Jaka różnica wieku między rodzeństwem jest najlepsza?

28 Stycznia 2009

Wielu rodziców, po przyjściu na świat pierwszego dziecka, od razu zaczyna planowanie kolejnego. Im szybciej, tym lepiej? Czy może warto poczekać dłużej?

Jaka różnica wieku między rodzeństwem jest najlepsza?

Każda różnica wieku, czy to dwa lata, czy to dwanaście, ma swoje wady i zalety. To, co dobre dla dziecka, niekoniecznie jest najlepsze dla jego mamy i odwrotnie. Nie ma uniwersalnej, idealnej różnicy wieku. Przeczytaj o dobrych oraz złych stronach każdej z nich i zastanów się, która będzie najlepsza w przypadku twojej rodziny.

Różnica mniejsza niż dwa lata to duże wyzwanie szczególnie dla mamy, która ma podwójną liczbę obowiązków i zmuszona jest zrezygnować z pracy. Każde z dzieci potrzebuje bardzo intensywnej opieki, skupia na sobie ogrom uwagi. To wszystko bardzo męczy jeszcze niedoświadczonych rodziców i może generować małżeńskie konflikty. Na domiar złego, starsze dziecko prawdopodobnie będzie okazywało zazdrość o młodsze, które „zabiera" mu mamę. Jednak przez trzy lata uda ci się odchować dwójkę dzieci, więc po tak krótkim okresie powrót do pracy nie powinien być problemem. Poza tym, dzieci w podobnym wieku przechodzą te same choroby, a wam, jako rodzicom, łatwiej będzie podołać obowiązkom związanym z okresem niemowlęcym młodszego dziecka, ponieważ jeszcze nie zdążyliście się od nich odzwyczaić. Łatwiej wam będzie również zaplanować wspólny czas dla rodziny, bo dzieci (które z racji małej różnicy wieku świetnie się dogadują) mają podobne zainteresowania.

Różnica od trzech do pięciu lat jest niekorzystna z punktu widzenia kobiet pragnących robić karierę zawodową. Przerwa w pracy będzie wynosiła około sześciu lat, więc, po pierwsze, stara praca prawdopodobnie nie będzie czekała, a kolejną nie będzie łatwo znaleźć. Sześcioletni przestój zawodowy to spora bariera do pokonania. Jednocześnie to ogromne wyzwanie dla ojca dzieci, który na kilka lat stanie się „jedynym żywicielem rodziny". Jego zapracowanie i psychiczne obciążenie, w połączeniu z twoim zmęczeniem oraz domowymi obowiązkami, może prowadzić do sporów, na czym ucierpi wasze małżeństwo. Ponadto, starsze dziecko może się poczuć zaniedbane, gdy w centrum uwagi będzie o trzy lata młodszy maluch. Nie zapominaj jednak, że w wieku 4 - 5 lat będzie miało już kolegów i koleżanki (z podwórka, przedszkola). Jeśli wdrożycie go do pomocy przy młodszym dziecku, poczuje się potrzebne i poniekąd odpowiedzialne za brata czy siostrę.

Różnica wieku od sześciu do dwunastu lat, niestety, może odbić się na nauce starszego dziecka. Pierwsze lata w szkole wymagają od rodziców uwagi, a często i pomocy w odrabianiu lekcji, sprawdzaniu wypracowań, itp. dzieci o tak dużej różnicy wieku nie będą potrafiły się ze sobą bawić, będą żyły w dwóch różnych światach. Dopiero w dorosłości zatrą się różnice. Dla was będzie to trudny czas ze względu na powrót do dawnych uciążliwych obowiązków - wstawania w nocy, przewijania, itp. Jednak wiedza i doświadczenie nabyte kilka lat wcześniej wiele wam ułatwią. Dodatkowy bonus? Poczujecie się młodziej i pewniej. Istnieje też szansa, że starsze dziecko chętnie pomoże w opiece nad młodszym rodzeństwem, będzie wyrozumiałe i uczynne.

Różnica wieku większa niż 12 lat jest trudna dla starszego dziecka. W okresie dorastania ma ono wiele problemów związanych ze zmianami we własnym ciele, w relacjach z rówieśnikami. Jest przyzwyczajone do życia jedynaka i trudno mu zaakceptować skupienie rodziców na młodszym dziecku. A jest ono tym bardziej intensywne, że obawy trzydziestokilkuletniej zazwyczaj mamy są spore. Stresuje się ona możliwością wystąpienia u dziecka poważnych chorób genetycznych czy rozwojowych. W ten sposób, pomiędzy starszym dzieckiem a rodzicami może powstać spory rozdźwięk. Niestety, tak duża różnica wieku nie sprzyja budowaniu więzi między rodzeństwem, które właściwie należy do dwóch różnych pokoleń.

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (342)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-19 20:04:45

DNO!!!!!!!! Dlaeczega zaklada ze matka bierze urlop na 2 lata z kazdym dzieckiem - mozna pogzodzic prace zawodowa i dzicko majac wsparcie meza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-12 01:02:10

Ja mam dwóch braci i dwie siostry, jedna aż czternaście lat starsza, i nie mamy problemów w dogadywaniu się, starszy brat jest jedynie rok starszy, choć praktycznie niczym się nie różnimy (niektórzy sądzą, że jesteśmy bliźniakami, w sumie z wyglądu jedynie różnimy się kolorem oczu i tym, że mój brat jest nieco wyższy), i siostra mówiła, iż nie miała większych problemów w szkole ani nie czuła się niedoceniona, gdy my dorastaliśmy (bądź co bądź jest między naszą siostrą a mną i bratem spora różnica wiekowa). Zresztą nasze młodsze rodzeństwo to bliźniaki dwujajowe, obecnie mają 10 lat, i też w okresie ich dorastania nie mieliśmy z tym większych problemów (Obecnie ja mam 16 lat)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-01 21:17:01

a ja mam trzy starsze siostry 8 7 i 6 lat starsze oraz 3 lata starszego brata i dwa lata mlodszego i jakos bardzo sie od siebie nie roznimy kiedys to bylo bardziej widoczne z wiekiem wszystko zanika chodz wiele razy mnie denerwowali , to nie zamenilabym ich na zadne skarby świata. juz nie moge sie doczekac kiedy kazdy z nas bedzie mial swoja rodzine :) i sie spotkamy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-13 14:56:21

mam sire o 4 lata starsza i jest bez sensu. gdy jej kupują nowe ciuchy a ja sie odzywam to mówia że jestem za mała. a gdy ja o cos proszę to mówia ze siostra w moim wieku nie miała tak wielu rzeczy. jestem pokrzywdzona. kiedy ona uczyła sie gotować to sie nie liczył wiek i też się wtedy uczyłam. zawsze było na moją niekorzyść

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-02-24 14:56:34

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-10 17:51:51

Nie zgadzam się.Moja starsza siostra jest ode mnie starsza o 10 lat i świetnie się dogadujemu,więc nie rozumiem czemu miało by się to odbić na jej nauce?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-05 17:41:15

Wg mnie w ogóle rodzice nie powinni mieć 2 dziecka.Kiedy ma już 9-10 lat,należy przedyskutować sprawę rodzeństwa.Jeśli chcemy koniecznie jeszcze dziecko,nie możemy nie patrzeć na pierwsze dziecko.Ono może sie bać,że rodzice zajmą się bardziej ,,tym bratem/siostrą" niż nami.Kiedy byłam w tym wieku,zawsze mówili mi ,,no przywitaj się z Sebastiankiem" (Sebastian to mój kuzyn którego bardzo nie lubię) albo ,,zaopiekuj się nim,a my idziemy do sadu".A ja chciałam sobie pograć i zaprosić koleżanki,bo się umówiłyśmy,a mamy się nie spotykać bo jakiś smarkacz przyjechał?!Zostawiłam go i zabawiałam się z koleżankami.Zabarykadowałyśmy się w moim pokoju,a gówniarz płakał.Dopóki nie odwołałam barykady .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-08 15:26:09

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-07 20:08:49

wg mnie najlepsza różnica wieku rodzeństwa to 5-10minut:-) bliźniaki są the best :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-19 14:22:05

Ciekawe... Moja mama w wieku 25 lat urodziła bliźnięta, chłopca i dziewczynkę mając 38 lat urodziła mnie :) i bardzo cieszyła się, że starsze dzieci będą mogły jej pomóc w opiece nade mną a oni bardzo cieszyli się, że będą mieli siostrę :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-30 19:14:48

ja mam siostre która jest o 3 lata młodsza ja mam 12 lat jak narazie to mam jej dość wolałabym być jedynaczką ; / wszystko zwala na mnie , rodzice gadają żebym ustąpiła bo jestem starsza i wgl . ; [ wkurzające to jest strasznie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz