Jaka różnica wieku między rodzeństwem jest najlepsza?

28 Stycznia 2009

Wielu rodziców, po przyjściu na świat pierwszego dziecka, od razu zaczyna planowanie kolejnego. Im szybciej, tym lepiej? Czy może warto poczekać dłużej?

Jaka różnica wieku między rodzeństwem jest najlepsza?

Każda różnica wieku, czy to dwa lata, czy to dwanaście, ma swoje wady i zalety. To, co dobre dla dziecka, niekoniecznie jest najlepsze dla jego mamy i odwrotnie. Nie ma uniwersalnej, idealnej różnicy wieku. Przeczytaj o dobrych oraz złych stronach każdej z nich i zastanów się, która będzie najlepsza w przypadku twojej rodziny.

Różnica mniejsza niż dwa lata to duże wyzwanie szczególnie dla mamy, która ma podwójną liczbę obowiązków i zmuszona jest zrezygnować z pracy. Każde z dzieci potrzebuje bardzo intensywnej opieki, skupia na sobie ogrom uwagi. To wszystko bardzo męczy jeszcze niedoświadczonych rodziców i może generować małżeńskie konflikty. Na domiar złego, starsze dziecko prawdopodobnie będzie okazywało zazdrość o młodsze, które „zabiera" mu mamę. Jednak przez trzy lata uda ci się odchować dwójkę dzieci, więc po tak krótkim okresie powrót do pracy nie powinien być problemem. Poza tym, dzieci w podobnym wieku przechodzą te same choroby, a wam, jako rodzicom, łatwiej będzie podołać obowiązkom związanym z okresem niemowlęcym młodszego dziecka, ponieważ jeszcze nie zdążyliście się od nich odzwyczaić. Łatwiej wam będzie również zaplanować wspólny czas dla rodziny, bo dzieci (które z racji małej różnicy wieku świetnie się dogadują) mają podobne zainteresowania.

Różnica od trzech do pięciu lat jest niekorzystna z punktu widzenia kobiet pragnących robić karierę zawodową. Przerwa w pracy będzie wynosiła około sześciu lat, więc, po pierwsze, stara praca prawdopodobnie nie będzie czekała, a kolejną nie będzie łatwo znaleźć. Sześcioletni przestój zawodowy to spora bariera do pokonania. Jednocześnie to ogromne wyzwanie dla ojca dzieci, który na kilka lat stanie się „jedynym żywicielem rodziny". Jego zapracowanie i psychiczne obciążenie, w połączeniu z twoim zmęczeniem oraz domowymi obowiązkami, może prowadzić do sporów, na czym ucierpi wasze małżeństwo. Ponadto, starsze dziecko może się poczuć zaniedbane, gdy w centrum uwagi będzie o trzy lata młodszy maluch. Nie zapominaj jednak, że w wieku 4 - 5 lat będzie miało już kolegów i koleżanki (z podwórka, przedszkola). Jeśli wdrożycie go do pomocy przy młodszym dziecku, poczuje się potrzebne i poniekąd odpowiedzialne za brata czy siostrę.

Różnica wieku od sześciu do dwunastu lat, niestety, może odbić się na nauce starszego dziecka. Pierwsze lata w szkole wymagają od rodziców uwagi, a często i pomocy w odrabianiu lekcji, sprawdzaniu wypracowań, itp. dzieci o tak dużej różnicy wieku nie będą potrafiły się ze sobą bawić, będą żyły w dwóch różnych światach. Dopiero w dorosłości zatrą się różnice. Dla was będzie to trudny czas ze względu na powrót do dawnych uciążliwych obowiązków - wstawania w nocy, przewijania, itp. Jednak wiedza i doświadczenie nabyte kilka lat wcześniej wiele wam ułatwią. Dodatkowy bonus? Poczujecie się młodziej i pewniej. Istnieje też szansa, że starsze dziecko chętnie pomoże w opiece nad młodszym rodzeństwem, będzie wyrozumiałe i uczynne.

Różnica wieku większa niż 12 lat jest trudna dla starszego dziecka. W okresie dorastania ma ono wiele problemów związanych ze zmianami we własnym ciele, w relacjach z rówieśnikami. Jest przyzwyczajone do życia jedynaka i trudno mu zaakceptować skupienie rodziców na młodszym dziecku. A jest ono tym bardziej intensywne, że obawy trzydziestokilkuletniej zazwyczaj mamy są spore. Stresuje się ona możliwością wystąpienia u dziecka poważnych chorób genetycznych czy rozwojowych. W ten sposób, pomiędzy starszym dzieckiem a rodzicami może powstać spory rozdźwięk. Niestety, tak duża różnica wieku nie sprzyja budowaniu więzi między rodzeństwem, które właściwie należy do dwóch różnych pokoleń.

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (342)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

SZkoda
(Ocena: 3)
2014-10-06 19:19:40

21

Szkoda ze nie ma nic o jeszcze większej różnicy wieku bo na przykład mój najstarszy brat jest ode mnie starszy o 21 lat drugi o ok 17-19 a siostra o 11.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Nowy bachor w rodzinie
(Ocena: 4)
2014-08-06 13:28:16

12

Będę miała 12 lat młodszą siostre i teraz moi rodzice będe tylko mówili ooo kochanie jaka ty słodka zabiłabym tego bachora mama ma już 47 lat zwarjuje

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-06 13:25:17

13lat

Moja mama ma 39 lat i będzie miała dziecko będę starsza o 13 lat moi rodzice nie będę zwracali na mnie uwagi tylko na tego bachora

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-12-26 18:51:35

re: Jaka różnica wieku między rodzeństwem jest najlepsza?

nieprawda, że duża różnica wieku jest zła. mam 3 lata młodszą siostrę i 12 lat młodszego brata. z siostrą nigdy nei dogadywałam najlepeie. zawsze jest porównywanie, faworyzowanie itp. ci co twierdzą że różnica 2-5 lat jest najlepsza , chyba są jedynakami. w połowie tych przypadków dzieci są traktowane niesprawiedliwie !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Michał
(Ocena: 5)
2013-05-27 19:29:36

re: Jaka różnica wieku między rodzeństwem jest najlepsza?

Mam 17 lat i trojkę rodzeństwa: 22 letnią siostrę Magdę, 17 letniego brata bliźniaka Bartka i 1,5 roczną siostrę Annę. Między mną a Anią jest 15 lat różnicy. Czasami czuje się jakbym był Jej ojcem :) Ale to tylko czasami, bo wiadomo, często się Nią opiekuje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mała
(Ocena: 5)
2013-05-03 11:56:50

re: Jaka różnica wieku między rodzeństwem jest najlepsza?

Ja mam 3 braci, między każdym z rodzeństwa jest różnica 2 lat... Dla nas i dla mamy to była tragedia. "Wychowywanie się wspólnie" to była bijatyka, gryzienie, kłócenie itd... Z kolei u wujka była 3 dzieci, co 6 lata. I zupełnie inaczej to wyglądało każdy się każdym opiekował, mimo, że jest duża różnica, wszyscy się super dogadują i kochają. Ja mam 4 letnie dzicko, planuję, żeby miła przerwę w rodzeństwie 5 lat. W teksćie jest jedynie chwalenie różnicy do 2 lat. A ja odradzam, to tragedia, nie dzieciństwo czy macierzyństwo! Jeśli chodzi o pracę to również się nie zgadzam: ja urodziłam dziecko, po miesiacu poszłam do pracy na pół etatu. Gdy mała miała 9 miesięcy poszłam na cały etat, a ona została z opiekunką. Teraz nie jest przynajmniej takim dzikim, jak większkość dzieci, nie boi się ludzi, nie trzyma się mamuni za kiecke i mogę ją zostawić na 3 ni czy to u cioci czy u babci czy u wujka, gdy chcę z mężem wyskoczyć na romantyczny weekend.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Wierzbno
(Ocena: 5)
2013-09-03 09:17:19

Jak nie masz czasu dla dziecka, to po co rodzisz ? Moja córka nie jest dzika, a nie była z opiekunką. Pogodziliśmy pracę z opieką nad dzieckiem. Ale z tego co czytam, ojca w rodzinie nie ma...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Aga
(Ocena: 5)
2014-04-04 12:57:55

To źle czytasz, Wierzbno. Napisała, że ma męża i napisała, że planuje drugie dziecko.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-03-10 12:41:34

re: Jaka różnica wieku między rodzeństwem jest najlepsza?

Między mną, a moją siostrą jest 11 lat różnicy i jak na razie nie dogadujemy się zbyt dobrze. Ja już się wyprowadziłam, mam dziecko, a ona chodzi do podstawówki. Dwa różne światy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-21 20:57:14

Między mną a moim bratem jest 5 lat różnicy i to dosyć dużo i od jakiś 3 lat bardziej się rozumiemy ale mimo wszystko on jest na razie na etapie - imprezy, a ja mam synka - prawie 1,5 rocznego więc troszkę inny świat. Ja już myślę o córci i różnica ok.3 lat wydaje się być idealna, najlepiej 3,5 roku, urodzić na wosnę a synek byłby wtedy od pół roku przedszkolakiem, ale gdyby tak sie dało wszystko zaplanować ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-21 14:01:10

Mam 12 lat, a moja siostra 22 . Obecnie mieszka ze swoim chłopakiem , i nie poświęca mi tyle czasu i uwagi co kiedyś . Kiedyś byłyśmy niemal nierozłączne. Wydaje mi się że tak duża różnica wieku idzie na niekorzyść młodszego dziecka. Starsze dziecko ma na więcej pozwalane, i nie jest ciągle porównywane do siostry/brata.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-16 13:03:21

a ja mam prawie 15 lat i o 10 lat młodszego brata , a teraz jeszcze będę miała siostrzyczkę ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz