Jak odrabiać z dzieckiem lekcje?

09 Czerwca 2009

Jednym z rodzicielskich obowiązków jest pomoc dziecku w odrabianiu pracy domowej. Zobacz, jak najlepiej to robić.

Jak odrabiać z dzieckiem lekcje?

Większość rodziców – zwłaszcza „dzisiejszych” – chce, aby ich dziecko było aktywne, chłonne wiedzy, pojętne i prawidłowo się rozwijające. Pragnienie to coraz częściej zamienia się w modę na posyłanie najmłodszych do różnych szkół, na zajęcia dodatkowe oraz kursy. Bardzo często taka wczesna edukacja dziecka jest znacznie przesadzona, należy zatem uważać. Na pewno rodzice nie powinni się jednak wystrzegać wspólnego odrabiania lekcji z dorastającą pociechą. Wbrew pozorom, wcale nie osłabia to samodzielności, zaradności i sprytu u dziecka. Należy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach adekwatnych do wieku potomka.

Szkoła podstawowa

Wszystkie maluchy mają na początku problem ze szlaczkami, pisaniem liter, łączeniem ich w wyrazach, czytaniem i nauką pamięciową. Pomoc dziecku przy jego lekcjach jest wskazana, a nawet konieczna nie tylko w przypadku pociech, którym nauka przychodzi z trudnością. Przede wszystkim musisz pokazać szkrabowi, że systematyczna nauka to nawyk, jaki powinien wyrobić w sobie od najmłodszych lat. Ustalcie, że za lekcje bierzecie się np. od razu po szkole albo zaczynacie je odrabiać, zanim twoja pociecha zechce iść się pobawić. Choć z początku może to się wydać uciążliwe – zarówno dla dziecka, jak i dla ciebie, to na dłuższą metę wyrobisz u malca nawyk przedkładania obowiązków ponad przyjemności.

Oczywiście, możesz spotkać się z sytuacją, gdy dziecko będzie się buntowało, ale nawet w takim wypadku postaraj się wmówić mu, że dzięki lekcjom, które szybko odrobicie, ono będzie miało już całe popołudnie i wieczór dla siebie. Nie odrabiaj również z dzieckiem lekcji „na pół gwizdka”. Jeżeli jednocześnie będziesz gotować, rozwiązywać krzyżówkę, oglądać telewizję i nachylać się nad zeszytem syna albo córki, szkrab będzie odrabiał lekcje niedbale i uzna to za mało istotną czynność wśród innych. Nie gań dziecka za nierówne szlaczki czy krzywe literki, tylko pokaż mu, jak prawidłowo je pisać.

Gimnazjum

Podobno dzieci w tym wieku są najtrudniejsze i najciężej się z nimi pracuje. Nie dziw się, jeśli nagle ze wzorowej uczennicy twoja córka zamieni się w osobę kulejącą z większości przedmiotów. Błędem jest myślenie, że dziecko jest już na tyle duże, że nie ma potrzeby, byś sprawdzała jego zeszyty i kontrolowała, czy samodzielnie odrabia pracę domową. pociecha nie jest jeszcze na tyle ukierunkowana, by mogła sama decydować o tym, czy może sobie odpuścić wykonanie jakiegoś ćwiczenia, czy też nie.

Nie bądź nachalna czy uszczypliwa. Po prostu kontrolnie sprawdzaj zeszyty dziecka raz na jakiś czas. Musisz postarać się sprawiać wrażenie rodzica, który naprawdę interesuje się szkołą potomka. Sprawdzanie go tylko dla zasady i automatyczne wytykanie mu, np. niesystematyczności, do niczego nie doprowadzi. Nie stawaj w pozycji osoby wszystkowiedzącej, która z miejsca do każdej rzeczy nastawiona jest negatywnie. Rozmawiaj z dzieckiem o szkole, pytaj nie tylko o materiał, ale również o nauczycieli czy atmosferę w jego klasie.

Liceum

Teoretycznie z młodzieżą uczącą się w szkole średniej, jeśli chodzi o kwestie pracy domowej, powinno być najłatwiej, ale jeśli dasz dziecku całkowicie wolną rękę, nawet się nie spostrzeżesz, gdy ono w ogóle przestanie odrabiać prace domowe, ograniczając się jedynie do spisywania zadań z zeszytów kolegów i koleżanek, o czym i tak prawdopodobnie się nie dowiesz. Staraj się jak najwięcej rozmawiać z młodym człowiekiem. Jeżeli będzie stale powtarzać, że jakiś nauczyciel się na niego/nią uwziął, zapytaj, dlaczego tak sądzi, zaproponuj wspólną powtórkę materiału czy nawet korepetycje.

Na tym etapie wspólne odrabianie pracy domowej to nie patrzenie na ręce dziecka, kiedy syn czy córka pisze wypracowanie. Pomoc dziecku-licealiście to próba wspólnego rozwiązania jego szkolnych problemów.

Jeżeli twoje dziecko jest maturzystą, stwórz mu komfortowe warunki do nauki. Pilnuj, żeby w waszym domu była cisza, co zdecydowanie ułatwi mu edukację. Dobre byłoby również wyjście z inicjatywą i zachęcenie do wspólnego powtarzania materiału raz na jakiś czas. Wtedy sama zobaczysz, z czym twoje dziecko ma problemy, a jakie partie materiału przyswaja najszybciej. Upewnij się również, że pociecha nie uczy się do białego rana – nauka po nocy nigdy nie jest owocna, a jedynie krótkotrwała.

Wspólne odrabianie lekcji to często żmudne, niełatwe zajęcie, zarówno dla dorastającej osoby, jak i dla rodzica. Jeżeli jednak od najmłodszych lat wyrobisz w dziecku nawyk systematycznej nauki, z pewnością zaprocentuje to w przyszłości i ułatwi mu wiele rzeczy. pociecha, która będzie miała świadomość, że zawsze może liczyć na swego rodzica, z większym spokojem będzie podchodzić do kwestii szkolnych.

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Jak powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo?

Nasz psycholog podpowiada, jak delikatnie powiedzieć dziecku o tym, że będzie miało rodzeństwo, abyście razem mogli czerpać radość z tego wydarzenia!

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Psychologowie podkreślają, że umiejętne powiadomienie dziecka o rozwodzie może załagodzić sytuację oraz pomóc mu w odnalezieniu się w odmiennej rzeczywistości.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (99)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-03 09:57:31

re: Jak odrabiać z dzieckiem lekcje?

Przepraszam bardzo, ale w szkole podstawowej też są kl.3-6, do 2 kl. robi się szlaczki...Ja tam na polskim piszę wypracowania, chodzę na konkursy, a nie uczę się łączenia literek, pisania, czytania, czy robienia szlaczków w 5 klasie! xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-29 17:48:29

Ja tam znalazłem korepetytora z mojej dzielnicy na Wrocławskim Banku Korepetycji. Miszka dwa bloki dalej i raz syn chodzi do niego a raz on do nas. Oczywiście od czasu do czasu przypilnuję czy odrobił lekcje, ale korepetytor naprawdę się sprawdza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-20 21:40:34

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-13 14:39:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] ja wiem że ucze się dla siebie mam tylko w 1i2 klasie naganiała mnie do nauki teraz jestem w 1 gimnazjumi piszę bardzo szybko i ładnie!!! u mojej kolerzanki stwierdzono dys nie umie pisać ładnie j zawsze jak pani cos dyktuje to musi wolno zebu luśka nad ążyła[/quote] ha ha piszesz szybko ale z błędami [/quote] straszne w ogule się nie mogłam doczytać żal[/quote] "w ogule" żal wo gule się doczytać nie mogłam [/quote] patrzcie się na siebie stare cipy [/quote] z kad wiesz że sa stare tu wchodzą nawet dziesięciolatki a ortografią się popisują dzięki temu korektorowi błedów[/quote] o przepraszam dziesięciolatki również maja lekcje polskiego [/quote] tak na poziomie zerówki [/quote] nie na poziomie zerówki tylko trzeciej klasy[/quote] i tak poziom nauczania jest porażający [/quote] porażajaca jesteś ty martwisz się dziecmi z zerówki a co dopiero 6 klasa[/quote] mwahahahahahahhaha! ludzie dajcie spokój! XDD widać że wykłócają się tutaj osoby na poziomie gimnazjum. sama jestem teraz w trzeciej klasie i nie mam nic do was ale nauczcie sie odróżniać prowokację od prawdy. niedługo napiszecie list do redakcji żeby usunęli korektor błędów bo dziesięciolatki wchodzą Oo żenada

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-12 19:59:00

ważne jest też to żeby nie odrabiać za dzieci lekcji jak to niektórzy robią, ale też coraz częściej jest tak, że rodzice nie rozumieją zadań...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-12 14:46:00

Przesada aby kontrolować licealiscie zeszyty i odrabiać z nim prace domowe O_O To jest taki etap nauki, gdzie kształcą sie ludzie prawie dorośli którzy są w pełni świadomi swoich czynów. Nie można robić z 17 latków dzieci na poziomie podstawówki. Owszem dogodne warunki do pracy to w tym wypadku kursy i święty spokoj.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-12 11:59:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] ja wiem że ucze się dla siebie mam tylko w 1i2 klasie naganiała mnie do nauki teraz jestem w 1 gimnazjumi piszę bardzo szybko i ładnie!!! u mojej kolerzanki stwierdzono dys nie umie pisać ładnie j zawsze jak pani cos dyktuje to musi wolno zebu luśka nad ążyła[/quote] ha ha piszesz szybko ale z błędami [/quote] straszne w ogule się nie mogłam doczytać żal[/quote] "w ogule" żal wo gule się doczytać nie mogłam [/quote] patrzcie się na siebie stare cipy [/quote] z kad wiesz że sa stare tu wchodzą nawet dziesięciolatki a ortografią się popisują dzięki temu korektorowi błedów[/quote] o przepraszam dziesięciolatki również maja lekcje polskiego [/quote] tak na poziomie zerówki [/quote] nie na poziomie zerówki tylko trzeciej klasy[/quote] i tak poziom nauczania jest porażający [/quote] porażajaca jesteś ty martwisz się dziecmi z zerówki a co dopiero 6 klasa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-12 11:58:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] ja wiem że ucze się dla siebie mam tylko w 1i2 klasie naganiała mnie do nauki teraz jestem w 1 gimnazjumi piszę bardzo szybko i ładnie!!! u mojej kolerzanki stwierdzono dys nie umie pisać ładnie j zawsze jak pani cos dyktuje to musi wolno zebu luśka nad ążyła[/quote] ha ha piszesz szybko ale z błędami [/quote] straszne w ogule się nie mogłam doczytać żal[/quote] "w ogule" żal wo gule się doczytać nie mogłam [/quote] patrzcie się na siebie stare cipy [/quote] z kad wiesz że sa stare tu wchodzą nawet dziesięciolatki a ortografią się popisują dzięki temu korektorowi błedów[/quote] o przepraszam dziesięciolatki również maja lekcje polskiego [/quote] tak na poziomie zerówki [/quote] nie na poziomie zerówki tylko trzeciej klasy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-12 11:58:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] ja wiem że ucze się dla siebie mam tylko w 1i2 klasie naganiała mnie do nauki teraz jestem w 1 gimnazjumi piszę bardzo szybko i ładnie!!! u mojej kolerzanki stwierdzono dys nie umie pisać ładnie j zawsze jak pani cos dyktuje to musi wolno zebu luśka nad ążyła[/quote] ha ha piszesz szybko ale z błędami [/quote] straszne w ogule się nie mogłam doczytać żal[/quote] "w ogule" żal wo gule się doczytać nie mogłam [/quote] patrzcie się na siebie stare cipy [/quote] z kad wiesz że sa stare tu wchodzą nawet dziesięciolatki a ortografią się popisują dzięki temu korektorowi błedów[/quote] o przepraszam dziesięciolatki również maja lekcje polskiego [/quote] tak na poziomie zerówki [/quote] nie na poziomie zerówki tylko trzeciej klasy[/quote] i tak poziom nauczania jest porażający

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-12 11:58:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] ja wiem że ucze się dla siebie mam tylko w 1i2 klasie naganiała mnie do nauki teraz jestem w 1 gimnazjumi piszę bardzo szybko i ładnie!!! u mojej kolerzanki stwierdzono dys nie umie pisać ładnie j zawsze jak pani cos dyktuje to musi wolno zebu luśka nad ążyła[/quote] ha ha piszesz szybko ale z błędami [/quote] straszne w ogule się nie mogłam doczytać żal[/quote] "w ogule" żal wo gule się doczytać nie mogłam [/quote] patrzcie się na siebie stare cipy [/quote] z kad wiesz że sa stare tu wchodzą nawet dziesięciolatki a ortografią się popisują dzięki temu korektorowi błedów[/quote] o przepraszam dziesięciolatki również maja lekcje polskiego [/quote] tak na poziomie zerówki [/quote] nie na poziomie zerówki tylko trzeciej klasy[/quote] i tak poziom nauczania jest porażający

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz