co do skutkowm ubocznych, to nawet lek przeciwbolowy je ma.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
zettez
(Ocena: 1)
2016-12-03 01:17:12

Leku przeciwbólowego na szczęście nie mam obowiązku zażywać. Tam gdzie jest ryzyko, musi być wybór - to proste. Co do tzw. "powrotu odry" albo krztuśca - te choroby nigdy nie odeszły, wcale też się nie nasilają - wystarczy sprawdzić dane a nie opierać się na sloganach reklamowych firm farmaceutycznych ukrytych pod "zaleceniami" lekarzy, o których mówisz. Chociaż może - lekarzy - też powinnam wziąć w cudzysłów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-03 15:16:25

tylko chyba firmy farmaceutyczne bardziej by zarobiły na leczeniu chorob niz zapobieganiu? skoro tak wszystkich przekupili, to czemu lekarze szczepia siebie i dzieci, dlaczego firmy produkujące papierosy nie ''wykupiły'' opinie specjalistów? tylko co do szczepionek nagle wszyscy klamia? no i rozumiem, ze z NIGDY nie chodzisz do lekarzy, skoro temu wszystkiemu nie ufasz? co do chorob, to oczywiscie ze w 100 nie odeszły, ale zostały opanowane. I opieram sie wlasnie na danych - mozna bez problemu sprawdzic jak w Afryce dzieki szczepieniom zmnijszyla sie ilosc zachorowan na dana chorobe, to samo na przestrzeni wieków. Z liczb jasno wynika, ze sczepienia ograniczaja rozwoj chorob.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-05 09:54:01

Cóż. Zaliczam się do osób wykształconych w temacie (z tego co widzę to w przeciwieństwie do Ciebie). Znam zalety i wady szczepionek, znam dziecko z ciężkimi powikłaniami poszczepiennymi, ale to w żadnym stopniu nie zmienia mojego podejścia. Szczepić trzeba, ale rozsądnie. Szczepienie przeciw ospie wietrznej jest bezsensowne (wg mnie), ale wolę niewielkie ryzyko powikłań poszczepiennych na polio, krztusiec czy odrę, niż ogromne zachorowania na te choroby mojego dziecka. A to co powiedziałam wcześniej (o tej sytuacji) to prawda i szkoda, że nie potrafisz przyjąć do wiadomości czegoś, co nie zgadza się z Twoim światopoglądem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Paulina
(Ocena: 3)
2016-12-02 08:15:45

Mam dosyc mojego kraju, grozby, straszy sie sadami, odebraniem praw rodzicielskich. W wiekszosci krajow UE rodzice maja prawo do wyboru tzn. rodzic decyduje czy szczepic dziecko czy nie, maja rowniez sprawny system zglaszania NOP oraz odszkodowania, a w Polsce nie mamy nic, a przepraszam mamy obowiazek - coz ciemnogrod wita! W ostatecznoscy mozna wyjechac do Niemiec czy Wielkiej Brytanii!!! Pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-02 06:47:27

Dla mnie dziecko też jest najważniejsze, nie chcę aby przez jakieś durne ideologie moje dziecko miało zachorować. Proszę zrobić zrzutkę, wykupić sobie wyspę na Oceanie Spokojnym, i adios...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mi
(Ocena: 5)
2016-12-02 02:12:58

Ja ją doskonale rozumiem, ma rację... Wiekszość społeczeństwa żyje tu i teraz... nie poznaje prawy o funkcjonowaniu organizmu, wszystkie choroby zostały stworzone w laboratorium, a potem wymyślone szczepionki na to by zarobić... wszędzie kasa... Trzymam za nią kciuki, zdrowie jest najważniejsze -to naturalne, a nie chemia dostarczana do organizmu, ma prawo do swoich pogladów, swoich dzieci też nie wyślę na szczepionki... nie wiem co w nich jest, nie znam składu tych "lekarstw" możliwych skutków ubocznych... Gratuluję jej podejścia i świadomości życia!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-02 06:45:06

