Jak rozpoznać ADHD u dziecka?

19 Sierpnia 2010

Samodzielna próba odpowiedzenia na pytanie, czy to rzeczywiście ADHD, może być błędna lub krzywdząca. Nie należy jednak bagatelizować niepokojących objawów charakterystycznych dla ADHD.

Jak rozpoznać ADHD u dziecka?

Rola uważnej obserwacji i zainteresowania jest w przypadku rodziców nieoceniona. Podjęcie działań prewencyjnych wobec dziecka nadmiernie energicznego, które nie potrafi budować trwałych relacji z innymi, pomoże uniknąć dodatkowych, narastających problemów w przyszłości.

Czy moje dziecko ma ADHD?

To pytanie zadaje sobie czasem rodzic, gdy dziecko bywa niegrzeczne, nieposłuszne czy ma słabe wyniki w szkole. Samodzielna próba odpowiedzenia na pytanie, czy to rzeczywiście ADHD, może być błędna lub krzywdząca. Z pewnością nie należy jednak bagatelizować niepokojących i długotrwale utrzymujących się objawów charakterystycznych dla ADHD. Powszechnie uważa się, że…dzieci z ADHD są niesystematyczne i niestaranne. Ich słabsze wyniki w nauce wynikają jednak z zaburzeń uwagi. Uczą się gorzej, ponieważ unikają dłuższych wysiłków i nie pamiętają, o co pyta je nauczyciel oraz co winny przygotować na następne zajęcia. Dodatkowo cechuje je buntowniczość, brak rozwagi, mówienie dużo i głośno oraz krótkotrwałe reagowanie na dyscyplinujące uwagi. Charakterystyczna dla ADHD jest też duża labilność emocjonalna, przez co dzieci bywają nieprzewidywalne dla otoczenia. Mają problemy z pracą w grupie, gdyż nie umieją czekać na swoją kolej i przeszkadzają otoczeniu. Błędna klasyfikacja tych zachowań jako nieposłuszeństwo i zaczepność prowadzi niejednokrotnie do odrzucenia chorych dzieci przez rodziców, grupę rówieśników i nauczycieli. 

Wiedza o ADHD...

Jest kluczowa, aby uniknąć nieporozumień, wynikających często z braku wystarczającej informacji o  ADHD. Pytania (zadawane sobie, dziecku, nauczycielom), poszukiwanie informacji na temat zaobserwowanych typów zachowań i odniesienie uzyskanej wiedzy do swojego dziecka, mogą być pierwszym krokiem w celu zdiagnozowania zaburzeń. Kolejnym powinno być podzielenie się swoimi obawami, spostrzeżeniami z nauczycielem, wychowawcą dziecka. Jeśli on potwierdzi nasze obawy, należy udać się do specjalisty – psychologa dziecięcego który, po zorientowaniu się w sytuacji dziecka (w rodzinie, grupie rówieśniczej czy szkole), udzieli wskazówek, co do dalszego postępowania, a także – jeśli to konieczne – pomoże podjąć decyzję o wizycie u psychiatry czy neurologa dziecięcego. Lekarze dziś mają do dyspozycji całą gamę środków terapeutycznych, w tym innowacyjną farmakoterapię. Na rynku istnieją już środki dostosowane do rytmu dnia dziecka, zapewniające mu skuteczną pomoc  przez cały aktywny dzień.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (20)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Cyprian
(Ocena: 5)
2015-12-13 19:22:57

re: Jak rozpoznać ADHD u dziecka?

Dziecko z ADHD łatwo się rozprasza, więc polecenia trzeba mu powtarzać wielokrotnie, patrząc w oczy, bo wtedy ich treść łatwiej do niego dotrze. Czasami lepiej podejść, dotknąć, powiedzieć: "Jasiu, teraz robimy to i to". Polecenia muszą być krótkie. Większe zadania trzeba podzielić na etapy. Polecam świetnych specjalistów w PsychoMedic w Warszawie, do których można się zapisać na ul. Laciego 19 (tel. 22 299 11 22) i na ul. Filtrowej 62 (22 253 88 88). Czynna jest 7 dni w tygodniu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-30 12:29:01

u mojego dziecka sprawdza sie tylko farmakoterapia, zazywa medikinet chyba najlepszy lek w leczeniu tej przypadlosci

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-28 14:36:12

Myślę, ze rozpoznanie dziecka z ADHD w dzisiejszych czasach nikomu nie sprawia trudności - sporo na ten temat można przeczytać, organizowane są kampanie, grupy wsparcia dla tych rodzin, które wychowują dzieci z tym schorzeniem. Ciągle opracowywane sa nowe terapie, ostatnio nawet czytałam o terapii opartej na diecie - ciekawa sprawa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-22 23:24:03

Zastanawiam się, ile specialistów poniżej wie cokolwiek o ADHD, oprócz tego, co zostało uwzględnione w tym, jak zwykle bzdurnym, artykule. Przedewszystkim ADHD nie jest chorobą, bardzo często występuje u ludzi z dysleksją. Ja mam zespół nadpobudliwości, czasami uważam go za swoje przekleństwo, lecz czasem za zaletę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-19 22:31:47

bardzo często dzieci ruchliwe dobrze sie ucza, nauczyciel powinien chociaz w pewnym stopniu dostosowac styl nauczania do takich osob. takie dzieci uczą się "całym cialem" a katowanie ich poprzez nakazanie siedzenia jest dla nich masakryczne i oplakane w skutkach. AHA I KOLEZANKA PONIZEJ MA RACJE, LUDZIE ZACZYNAJA MYLIC STYL ZYCIA I OSOBOWOSC Z CHOROBAMI, Adhd jest bardzo często mylona z MODALNOŚCIĄ KINESTETYCZNĄ

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-19 22:18:32

Prawda jest taka ze jesli masz jakis problem i chodzisz smutna to masz depresje, jesli sie usmiechasz i cieszysz zyciem masz zaburzenia emocjonalne, A jesli jestes energiczna i od dziecka walczysz o uwage - masz ADHD. Teraz to chcemy czy nie chcemy to przypisuja nam setki chorob wymyslonych na usprawiedliwienie glupoty i lenistwa ludzi, jak sie dzieciom nie chce ortografii uczyc to teraz mozna dostac zaswiadczenie, ze to choroba i jeszcze wyrozumiale na to patrza... Moze to skrajnie tradycjonalistyczny poglad, ale taka jest prawda. Oczywiscie nie neguje przypadkow kiedy czlowiek naprawde ma takie problemy ze nie moze sie nauczyc poprawnie pisac albo powsciagac swojego zachowania, ale teraz najdrobniejszy brak czy problem mozna wytlumaczyc kwitkiem, i wiele osob skwapliwie to wykorzystuje bez podejmowania prob pracy nad soba czy bliskimi... Wsrod znajomych mojej rodziny i ich latorosli jest dziesiecioletni chlopiec - niemozliwie rozpieszczany przez matke, karygodnie ignorowany przez ojca. Dziecko ma przez to totalnego swira, ciagle wrzeszczy, piszczy, wariuje i przewraca drobne meble, a mamusia tylko go usprawiedliwia ''On ma ADHD, nie da sie na to nic poradzic'' i dalej spokojnie saczy kawusie. Tylko ze paroma stanowczymi slowami i konsekwencja, rozmowa i tlumaczeniem a przede wszystkim poswieceniem duzej dozy uwagi jestem w stanie go od tego powstrzymac. Wszyscy sie dziwia ze mam na niego widocznie dobry wplyw, a prawda jest taka ze dla swojego swietego spokoju musze wychowywac czyjes dziecko. Moze swoim wywodem odbiegam od tematu, ale krew mnie zalewa jak widze ignorancje i lenistwo ludzi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-19 21:35:10

Zapraszamy na nowe forum dla kobiet/// swiatwenus.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-19 21:11:05

mój kolega ma adhd i jest super :D inny niz reszta ale pozytywnie. no i szczerze powiem, najinteligentniejszy z nich wszystkich. o!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-19 19:13:38

wystarczy pooglądać komentarze na papilocie i od razu wiadomo kto jest dzieckiem z ADHD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-19 18:52:32

taak adhd! a tak naprawdę to teraz połowa uczniów gimnazjum ma zaświadczenia o adhd, o dysgrafii, o dyslekcji i o masie innych dysfunkcji (mam znajomą nauczycielkę gimnazjum) a prawda jest taka że bardzo niewiele osób naprawdę ma takie dysfunkcje. Kiedyś adhd to się brakiem wychowania nazywało, a wszelkie dys.. lenistwem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz