Jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka?

14 Czerwca 2016

Trudno przecenić znaczenie, jakie ma dla małego dziecka ma zdrowy sen. Rodzice szukają rozmaitych sposobów na zapewnienie maluchowi optymalnych warunków do wypoczynku. I często popełniają błędy.

jak uśpić niemowlę

Można długo wyliczać zalety spokojnego snu niemowlaka. Odpowiednia liczba przespanych godzin nie tylko sprzyja zdrowiu oraz właściwemu rozwojowi dziecka, ale także znacząco wpływa na jego samopoczucie, bo niewyspany bobas jest zwykle poddenerwowany i płaczliwy.

Podczas snu maluch wypoczywa i regeneruje się, a w jego organizmie zachodzą niezwykle ważne procesy – mnożą się komórki i połączenia między neuronami w mózgu, trwa produkcja niezwykle ważnego hormonu wzrostu czy białych krwinek, które odgrywają kluczową rolę w walce z rozmaitymi infekcjami, często atakującymi mało jeszcze odpornego niemowlaka.

Noworodek przesypia średnio 16-18 godzin, natomiast około 6. miesiąca życia okres wypoczynku skraca się do 14-15 godzin. Zapotrzebowanie na sen zależy od wielu czynników, nie tylko wieku dziecka, ale również tempa jego przemiany materii, funkcjonowania układu nerwowego, gospodarki hormonalnej czy temperamentu naszej pociechy.

Jedno łączy wszystkie niemowlaki – każdy z nich potrzebuje zdrowego snu. Jak go zapewnić?

Pierwszy efekt programu „Rodzina 500 plus”: Libacje w dniu wypłaty świadczeń!

Wybieramy łóżeczko

Starania o zdrowy sen malucha należy rozpocząć jeszcze przed jego narodzinami, kompletując sprzęt do pokoju dziecięcego. Bardzo ważny jest wybór łóżeczka. Powinniśmy zwrócić uwagę, by było wykonane z naturalnych, nie wywołujących alergii materiałów – najlepiej z drewna pomalowanego ekologicznymi i bezpiecznymi farbami, ewentualnie lakierami eko.

Łóżeczko musi mieć solidną konstrukcję, szczeble (również wyjmowane, by starsze dziecko mogło samodzielnie z niego wychodzić) oraz możliwość regulacji wysokości materaca. Szczebelki umieszczone w ramie łóżka powinny posiadać odpowiedni rozstaw, tak by maluch nie zaklinował się między nimi.

Jeżeli chodzi o pościel dla dzieci to najlepiej sprawdzą się bawełniane powłoczki, z zabezpieczonym zamkiem wykonanym z niealergizujących materiałów syntetycznych. Unikajmy rozmaitych „udziwnień”,  troczków czy wystających elementów, tak by maluch nie zakrztusił się nimi lub też nie obwiązały się wokół jego szyi.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ania
(Ocena: 5)
2016-06-14 13:14:16

re: Jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka?

A ja polecam - otulacz antykolkowy Nam uratował nie tylko sen, ale dosłownie małżeństwo, bo poczatki rodzicielstwa były dramatyczne z powodu niekończącego się płaczu i nieprzespanych nocy są różne na rynku - my używamy tulika

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-06-14 12:36:09

re: Jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka?

Moje dziecko ma 17 mcy i nie przespalo jeszcze ani jednej nocy.. średnio budzi się 4-8x, trzeba podać smoczka, przykryć i śpi dalej ale jednak trzeba do niego wstac. Próbowaliśmy już wszystkiego. To jest wyczerpujace.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-06-14 12:32:58

re: Jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka?

Jak dziecko budzi się 20x w nocy na cyca to może po prostu jest ciągle głodne, może warto spróbować podawać bardziej sycące mm, wiadomo że kp jest najlepsze ale ile tak można funkcjonować..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-06-14 10:38:38

re: Jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka?

Dziecko układa się na boku, nie na plecach.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-06-14 10:18:56

re: Jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka?

U mnie nic nie działa! Dziecko ma rok a potrafi w nocy budzic sie na cyca z 20 razy. Usypianie to meka. Na rękach trzeba lulać z półtorej godziny a podczas odkladania i tak się obudzi i trzeba dać cyca. Po takim rytuale i tak śpi 20 min i znów cyc i tak do rana

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-06-14 18:36:36

a moze sproboj smoczka, albo mleko modyfkowane zeby dziecko sie najadlo ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1