Historia Kasi: „Kłócę się z konkubentem o nazwisko dla dziecka. Ja chcę dać swoje, a on swoje…”

04 Września 2017

Do rozwiązania pozostało niewiele czasu, a para nie doszła do porozumienia w tej kwestii.

nazwisko dla dziecka

Szacuje się, że już nawet co trzecie rodzące się w Polsce dziecko przychodzi na świat poza związkiem małżeńskim. To znak czasów, bo coraz rzadziej decydujemy się na sformalizowanie związku. Albo tego nie potrzebujemy, albo nas na to nie stać (bez hucznego wesela przecież się nie obędzie). Nieślubne dzieci na szczęście nie są już stygmatyzowane, ale to nie oznacza, że nie pojawiają się innego typu problemy.

Dobrym przykładem jest historia Czytelniczki, która napisała do nas z prośbą o radę. Katarzyna od wielu lat żyje w konkubinacie. Teraz spodziewa się ze swoim partnerem dziecka. Jak twierdzi, oboje są z tego powodu bardzo szczęśliwi, ale w jednej kwestii nie mogą dojść do porozumienia. Chodzi o nazwisko, jakie nadać potomkowi. Teoretycznie wszystko jest jasne, bo tradycyjnie pociecha otrzymuje nazwisko ojca. Tym razem matka nie jest z tym jednak pogodzona.

Co ostatecznie powinna zrobić - ulec partnerowi czy postawić na swoim?

Zobacz również: Mama tłumaczy, dlaczego nazwała syna Jeronimo Martin: „Wszystkie zakupy robię w Biedronce!”

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (24)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Jaśmina
(Ocena: 5)
2017-09-11 14:50:46

Śmieszą mnie te wszystkie dziunie, co to "nie potrzebują papierka", a w skrytości ducha wszystkie wściekłe i sfrustrowane, że ich "partner" vel konkubent ani myśli się żenić, bo sobie cały czas zostawia otwartą furtkę. Słowa autorki listu-artykułu mówią same za siebie - na kolejnych stronach pisze, że kwestia nazwiska zmobilizuje go do ślubu i że chciałaby być "normalną rodziną", czyli uważa, że stan obecny do normalnych nie należy. Rada? Może być tylko jedna. Nazwisko dziecko powinno dostać po ojcu, potem ślub i zmiana nazwiska matki (jeśli matka tego chce). Nie powinno się wciągać dziecka w gierki niedojrzałych rodziców - ono powinno żyć w sytuacji jak najbardziej zbliżonej do normalnej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2017-09-05 21:37:25

Coś mi się zdaje ze wcale nie jest Ci dobrze w konkubinacie i ze oszukujesz sama siebie, No twój facet nie chce ślubu. A teraz próbujesz wykorzystać dziecko, żeby w końcu ślub się odbył. Tak to wyglada. Zgodzisz się na nazwisko faceta, o ile sama go poślubisz? Desperacja.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-05 02:47:55

najpierw niech da nazwisko matce swojego dziecko - taka jest w Polsce tradycja.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-05 12:16:10

Pozamiatalas tym komentarzem, wszelkie inne zbędne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-05 13:49:49

Dokładnie! Co on sobie myśli... Z tradycją jej wyjeżdża. Jak taki z niego tradycjonalista to niech się wykaże i się oświadcza, a jak to dla niego tylko formalność i nie ma znaczenia to i nazwisko córki nie powinno grać dla niego roli. W końcu to tylko nazwisko... W życiu bym nie dała nazwiska mojemu dziecku innego niż moje własne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-04 23:21:39

Ja i dzieci mamy nazwisko mezs z tym,ze ja msm podwójne.mojs siostrs ma syna.dziecko nosi mszwisko ojca.bo misl byc ślub itp s skonczylo die ns tym ze ledwo sie urodzil mały tatuś zwiał a dzuecko ms psmistke w podysci nazwisks bo nic go z tym typen nie łączy. Mogls dsc swoje to przynajmniej edtydu by nie bylo ns osiedlu. Teraz będzie drugie dziecko z innym i znow inne nazwisko.oby historia sie nie powtórzyła bo kazde dxiecko z innym a roxne nazwisks w jednym domu to bardzo glupia spraws. Albo podwojne albo tylko matki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-05 13:36:56

Naucz się pisać, tego bełkotu nie da się czytać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-04 20:23:40

Podwójne nazwisko? pomyśl o dziecku to naprawdę duży kłopot w szkole. Mam kilka znajomych, których rodzice tak urządzili - zawsze mieli im to złe... Mysląć skrajnie to w świetle prawa tylko Ty możesz zarejestrować dziecko więc to do Ciebie należy ostateczna decyzja. Powinniście się dogadać. I to niestety zanim zdecydowaliście się starać o potomstwo (napisałaś, że planowane). Tak naprawdę problemem nie jest decyzja o nazwisku. Problemem jest brak decyzji i rozmowy odnośnie legalizacji związku czy rodziny. I raczej o tym najpierw powinniście zadecydować. Wtedy kwestia nazwiska sama się rozwiąże.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Jam jest wiśnia
(Ocena: 5)
2017-09-04 15:20:36

Zamiana nazwiska po jakimś czasie jest chyba najgorszą opcją. Szczerze mówiąc, na twoim miejscu postawiłabym na twoje nazwisko lub męża lub obojga, ale w żadnym wypadku nie zmieniałabym nazwiska po jakimś czasie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Magda
(Ocena: 5)
2017-09-04 14:12:05

wyglada na to, ze twoj partner nie chce brac slubu, a to chyba wiekszy problem niz nazwisko. wiec zamiast stosowac takie gierki po prostu ustalcie czy bierzecie slub czy nie- i czy tobie to odpowiada.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-04 12:47:58

Ale ty głupia jesteś, weź daj jego nazwisko skoro i tak planujesz z nim być i za niego wyjść. Po co później latać po urzędach i się prosić o zmianę nazwiska dziecka ? Po za tym jak dziecko będzie miało jego nazwisko a się rozejdziecie to on będzie musiał płacić alimenty bo będzie dowód że to jego dziecko, a tak to chvja dostaniesz bo on się wyprze i nic nie zrobisz. Myśl trochę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-04 15:44:53

Od kiedy nazwisko jest dowodem lub jego brakiem w ustalaniu ojcostwa? Sama trochę pomyśl kobieto

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-04 11:28:42

Jestem na tak na twój pomysł - podwójne albo twoje nazwisko, po ślubie jego. myślę że bardzo kompromisowo podchodzisz do tej sprawy i on powinien ustąpić. poza tym to ty jesteś w ciąży, ty będziesz rodzić i to zawsze matka pozostaje matką. w ogóle nie rozumiem czemu kobiety powinny przyjmować nazwiko mężczyzn, jakbyśmy były ich własnością czy coś

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-04 12:52:06

Tu nie chodzi o własność tylko o miłość. Jeśli się kocha partnera i ma się pewność że chce się z nim być, to się nadaje jego nazwisko żeby nam o nim przypominało dziecko. Zresztą łatwiej o alimenty w razie rozstania kiedy dziecko ma nazwisko ojca.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-04 16:37:58

Sama pewnie nosisz nazwisko po swoim tacie- jakbyś była jego własnością... ;-) Poza tym zgadzam się z Anonimem z 12:52:04.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-04 22:57:36

Co to za głupoty? :D od kiedy nazwisko świadczy o miłości? A nawet jeśli to taki argument nie ma w ogóle sensu, bo równie dobrze można to odwrócić, że jeżeli facet kocha partnerke i chce z nią być to się nadaje jej nazwisko żeby o tym przypominało dziecko... Bez sensu. No i co ma nazwisko do alimentów? Jeżeli ojciec uzna dziecko w USC po urodzeniu to w przypadku starania się o alimenty nazwisko dziecka nie ma najmniejszego znaczenia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-05 21:36:06

Anonimie 2017-09-04 22:57:36 Od zarania dziejów dzieci nosiły nazwiska swoich ojców i to już się stało tradycją więc akurat twoje argumenty można sobie wsadzić wiesz gdzie. Poza tym ojciec może się wyprzeć dziecka jeśli ono nie nosi jego nazwiska, moja znajoma miała z tym problem więc znam to z otoczenia. I co łyso ci ? Sama jesteś bez sensu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-05 23:26:16

Haha, zacznij myśleć anonimku z 21:36. Sądu nie interesuje tradycja, liczy się to czy ojciec uzna dziecko. A nawet jak nie uzna to po to są testy DNA :) nazwisko nie ma z tym nic wspólnego. W średniowieczu żyjesz??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-04 10:52:04

Tylko Ty możesz zarejestrować dziecko. Podwójne nazwisko dla dziecka to krzywda. Klasówki, sprawdziany, dokumenty wszystko wypełniać trzeba...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-04 20:30:33

Straszny dramat wypełnić te kilka kratek więcej w dokumentacji :P Mam podwójne nazwisko i nigdy w niczym mi to nie przeszkadzało. Rodzice mnie nie skrzywdzili w żaden sposób, a oba nazwiska mam bardzo ładne i harmonijnie ze sobą współgrają :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz