Mamo, skąd się biorą dzieci?

13 Września 2009

Jeżeli jesteś rodzicem, przekonaj się, jak najlepiej przekazać dziecku wiedzę dotyczącą tego, skąd wzięło się na świecie.

Mamo, skąd się biorą dzieci?
>

Rodzice, zwłaszcza bardzo małych dzieci, przez długi czas bagatelizują kwestie, o których powinni rozmawiać ze swoimi pociechami. Okres dzieciństwa często przecieka mamom i tatom przez palce do tego stopnia, że zanim się zorientują, ich maleństwo jest już ciekawym świata i dociekliwym małym człowiekiem. Jednym z podstawowych pytań, jakie prędzej czy później pada z ust dzieci, jest: „Mamusiu, skąd się wziąłem”?

Większość rodziców, gdy słyszy to zdanie, chowa głowę w piasek i rzuca pierwszą lepszą odpowiedź, która ma zaspokoić ciekawość malca. Kiedy twój synek lub twoja córeczka zapytają cię wprost o to, skąd biorą się dzieci, nie odkładaj tej rozmowy, a po prostu ją z dzieckiem przeprowadź. Oczywiście, optymalnym rozwiązaniem byłaby obecność ciebie i twojego męża, jednak nawet jeśli jesteś sama, porozmawiaj z pociechą od razu. Posadź ją na krześle, kanapie lub fotelu i rozpocznij tę bardzo ważną rozmowę. Musisz pamiętać, że to, w jaki sposób będziesz o tym mówić, jest bardzo ważne - maleństwo wyczuje w twoim głosie lęk, nieszczerość lub zakłopotanie, dlatego staraj się mówić miękko i spokojnie. Zapomnij o bajeczkach o bocianie lub dzieciach wyskakujących z kapusty. Sprostowanie będzie jeszcze gorsze niż prawda, choć ta może wydawać ci się dość wstydliwa. 

Oczywiście, jeśli twoje dziecko ledwo odrosło od ziemi, niewyraźnie mówi i bombarduje cię pytaniami jak armata, tłumaczenie mu, skąd się biorą dzieci, może mijać się z celem. dziecko i tak nie zrozumie tych informacji, o ich zakodowaniu już nie wspominając. Jednak nawet już 5-letnie dzieci powinny poznać prawdę i nie powinnaś myśleć, że są na nią za małe. 

Jak „ten cały seks” ubrać w słowa, które będą zrozumiałe dla małego człowieka? To jasne, że nie musisz wchodzić w żadne anatomiczne szczegóły, ani tym bardziej tłumaczyć (nawet pieszczotliwie), na czym polega zbliżenie kobiety i mężczyzny. Najlepiej powiedzieć dziecku, że posiadanie maleństwa to wynik miłości mamusi do tatusia, którzy bardzo się kochają i dzięki temu na świecie pojawiają się owoce ich uczucia. Dla dziecka może być to niejasne, ale przecież nie chodzi o to, żeby w waszej rozmowie pojawiały się słowa typu „plemnik”, „zapłodnienie” czy „poród”. Chodzi raczej o to, żeby małej osobie pojawienie się dziecka na świecie kojarzyło się z miłością między rodzicami - to zabieg, który zaprocentuje w przyszłości twojej pociechy. 

Najprawdopodobniej twoja córka lub twój synek będzie zadawać mnóstwo dodatkowych pytań. Sama miłość jego rodziców wiele mu nie powie. Postaraj się spokojnie na nie odpowiedzieć i nie zdziw się, jeśli z ust twojego szkraba padną nawet najbardziej zaskakujące zdania. dziecko czułość twoją i męża może odebrać jako wzajemny atak na siebie lub próbę wyrządzenia sobie krzywdy. Jeśli powiesz mu, że maluchy biorą się na świecie dzięki miłości kobiety i mężczyzny, czego przejawem jest przytulanie się, pocałunki i przebywanie w swoich objęciach, pociecha nie będzie przerażona, gdy zobaczy was nieszczędzących sobie czułości. Od miłości warto zacząć, powiedzieć o zbliżeniu, potem o czasie oczekiwania na dziecko w brzuchu mamy i o narodzinach. Dobrze, gdybyś swoją wypowiedź wzbogaciła np. swoimi fotografiami z czasu, gdy byłaś w ciąży. Przy dzisiejszej technice i setkach zdjęć, które przechowujemy na dysku, nie powinno być to trudne. 

Szczerość z dzieckiem to jak inwestycja w jego przyszłość i rozwój. "Akcentując wagę miłości przy przyjściu dziecka na świat, mały człowiek uczy się, że są to nierozerwalnie ze sobą połączone kwestie. Nawet jeśli teraz trudno będzie mu to wszystko pojąć, narodziny dziecka będą kojarzyły mu się z miłością między kobietą a mężczyzną i będzie dorastał w takim przekonaniu" - tłumaczy dr Anna Chotecka, psycholog i socjolog rodzinny. 

Jeśli to tobie przypadnie uświadomienie dziecka, dobrze, żeby twój mąż poznał twoją wersję. Bo kiedy wasz maluch o to samo zapyta tatę (co jest bardzo możliwe), wasze odpowiedzi powinny się zgadzać. Inaczej wasza pociecha może się zniechęcić, a jego rozwijający się umysł może nie przetworzyć tych wszystkich informacji. 

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Kleszcze i próżnociąg – wspomagacze porodu 

Czasami same siły natury nie wystarczą i dziecku trzeba pomóc wyjść z brzucha mamy.

Jakie badania należy wykonać w trakcie ciąży?

Przejrzysty przewodnik dla przyszłych mam.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (99)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-18 16:47:39

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-17 22:05:15

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-23 12:17:20

sex,sex,sex,sex,sex,sex kocham miał-miał ja kocham sex a moja mi muwiła ,że z seksu a ja jrstem w trakcie sexsu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-21 22:27:15

moi rodzice tez nic mi nie mowili ;P tak samo jak poprzedniczka z podworka :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-19 20:42:14

MOJA MAMA NIC MI NIE MUWILA TAK JAKOS SAMO Z PODWÓRKA

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-30 11:28:28

Zawsze trzeba mówić prawdę, tylko tą prawdę trzeba dopasować do wieku dziecka.. Na rynku można znaleźć pomocne książki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-20 08:45:06

http://www.wygraj100.info/?t=52643163 <-zagraj i wygraj 1OOzł:) ja juz wygralam:) POLECAM!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-15 20:54:56

Ja się nie przejęlam powiedzialam wszystko od poczatku do konca i teraz juz tak sie zdziwila moja corka ze ni zadaje zadnych pytan :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-14 12:29:08

Cześć. Jestem studentką piszącą właśnie prace magisterską na temat przedsiębiorczości. Chciałabym Was prosić o wypełnienie krótkiej ankiety na temat e-biznesu. Wypełnienie ankiety zajmuje około minuty. Ankieta składa się z 8 pytań i jest dostępna na stronie www.mlodyprzedsiebiorca.pl w zakładce z lewej strony Ankiety i ankieta nr. 3 "E-biznes szansą na sukces". Jeśli lubicie wypełniać ankiety możecie też wypełnić pozostałe ;-) Z góry dziękuje Wam za pomoc

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-14 07:44:31

Synku bo mamusia ma ziarenko wiesz? i tatuś ma taki specjalny nawóz żeby podlewać to ziarenko a potem rodzi sie dzidzius....-podstawa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-14 09:09:58

jak by mi tak ktos powiedzial to bym sikala ze smiechu. bzdura

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-14 22:52:42

Nie no co Ty? Serio bzdura? :-P A co ma kurna rodzic powiedzieć 3-5 latkowi? Brutalnie, tak jak rzeczywiście jest, w momencie gdy dzieciak żyje w świecie wróżek, jednorożców i innych aseksualnych pluszowych misiów? Ja się dowiedziałam jak jest naprawdę w wieku 7-8 lat od mojej matki i nie mogłam się z tą myślą oswoić przez jakiś czas, a byłam już przecież na tyle duża, by to normalnie przyswoić. Przytoczony wcześniej przykład jest bardzo dobrym rozwiązaniem, tak samo jak "gdy para bardzo się kocha, mocno się do siebie przytula w nocy i tak powstaje dziecko". Dzieciak naprawdę do pewnego momentu nie potrzebuje wiedzieć niczego więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz