Jak ułatwić dziecku wizytę u dentysty?

11 Listopada 2010

Dentyści alarmują - w wielu przypadkach, powodem próchnicy u dzieci są sami rodzice. To oni, a nie najmłodsi tak naprawdę boją się dentysty.

Jak ułatwić dziecku wizytę u dentysty?

94% dzieci do lat 15 ma próchnicę, a aż 4 na 5 zębów u 6-latka wymaga leczenia lub ekstrakcji – wyliczył Warszawski Uniwersytet Medyczny. Co czwarte dziecko mdleje u dentysty ze stresu i strachu. Niestety wielu rodziców zabiera dziecko na pierwszą wizytę do dentysty, kiedy trzeba usunąć ząb, podczas kiedy stomatolodzy zalecają wizytę w gabinecie już w pierwszym roku życia dziecka. Dentyści alarmują - w wielu przypadkach, powodem próchnicy u dzieci są sami rodzice. To oni, a nie najmłodsi tak naprawdę boją się dentysty. Teraz jednak może się to zmienić. W ponad 600 gabinetach w Polsce pracują już specjalne komputery systemy, które wyeliminowały ból podczas podawania znieczulenia dziecku. Systemy składające się z komputera i końcówek aplikacyjnych dostępne są już w Polsce. Końcówka aplikacyjna wygląda jak długopis, a nie jak strzykawka paraliżująca dziecko ze strachu . – Maluchy nazywają The Wand je „magiczną różdżką” lub „pisakiem”, są go ciekawe, nie boją się tak jak strzykawki, którą znają z traumy gabinetu zabiegowego – mówi lek. stom. Iwona Żuławińska.

Małe dziecko, wielki problem

Stres i lęk przed strzykawką, które towarzyszą dziecku podczas wizyty u pediatry, często przenoszą się do gabinetu stomatologicznego. Jeśli dodać do tego lęk rodziców przed dentystą to próchnica u sześciolatka murowana. Potwierdzają to statystyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ponad 60% 3-latków ma już próchnicę zębów mlecznych. W wieku 15, lat liczba ta sięga aż 94% -to już dane dotyczące zębów stałych. Jednym z głównych powodów, dla których najmłodsi unikają gabinetu stomatologicznego jest strach przed bólem. Bólem, z którym poradziło sobie już 600 gabinetów w całym kraju.

– To nie wizyta w gabinecie, który często jest przyjaznym miejscem, a pierwszy zabieg, który zaboli może spowodować u dziecka traumę na całe życie. Tak się składa, ze pierwszym zabiegiem podczas leczenia kanałowego, usunięcia zęba czy oczyszczenia z próchnicy jest podanie znieczulenia. Jeszcze parę lat temu robiło się to tradycyjną strzykawką lub karpulą, co powodowało ból i potęgowało stres dziecka. Dziś coraz powszechniej dentyści stosują specjalny system do podawania znieczuleń – The Wand. Lekarz za pomocą The Wand dozuje precyzyjnie płyn znieczulający nie powodując przy tym bólu. Co najważniejsze The Wand nie przypomina w niczym strzykawki, raczej gadżet budzący ciekawość, tym większą, że komputer mówi ludzkim głosem – wyjaśnia lek. stom. Iwona Żuławińska z Przychodni Stomatologicznej Dentaria w Częstochowie, która specjalizuje się w leczeniu dzieci.

Dziś w Polsce jest blisko 1,5 tys. systemów The Wand do podawania znieczuleń. Urządzenie stało się już standardem, zwłaszcza w gabinetach, które specjalizują się w leczeniu dzieci. Jednym z takich gabinetów, gdzie dzieci znieczulane są wyłącznie The Wand jest częstochowska Dentaria. – Dziecko to bardzo trudny pacjent. Bardzo krytyczny i nieufny. Jeśli w wieku 3 -4 lat zrazi się do czegoś, będzie to pamiętać przez całe życie. Wiele dorosłych osób, dziś mających próchnice, to właśnie osoby, które w dzieciństwie przeżyły traumę u dentysty. Obecnie jesteśmy w stanie chronić przed tym najmłodszych. Co więcej, możemy zachęcać do kolejnych wizyt wyrabiając w dziecku dobry nawyk leczenia zębów – wyjaśnia dentystka.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (11)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-22 10:00:57

O, widzę, że Pani dr Żuławińska się wypowiedziała :) Bardzo fajna kobitka. Chodzę do niej z synem i od początku jestem zadowolony. Dziecko nie wyrwa się, nie ucieka, nie panikuje - normalnie bajka, problemu nie ma żadnego. Hm w sumie... ciekawe czy to wpływ Pani dr, atmosfera gabinetu ( nawet fajne to zorganizowali dla maluchów)czy może mój syn taki spokojny... jeśli tak to na pewno nie po tatusiu :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-18 11:38:57

dobre, przyda sie bo mój mały tez nie garnie sie do dentysty,. nawet nie che myć zębów

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-18 11:37:28

poporstu nie posyłać do dentysty, tylko samemu ogladac czy tam nic mu sie nie psuje:P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-18 11:31:19

nieznosze dentysty

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-11 23:05:38

Istnieje takie cos NFZ i leczy sie zęby za darmo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-11 20:09:40

jak ułatwić dziecku wizytę u dentysty? chodzić na częste przeglądy, wtedy nie będzie szansy by zrobiło się coś poważniejszego. a samego przeglądu nikt się nie boi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-11 11:31:09

ja też mam zepsute zeby ale nie lecze bo nie mam za co

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz