Kupiłabyś córce „bezdomną” lalkę?

07 Października 2009

Mieszka z mamą w schronisku dla samotnych matek i jest wyśmiewana przez koleżanki z klasy. Mowa o nowym dziele firmy Mattel – bezdomnej lalce.

Kupiłabyś córce „bezdomną” lalkę?
>

Jedna z najbardziej kultowych, dziewczęcych zabawek, światowa celebrytka i ikona popkultury, lalka Barbie doczekała się wielu wariacji na swój temat. Miała już twarz Britney Spears i Marilyn Monroe, a nawet… zrezygnowała ze swoich idealnych wymiarów, stając się puszystą XL-ką.

Teraz firma Mattel stworzyła kolejne wcielenie plastikowej zabawki - za Oceanem pojawiła się właśnie seria biednych, bezdomnych lalek o nazwie „Amerykańskie Dziewczynki”. Każda z nich posiada imię i nazwisko oraz swoją smutną historię. Gwen Thompson (na przykład) jest wychowywana przez matkę. Jej ojciec odszedł kilka lat temu i od tego czasu rodzina popadała w coraz większe długi. W końcu bank zabrał im mieszkanie, więc latem Gwen mieszka w samochodzie, a zimą w schronisku dla samotnych matek. Nie stać jej na nowe ubrania i gadżety, dlatego jest wyśmiewana przez kolegów z klasy i nie ma żadnej bliskiej przyjaciółki.

Opis życia bezdomnej lalki może być wstępem do dziecięcych zabaw. Niektórzy uważają, że tego typu zabawka uwrażliwi dzieci na problem biedy i nierówności społecznych, uzmysławiając im, że świat nie składa się tylko z pięknych i bogatych, jak przedstawia się to w filmach, bajkach czy grach komputerowych. Z drugiej strony jednak, jak zauważył „The New York Post”, tego typu zabawki mogą sugerować, że samotne kobiety są nieporadne i nie potrafią normalnie funkcjonować bez wsparcia mężczyzny, który z kolei odchodzi od rodziny, stając się sprawcą jej nędzy.

Sporo kontrowersji wzbudza również cena lalki – 100 $ to ogromna kwota za podarowanie córce „bezdomnej zabawki”. Czy nie lepiej byłoby przeznaczyć tę sumę na pomoc dla prawdziwego biednego dziecka?   

Lilka Tylman

Zobacz także:

Barbie dostała tatuaż!

Czyżby kultowa zabawka przechodziła lalczany kryzys wieku średniego?

Twórca lalki Barbie był zboczeńcem?

Lalka była wizualizacją jego marzeń, których nie mogły spełnić nawet najbardziej wyrafinowane prostytutki…

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (70)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-14 21:49:52

Moim zdaniem bardzo fajny pomysł. Dziecko zacznie myślec że żeby byc piękną nie trzeba byc bogato i zdolną i że życie to nie jest bajka ! :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-08 10:15:09

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-19 18:01:12

Hi! ZjrpVAI

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-19 16:15:17

bezdomne lalki a takie odwalone ciuszki .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-17 21:29:06

moja siostra ma taka lalke.. po miesiacu i tak przestala sie nia bawic..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-07 15:25:13

rozpieszczony bachor. :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-15 22:46:51

Wprowadzenie lalki ma swoje plusy i minusy ,pamiętajmy ,że są one kierowane do dzieci ,które jeszcze nie potrafią trafnie oceniać wszystkich sytuacji ,a rodzice zabiegani nie poświęcają im zbyt dużo czasu ,co nie mówię zawsze jest regułą ,dziecko może budować różne wersje zabaw na podstawie biografii takiej lalki , może to różnie wpłynąć na jego rozwój ,może i będzie bardziej tolerancyjne w stosunku do uboższych ,pochodzących z patologicznych rodzin rówieśników ,może także w cale nie zmienić jego zapatrywań ,bo może bawić się przecież w różnoraki sposób ,odgrywać sceny agresji na takiej lalce ,wcielać się w rolę matki ... powiem jedno ,sama lalka to dobry pomysł ,jaki dziecko będzie miało stosunek do niej i do rówieśników kształtują niejako rodzice . To jest moje zadanie na ten temat .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-15 21:55:35

Boshhh lalka jak lalka :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-14 21:02:40

Zgadzam się z moim przedmówca...Szczerze mówiąc to miały być komentarze na temat artykułu a nie na temat kupowania drogich lalek...w komentarzach powinna nas interesować opinia innych ludzi a nie taki idiotyzm jak wywyższanie się tym ze ktoś sobie kupił droższą lalkę....powiedz mi ,,Anonimie bez klasy" co ci z tych lalek? Zapraszasz każdego do domu by się pochwalić swoja bezmyślnością....naprawdę niczym nie zabłysnełaś.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-10 14:36:23

a czemu by nie uwielbiam kolekcjonowac takie najdroższe lalki bo innych na nie niestać !! Haha ja iluzje! ! żall z Ciebie. Niewszystkiich na nie stać a mi sie to podoba bo to mnie wyróżnia !!! Matko już caraz gorsi ludzie tu wchodzą. wybacz ale co kogo obchodzi ze mialaś super drogie lalki ?! nie którzy nie mieli co do garnak włożyć a ty szpanujesz ;/ i po co ??!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-09 15:25:30

Buahaha. Kolekcjonujesz lalki, bo innych na nie nie stać? Brawo...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-10 13:45:38

Nie tylko kolekcjonuje lalki rzeczy takie o których ty marzysz! i wiele osób !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz