MAMO, NIE KŁAM: Oszustwa, które rodzice wmawiali nam, gdy byliśmy dziećmi

06 Kwietnia 2017

Wy też je słyszałyście?

okłamywanie dzieci

Życie często uczy nas, że nikomu nie można ufać, nawet rodzicom. To właśnie oni jako pierwsi zaczynają raczyć dzieci kłamstwami. Powodem jest oczywiście ich dobro. Dlatego słyszą, że jeżeli nie zjedzą brukselki czy szpinaku, nie urosną, a złe maluchy porywa czarownica. Słowa te bardzo oddziałują na dziecięcą wyobraźnię, więc w efekcie rodzice osiągają cel – dziecko robi to, czego oczekują.

Każdy z nas ma wspomnienia z dzieciństwa dotyczące kłamstw rodziców – z dzisiejszej perspektywy – bezsensownych. Przyjrzyjmy się tym najbardziej popularnym. Czy pochwalacie kłamstwa tego typu w imię większego dobra? Czy to dobra metoda wychowawcza?

„Nie będzie bolało...”

W dzieciństwie jednymi z największych wrogów dzieci są pielęgniarki, lekarze i dentyści, którzy posiadają cały arsenał przerażających igieł, szpatułek do badania gardła oraz wierteł dentystycznych. Kiedy dziecko dowiaduje się, że rodzic zabiera go na zastrzyk bądź do dentysty, bardzo często wpada w przerażenie. Czasami jedynym wyjściem rodzica w takiej sytuacji jest kłamstwo, że tym razem nie będzie bolało. Niestety potem okazuje się, że jednak boli. Tego typu kłamstwo może sprawić, że dziecko powoli zacznie tracić zaufanie do rodzica.

„Dzieci przynosi bocian”

W końcu przychodzi ten moment, że dziecko zaczyna interesować się, skąd wzięło się na świecie. Obecnie wielu specjalistów przekonuje, że należy mówić prawdę dostosowaną do wieku pytającego. Dawniej rodzice odpowiadali, że dzieci przynosi bocian. Istnieje też wersja o znajdowaniu ich w kapuście.

Zobacz także: Jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe niemowlęcia?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-04-06 14:24:21

Mi tylko ze 2-3 z tych tekstów wmawiali. Najlepsze było to z mlekiem. Piłam je litrami i co...? i tak mam tylko 156cm wzrostu :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-04-06 07:34:14

Wasze, nazwijmy to: artykuły, są coraz bardziej żenujące.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1