Dżumę w VI w. też stworzono w laboratorium? No proszę Cię, to żałosne. Koncerny medyczne i tak już gruby hajs zarabiają na tabletkach przeciwbólowych i suplementach diety... Szczepionki ratują życie i zdrowie, a nie trują. Jestem ciekawa jak odpowiedziałaby Wam matka dziecka, które zachorowało na Polio chwilę przed wynalezieniem szczepionki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
dfgggg
(Ocena: 5)
2016-12-02 14:40:12

ale dzuma zniknela bez szczepien...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-02 17:57:03

ale zanim "zniknęła" zabrała ze sobą od 1/3 do 1/2 ówczesnej populacji Europy, a dlaczego zniknęła? bo w końcu ktoś zauważył, że roznoszą je szczury, a w zasadzie pchły i zaczęli szybciej pozbywać się ciał i je palić zamiast chować. Mało tego, szerokim łukiem omija się współcześnie zbiorowe mogiły, w których pochowano osoby zmarłe na dżumę.. bo bakteria ją wywołująca może w sprzyjających warunkach przetrwać kilkaset lat

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Sid77
(Ocena: 5)
2016-12-01 23:39:07

Typowa ustawka. Artykuł pisany na zamówienie; penie któryś koncern posmarował wydawcy portalu, a małe myszki napisały bo Pan tak kazał. Ktoś tu mówił o cywilizowanych krajach??? Halo!!! W tym asapekcie jesteśmy krajem trzeciego świata! W Europie tylko w Polsce ,Rumuni i Bułgarii... jest system pozwalający na tzw przymus szczepień; chociaż tak na prawdę można przymusić tylko wtedy gdy panuje epidemia danej choroby, co musi byc ogłoszone przez odpowiednie organy (wojewodę). Prawda jest taka że w naszych ministerstwach i sejmie pracują ludzie którzy pozwoliliby na gazowanie innych w Oświęcimiu jeżeliby ktoś dałby im odpowiednio dużo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-02 09:20:13

Zdaje się, że Towarzystwo Płaskiej Ziemi ma konkurencję. Wielkie koncerny farmaceutyczne nie mają co robić z gwiazdkową premią, więc postanowiły małą jej część przeznaczyć dla redaktorów jakże opiniotwórczego portalu internetowego Pap ilot, co by postraszyły głupie nieszczepiące matki mandatami i odebraniem praw rodzicielskich. Widzę, że teorie spiskowe mają się dobrze. Nawet rozumiem czemu pozaszczepiane w dzieciństwie matki panicznie boją się szczepić swoje dzieci. Jednak internet to potęga. A jak epidemie dawno zwalczonych chorób wybuchną na nowo, to wiecie kto się na tym najbardziej wzbogaci? Znowu te straszne koncerny farmaceutyczne. I mamy impas :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-01 22:47:18

Mialam wszystkie szczepienia, jakie obowiazuja, moi wszyscy znajomi, także, nikt na nic nie zachorowal, jeszcze nie spotkałam osoby, która by zachorowala po szczepionce. Choroby po szczepionce, to zbieg okoliczności .Duzo chorob wystepuje w tym samym czasie, kiedy, sa szczepienia i dlatego kojarzymy je z choroba .Twierdzimy, ze to wlasnie przez szczepienie.Kazdy zrobi, jak uważa,ja wobec, swoich dzieci nie ryzykowałam, sa zdrowe.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-02 11:58:02

A ja np nie jestem zdrowa, mam różne niewyjaśnione problemy, np z alergia ale nikt nie udowodniczy to od szczepień czy nie. Ale fakty są takie, że 100 lat temu alergie, autyzm i inne dziwne chorby były o wiele rzadsze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-02 12:49:41

Więc skoro nie udowodni, skąd w tobie przekonanie, ze to od szczepień? W inetrnetach wyczytane? A różne choroby i alergie występowały również dawniej. Z ta różnicą, że przeciętny alergik nie pożył zbyt długo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-02 14:31:00

100 lat temu nie wiedziano, ze jest cos takiego jak autyzm, no wiec rzeczywiscie nie zdarzaly sie zachorowania

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-02 17:58:08

i o wiele częściej choroby zakaźne wykańczały ludzkość

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-02 20:52:47

100 lat temu ludzie umierali i nie wiedzieli na co .Umierali na takie choroby, które teraz,sa leczone i umieralność jest mniejsza, kiedyś na nadciśnienie spuszczali krew, a chory umieral, ponieważ miał anemie. Zoltaczka, gruzlica,to były epidemie .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz